Dopustil sa Matovič podvodu ?


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Dobrý deň, milí čitatelia! Dnes sa chcem s vami podeliť o niečo, čo ma veľmi zaujalo a znepokojuje. Ide o možný podvod, ktorý sa stal v súvislosti s voľbami do Národnej rady SR. Možno ste si všimli, že v registri politických strán sa objavila zmena názvu jednej z nich. Konkrétne ide o OĽANO, ktoré sa premenovalo na OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK. Táto zmena nastala dňa 14.6.2023, teda pár mesiacov pred voľbami.

Teraz si možno poviete, že to nie je nič zvláštne, že strany si menia názvy podľa potreby a situácie. Ale pozor! Táto zmena mala veľký vplyv na výsledok volieb a mohla byť nezákonná!

Ako to? Nuž, podľa zákona o voľbách do NR SR musí byť kandidátka koalície politických subjektov podpísaná predsedami všetkých strán, ktoré do nej vstupujú. A tiež musí byť na kandidátke uvedený presný názov koalície a počet politických subjektov, ktoré ju tvoria.

V prípade OĽANO a jeho spojencov to tak nebolo. Na kandidátke, ktorú predložili Ústrednej volebnej komisii (ÚVK), boli uvedené len štyri politické subjekty: Obyčajní ľudia, NOVA, Za ľudí a Kresťanská únia. A to aj napriek tomu, že OĽANO sa už rozdelilo na šesť častí. Teda podpísali kandidátku len štyria predsedovia strán, nie šiesti.

To by ešte nebolo také hrozné, keby sa táto nezrovnalosť neprejavila aj v samotných voľbách. Podľa výsledkov volieb získala koalícia OĽANO A PRIATELIA, KÚ a Za ľudí 8,89 % platných hlasov. To je viac ako 7 % hranica potrebná pre koalíciu troch politických subjektov. Ale pozor! V skutočnosti bola táto koalícia zložená zo štyroch politických subjektov, pretože NOVA bola samostatnou stranou, ktorá bola len súčasťou OĽANO. Pre koalíciu štyroch politických subjektov je potrebné dosiahnuť 10 % hranicu.

To znamená, že táto koalícia by nemala dostať žiadne mandáty v parlamente, pretože nesplnila podmienky pre vstup do NR SR. A to je veľký problém, pretože táto koalícia má teraz 15 poslancov v parlamente a môže ovplyvňovať rozhodovanie o dôležitých otázkach.

Takže čo sa stalo? Prečo ÚVK nezistila túto nezrovnalosť a nepreverila platnosť kandidátky? Prečo sa nikto neozval proti tomuto možnému podvodu? Prečo sa Igor Matovič a jeho spolustraníci správali takto nečestne?

To sú otázky, na ktoré by sme mali dostať odpovede. Preto vyzývam všetkých, ktorí sa zaujímajú o demokraciu a férové voľby, aby sa zapojili do diskusie a požadovali vysvetlenie. Toto je prípad, ktorý by nemal zostať bez povšimnutia. Toto je prípad, ktorý by mal byť vyšetrený a potrestaný.

V zozname zaregistrovaných kandidátov pre voľby do NR SR dňa 30.9.2023, pod číslom 5 kandidátnej listiny v záhlaví sú uvedené 4 politické subjekty: Obyčajní ľudia, NOVA, Za ľudí a Kresťanská únia. 

Kandidátku koalície vedie žilinská županka Erika Jurinová. Na konci kandidátky sú predsedovia strán koalície Igor Matovič, Anna Záborská a Veronika Remišová a aj Gábor Grendel, predseda Novy, ktorá je už súčasťou OĽaNO.

149. Mgr. Gábor Grendel, 43, poslanec parlamentu, Bratislava – Staré Mesto, Nova

Podľa výsledkov volieb do NR SR, konaných dňa 30.9.2023 získala koalícia OĽANO A PRIATELIA, KÚ a Za ľudí 8,89 % platných hlasov – 3 politické subjekty.

Prečo politické hnutie NOVA do počtu koaličných strán nebolo započítané ?

Pre koalíciu troch politických subjektov, je podmienkou prekonať hranicu získania 7% z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Pre koalíciu štyroch politických subjektov, je potrebné pokoriť hranicu 10%.

JNS/Rudy


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *