21. júla 2024

Eduard Chmelár dokonale zosmiešnil nosošpárača Šimečku.

Eduard Chmelár

Zdielajte

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka opísal povolebné vyjednávania metaforou, že Fico je futbalista, ktorý musí premeniť penaltu a on je brankár, ktorý ju musí chytiť… Och, človeče nešťastný, strašne sa mýliš. Vysvetlím ti to. Fico je kouč, ktorý si vyberá ten najlepší tím. A ty si dedinský chlapec, ktorý si myslí, že na jeho trávnik v Hornej Marikovej si príde zahrať Pelé. Ale snívať môžeš. Veľa šťastia.

A podobne Richard Sulík sa dnes blysol úvahou, že Pellegrinimu treba dať ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť… Tak neviem, milý Richard, buď netušíš, čo si povedal a v tom prípade má tvoje filmové vzdelanie značné medzery, alebo nám naznačuješ zvláštne praktiky tvojho presviedčania. Ide totiž o legendárny výrok, ktorý vyslovil v Krstnom otcovi don Corleone, a ten v skutočnosti nebol ponukou, ale vyhrážkou. Nasledovalo po nej vysvetlenie: „Buď skončí na tej zmluve tvoj podpis alebo tvoj mozog.“ Neviem, či si to počul na raňajkách u Kočnera, ale ďakujeme za zdieľanie tvojich myšlienkových pochodov.

Eduard Chmelár FB


Povolebné šachy pri skladaní vlády sú ako športový súboj. Kým ale jedna strany mlčí a svoje karty neodkrýva, druhá sa chváli, aké pokroky už spravila a koho na posilnenie svojho kádra chce ešte získať. Kto vyhrá? V rukách držiace tromfy Robert Fico, alebo bohatými mecenášmi tlačiaci vpred Michal Šimečka? Na to, kto z nich vyhrá alebo prehrá bude totiž závisieť výhra alebo prehra bežných ľudí na Slovensku.

Dnes som sa rozhodol napísať vám o tom, ako sa vyvíja situácia po parlamentných voľbách na Slovensku. Ako viete, výsledky boli prekvapivé a nejednoznačné. Na jednej strane máme víťaznú stranu SMER-SD, ktorá získala najviac hlasov, ale nie dostatok na to, aby si sama utvorila vládu. Na druhej strane máme koalíciu PS/SPOLU, ktorá sa umiestnila na druhom mieste a má ambíciu vytvoriť alternatívnu vládu s podporou iných opozičných strán.

Obidve strany sa teraz snažia získať si potrebných partnerov na to, aby mali väčšinu v parlamente. SMER-SD sa spolieha na svoju silnú pozíciu a skúsenosť s vládnutím. PS/SPOLU sa prezentuje ako nová sila, ktorá chce priniesť zmenu a modernizáciu do slovenskej politiky. Obidve strany majú svoje prednosti a slabosti, ale aj svoje tajné zbrane.

SMER-SD má v rukách tromfy Roberta Fica, ktorý je stále veľmi populárny medzi časťou voličov a má veľký vplyv na svoju stranu. Fico je známy svojou schopnosťou rokovať a uzatvárať kompromisy s rôznymi partnermi. Fico je tiež ochotný prispôsobiť sa situácii a zmeniť svoj imidž podľa potreby. Fico je preto veľkou oporou pre SMER-SD, ale aj potenciálnym rizikom. Jeho pôsobenie v minulosti bolo sprevádzané mnohými kontroverziami a kauzami, ktoré mu znížili dôveryhodnosť a sympatie medzi voličmi. Fico je tiež považovaný za autoritárneho lídra, ktorý neznáša opozíciu a kritiku. Fico je preto pre SMER-SD tromfom, ktorý môže byť aj dvojsečnou zbraňou.

PS/SPOLU má na svojej strane bohatých mecenášov, ktorí im poskytujú finančné prostriedky a mediálnu podporu. Oni sú tiež potenciálnym problémom. Ich pôsobenie v politike je pomerne krátke a neosvedčené. Ich motivácia a zámer je niekedy spochybňovaná a podozrievaná. Ich vplyv na politické rozhodovanie je niekedy považovaný za neprimeraný a nedemokratický. Oni sú pre PS/SPOLU bohatými mecenášmi, ktorí môžu byť aj bremenom.

Kto teda vyhrá povolebné šachy? To sa zatiaľ nedá povedať s istotou. Obidve strany majú svoje silné a slabé stránky, svoje tajné zbrane a svoje prekážky. Obidve strany sa snažia presvedčiť ostatné strany, aby sa pridali k nim. Obidve strany sa snažia získať si dôveru a podporu voličov. Obidve strany sa snažia vyhrať bitku o budúcnosť Slovenska.

Ako sa to skončí? To závisí od mnohých faktorov, ktoré sa môžu meniť každý deň. To závisí od toho, ako sa budú správať lídri jednotlivých strán, ako sa budú vyvíjať rokovania medzi nimi, ako sa budú meniť preferencie voličov, ako sa budú prezentovať médiá, ako sa budú angažovať občianska spoločnosť a mimovládne organizácie, ako sa budú vyjadrovať medzinárodné inštitúcie a partneri Slovenska.

To závisí aj od nás, obyčajných ľudí na Slovensku. Od toho, ako budeme sledovať dianie v politike, ako budeme kriticky mysliet a hodnotiť informácie, ako budeme komunikovať a diskutovať s ostatnými ľuďmi, ako budeme požadovať transparentnosť a zodpovednosť od politikov, ako budeme brániť naše práva a slobody, ako budeme podporovať naše hodnoty a ideály.

Povolebné šachy pri skladaní vlády sú ako športový súboj. Kto vyhrá? To je otázka, na ktorú ešte nemáme odpoveď. Ale je to otázka, na ktorej nám záleží. Pretože na to, kto vyhrá alebo prehrá bude totiž závisieť výhra alebo prehra bežných ľudí na Slovensku.

JNS/RudyDovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *