25. februára 2024

Dekan právnickej fakulty UK Burda odporučil Ficovej vláde čo najskoršie zrušenie Lipšicovej ÚŠP. Lipšic vyvesuje bielu vlajku…

0

Dekan právnickej fakulty UK Burda odporučil Ficovej vláde čo najskoršie zrušenie Lipšicovej ÚŠP. Lipšic vyvesuje bielu vlajku...


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic medzitým vyhlásil, že sa vzdá svojej funkcie, ak vláda verejne garantuje, že nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a jeho prokurátorov.
Zrušenie Lipšicovej prokuratúry, čo najskôr, odporučil dekan Burda z Univerzity Komenského kvôli podozreniam z manipulácie káuz. Brusel to sleduje v kontexte, bude problém, reaguje Sorosova mimovládka Via Iuris.

Tak ako avizovali pred voľbami, štvrtá Ficova vláda sa chce čo najrýchlejšie zbaviť šéfa úradu špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica a prokurátorov, ktorí stíhajú podozrenia z korupčných a iných trestných činov predstaviteľov staronovej vládnej garnitúry.

Zámery vlády mobilizujú parlamentnú aj mimoparlamentnú opozíciu. Zrušenie špeciálnej prokuratúry čo najskôr odporučil vláde aj dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda. Hlavným dôvodom sú podľa neho podozrenia z manipulácie trestných konaní.

Ak je konkrétny problém s fungovaním špeciálnej prokuratúry, môže sa o tom otvoriť odborná diskusia. S jej rýchlym zrušením do konca roka však nesúhlasí šéfka so Sorosom spriaznenej mimovládky Via Iuris Katarína Batková.

• Prečo vôbec špeciálna prokuratúra vznikla a je jej úloha dnes už prekonaná?
• Čo sa stane s prípadmi, ktoré dnes prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dozorujú?
• Potrebuje reformu aj generálna prokuratúra?
• A ako môže na zrušenie špeciálnej prokuratúry reagovať Európska komisia?

Viac vo zvukovom zázname:


Lipšic je ochotný vzdať sa funkcie

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa vzdá svojej funkcie, ak vláda verejne garantuje, že nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a jeho prokurátorov. Uviedol to v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

„Napriek zverejnenému a do Bruselu doručenému návrhu zákona, viacerí vládni predstavitelia v ostatných dňoch uviedli, že nie sú za zrušenie ÚŠP, a za jediný problém považujú pôsobenie mojej osoby na čele špeciálnej prokuratúry,“ povedal Lipšic.

Boj proti organizovanému zločinu a korupcii podľa neho nikdy nie je a ani nemôže byť postavený na jednej osobe. „Kľúčovú úlohu v boji proti najzávažnejšiemu zločinu, ktorý ničí právny štát, však zohrávajú moji kolegovia, prokurátori ÚŠP,“ podotkol Lipšic. Ako zdôraznil, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry by malo negatívne následky pre celé Slovensko.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky, aby špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odišiel z Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevyjadril sa, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.


Zdroj: info.sk / pravda.sk /

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *