23. apríla 2024

Reforma Kolíkovej- Po súdoch sa váľajú vrecia plné spisov

0

Reforma Kolíkovej- Po súdoch sa váľajú vrecia plné spisov


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


eReport sa rozprával s ministrom spravodlivosti. Borisom Suskom. Ten upozornil na to, že po súdnej reforme Márie Kolíkovej sa povaľujú po budovách súdov vrecia so spismi a Kolíková dosiahla presný opak toho, čo deklarovala ako zámer, teda urýchliť súdne konania.

Novela trestného zákona
Prvou témou rozhovoru v relácii Bez cenzúry bola téma novely trestného zákona, ktorá prešla parlamentom. Podľa Suska sme sa novým trestným zákonom priblížili k modernej Európe. Za pôsobenia D. Lipšica sme sa tomu, čo vidíme v modernej Európe vzdialili. Bývalý minister podľa súčasného zaviedol neprimerané a drakonické tresty, Susko hovorí o inkvizičných procesoch.

Dôležitá je podľa neho hlavne náhrada škody, nie to aby páchateľ sedel vo väzení dlhé roky. Nechápe kritiku súčasnej opozície. Susko je presvedčený, že keď súčasná opozícia keď bola vo vláde, hovorila neustále o dôležitosti sudcov v celom konaní. Dnes by teda mali byť s navrhovanou novelou spokojní, pretože tá dáva sudcom oveľa väčšie rozhodovacie právo, ako tomu bolo doteraz. Doterajšia platná úprava zákona zväzovala sudcom ruky. Sudcovia sú podľa ministra príčetní a vedia páchateľovi uložiť spravodlivý trest aj vo väčšej flexibilite, ktorú nový trestný zákon ponúka.

Premlčacie lehoty
„Premlčacie doby sme nastavili správne,“ stojí si za svojím Susko. Upozorňuje, že aj tomto ohľade radikálne premlčacie doby dvihol práve Daniel Lipšic. Nový minister tvrdí, že rozhodovanie po mnohých rokoch, bez dôkazov, ako je tomu v prípade toľko spomínaných znásilnení, je problematické.

„V niektorých veciach sme ustúpili pre kľud v spoločnosti,“ pripustil minister. Podľa neho si opozícia cielene vybrala mediálne trestný čin znásilnenia, využívajúc pri tom hru na city. „Čím dlhší čas od takéhoto trestného činu prešiel, tým ťažšie je ho objasniť,“ upozornil Susko. Samozrejme, po rokoch chýbajú dôkazy. Podstata problému v takomto prípade nie je trestnoprávna rovina, ale pomoc s traumou ženám, ktoré takýto skutok prežili. Podľa ministra je dôležité docieliť, aby sa takéto trestné činy nahlasovali vtedy, kedy sa udejú. Opozícia podľa neho straší tým, že sa takéto trestné činy nebudú vyšetrovať, čo nie je pravda.

Podľa B. Suska opozícii nejde o vec, ale o politiku. Konkrétne o predvolebnú kampaň v prezidentských voľbách. Opozícia tvrdí, že po nadobudnutí nového trestného zákona umrie na Slovensku demokracia. Minister odpovedá, že demokracia neumrela ani v Čechách ani v Rakúsku ani v Nemecku, kde majú podobné lehoty.

Reformy Márie Kolíkovej
Minister spravodlivosti upozornil na to, čo sa na Slovensku dialo za vlády I. Matoviča a E. Hegera. Vo väzbe zomreli dvaja ľudia, boli porušované práva ľudí, ktorí boli vo väzbe. Diali sa nezákonné väzby, MS SR sa dokonca muselo aj ospravedlňovať… a ešte sa aj bude musieť, dodal minister.

Skritizoval aj súdnu mapu, ktorú zaviedla ministerka Kolíková. „Na dennej báze chodia podnety čo všetko je zlé,“ upozornil Susko.

„Súdna reforma ma úplne opačný efekt, ako bolo cieľom, teda zrýchliť trestné konania,“ povedal. „Dĺžka trestných konaní sa drasticky predĺžila,“ dodal. Podľa ministra sú od Kolíkovej súdnej reformy, spisy nahádzané v čiernych vreciach a váľajú sa na súdoch po chodbách. Sudcovia nevedia čo s tým. „riešime to v spolupráci so sudcami,“ hovorí minister.

Mimovládky dostali stopku
Boris Susko zastavil financovanie cez granty niektorým mimovládkam. Upozorňuje, že veľmi často dostávali peniaze tie isté mimovládky. A nielen to. Pri výbere boli v komisii ľudia, ktorí mali na neziskovky ktoré peniaze dostali, priame prepojenie.

eReport


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *