23. apríla 2024

Video-Eduard Burda: Je novela Tr. zákona v súlade s EU normou?

0

Eduard Burda: Je novela Tr. zákona v súlade s EU normou?


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Je novela Trestného zákona v súlade s európskou normou?

Novela Trestného zákona rozvírila hladinu verejnej mienky. Opozícia odkazuje, že sa vďaka nej dostávame na perifériu vyspelých štátov Európy. Je to ale naozaj tak? Vyjadrenia právnych expertov zo zahraničia spochybňujú jednoznačnosť tvrdení predstaviteľov opozičných strán. O tom, čo všetko sa ukrýva za touto témou sme sa rozprávali s dekanom Právnickej fakulty UK.Eduardom Burdom

Zrušenie špeciálnej prokuratúry je správne, tvrdia českí právni experti
Zdroj: tasr

Úrad špeciálnej prokuratúry (UŠP) je nesystémový prvok, ktorý v Českej republike ani neexistuje. Naši západní susedia majú na to dobrý dôvod. Špecializované inštitúcie sú totiž príliš uzavreté a elitárske, čo zakladá predpoklad na to, že svoje právomoci budú zneužívať.
Ak krajina takýto špecializovaný útvar nemá, nehrozí ani koniec právneho štátu, ani demokracie. Zhodujú sa na tom právne kapacity na trestné právo z Českej republiky.
Stanovisko štyroch popredných expertov zverejnil portál advokatnidenik. Každý z nich sa vyjadril k nedávno schválenej novele trestných kódexov na Slovensku. Experti sa zhodujú sa na tom, že znižovanie vysokých trestných sadzieb je krok správnym smerom, vďaka ktorému sa Slovensko priblíži európskym štandardom.

Západoeurópske krajiny upustili od represie, o čo sa snaží so svojou novelou aj Slovensko. Represívne/vysoké tresty totiž dokázateľne neovplyvňujú mieru kriminality a sú skôr príznačné pre nedemokratické krajiny. „Podľa skúsenosti našich slovenských kolegov bola trestná represia na Slovensku značne nadužívaná a nástroje trestného práva boli používané ako politický regulatív spoločnosti, čo umožňovali drakonické tresty a špecifické justičné orgány, ktoré to aplikovali. V slobodnej krajine toto nie je možné akceptovať,“ uviedol Marek Nespala advokát, predseda Výboru pre odbornú pomoc a ochranu záujmov advokátov a člen prezídia Únie obhajcov Českej republiky.
Špeciálna prokuratúra je podľa advokátov nesystémovým prvkom, ktorý je uzavretý sám do seba. „Neverím tomu, že rôzne špeciály vedú k zlepšeniu odhaľovania trestnej činnosti. Domnievam sa, že efekt je presne opačný. Uzatvorený systém vedie skôr či neskôr k uzavretosti a získaniu pocitu nadradenosti nad ostatnými zložkami a k falošnému elitárstvu,“ zdôraznil Lukáš Trojan člen predstavenstva Českej advokátskej komory (ČAK) a člen prezídia Únie obhajcov ČR.

Zaujímavý názor na legislatívnu úpravu postavenia „kajúcnikov“ (spolupracujúcich osôb) vyslovil advokát Tomáš Sokol. Ten si preštudoval vládnu brožúru „Únos spravodlivosti“. Kajúcnikov o ktorých pojednáva rozsiahly text by nazval kalkulovníci. „Kalkulovali s tým, že keď udajú komplic, získajú beztrestnosť. Zmena, ktorú prináša novela je jednoznačne pozitívom,“ uviedol Tomáš Sokol, člen predstavenstva ČAK pre portál advokatnidenik.cz.

Ženský Web


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *