Rusko podporuje čínsky plán na využívanie yuanu v medzinárodnom obchode, čo by mohlo znamenať ohrozenie postavenia dolára ako dominantnej svetovej rezervnej meny.

Čínský prezident Xi Jinping nalevo gestikuluje při rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při jejich schůzce v moskevském Kremlu v Rusku 20. března 2023. (Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File)

Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý začiatkom tohto týždňa v Moskve viedol rozhovory so svojím čínskym náprotivkom, dosiahli rusko-čínske vzťahy svoju najvyššiu úroveň v histórii. Obaja vodcovia dosiahli dohodu o ôsmich strategických záležitostiach vrátane dohody o vyrovnávaní vzájomného obchodu so svojim národnými, ázijskými, africkým a americkými partnermi v mene yuan.

Jednou z ústredných tém bol projekt plynovodu Sibír 2, kedy RIA Novosti hlási, že všetky parametre projektu boli dohodnuté. Podľa správy uvedenej tlačovej agentúry bude tento nový plynovod schopný do Číny cez Mongolsko priviesť 50 miliárd kubických metrov plynu, čo znamená „spoľahlivé a stabilné dodávky z Ruska.“ Putin tiež povedal, že Moskva podporuje plán Pekingu na obchodovanie yuanoch a tiež výslovne naliehal, aby sa v yuanoch vyrovnávali aj medzinárodné obchody s Áziou, Afrikou a s americkými krajinami.

Obaja vodcovia počas Xiho návštevy v Moskve predviedli silnú jednotu, o čom analytici hovoria, že môže pre Západnú hegemóniu predstavovať závažnú hrozbu.

„Aby čínski vodcovia urobili svoju prvú návštevu práve v Rusku, dáva historicky zmysel, pretože sme si vzájomne najväčšími susednými krajinami. Sme tiež strategickými partnermi. Naše vzťahy dlhé roky odolávali rôznym ťažkostiam av priebehu toho času posilňovali,“ povedal počas televízií vysielanej schôdzky s Putinom Xi.

Ruský prezident ohľadom rusko-čínskych vzťahov povedal, že úloha ich národných mien by mala ďalej posilňovať a mala by sa rozširovať vzájomná prítomnosť finančných a bankových štruktúr. Dodal, že dve tretiny obchodovania medzi oboma krajinami už teraz prebieha v rubľoch av yuanoch.

Rovnako sa zmienil, že Rusko s Čínou majú v úmysle zostaviť pracovnú skupinu pre rozvoj dopravného potenciálu Severnej morskej trasy, čo by malo byť v súbehu s nárastom dodávok ruského kvapalného plynu do Číny.

Tiež by mala posilniť kooperácia medzi oboma krajinami v IT. Putin povedal: Rusko s Čínou, ak skombinujú svoj potenciál, tak by sa mohli stať svetovými vodcami vo vývoji umelej inteligencie a informačných technológií.

Agenda sa týkala aj vojny na Ukrajine aj čínskeho mierového plánu, záležitosti sankcií a správ, že Londýn je pripravený na Ukrajinu dodať muníciu z ochudobneného uránu. K tomu poslednému Putin jemne naznačil, že každá hrozba narazí na úmernú odpoveď a potom dodal: „Kolektívny Západ je zjavne odhodlaný s Ruskom bojovať do posledného Ukrajinca.“

Obe hlavy štátu odsúdili politiku sankcií, keď hovoria, že to je od Západu neférové, keď svojich konkurentov odrádzajú od rozvoja, a nie je to v záujme mieru.

Aj čínska diplomatická vetva pokračuje v kritike Západnej politiky ohľadom Ukrajinskej vojny.

Spojené štáty tvrdia, že zabraňujú vojnám, ale len málo konfliktov a vojen, čo vypukli v Európe a aj po svete nemalo so Spojenými štátmi nič spoločné. Tvrdia, že udržujú mier, ľudia ale nevidia žiadne praktické opatrenia aplikované pre mier. Vidí iba neustále dodávky zbraní na bojisko,“ povedal hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Wenbin.

ZDROJ: rmx.news/china/china-russia-move-to-replace-the-dollar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *