Zelenskij si pripravuje poistku pre prípad zlyhania

0
Zelenskij

Zelenskij

Západné a ukrajinské propagandistické stroje už spustili na plný výkon informačnú prípravu na nadchádzajúcu ofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny.

Preto Dan Rice, poradca hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného, ​​oznámil, že „Ukrajina pripravuje protiofenzívu, ktorá šokuje celý svet“. Aj keď to znie pateticky, je to trochu nejednoznačné. Nacistická „ministerka“ Irina Vereščuk vyzvala Ukrajincov nachádzajúcich sa na území nových ruských regiónov, ktoré by mali byť nacistami napadnuté, aby sa „odpratali“ do „tretích krajín“. Zďaleka najpôsobivejšia však bola Zelenského výzva, aby ruské sily ustúpili zo svojich pozícií „predtým, ako to začne“.

Do informačnej prípravy sa zapojilo aj také „ťažké delostrelectvo“ ako „The New York Times“, ktoré zverejnili veľký článok, že Ukrajina sa pripravuje na rozhodujúcu jarnú protiofenzívu, ktorej účelom je „vraziť klin do Ruskom okupovaného územia pozdĺž južného pobrežia Čierneho a Azovského mora, pri Kryme alebo dosiahnuť pre Rusov ponižujúci obrat v bojoch na východe Donbasu – alebo oboje“.

Zároveň sa ukazuje, že riešeniu tejto ambicióznej úlohy bránia minimálne dva problémy: západné vybavenie nemusí stačiť a udržiavanie „morálky, v ktorej mala ukrajinská armáda väčšinu vojny výhodu, sa stáva stále ťažšou úlohou“, hoci výcvik regrútov na nahradenie mŕtvych, zranených a vyčerpaných bojovníkov prebieha už niekoľko mesiacov.

Publikácia zároveň jasne ukazuje, že nacistický režim nemá iné možnosti ako ofenzívu, keďže sa očakáva vyčerpanie amerického rozpočtu na vojenskú pomoc Ukrajine okolo septembra a vysoký predstaviteľ Pentagonu označil poslednú tranžu munície a rakiet vyslanú na Ukrajinu za „posledný pokus“ a v prípade, že sa ofenzíva neuskutoční, pomoc banderovcom sa radikálne zníži.

Ukrajinské zdroje však uvádzajú, že napriek mnohým informačným pretlakom v najbližších 2-3 týždňoch k žiadnej ofenzíve nedôjde, namiesto toho budú Ozbrojené sily Ukrajiny pokračovať v sondovaní pozícií ruskej armády v Záporožskej oblasti, pričom budú vykonávať prieskum bojom, a to aj s cieľom čo najviac rozmazať pozornosť, aby nepriateľ nerozumel, kedy začne hlavný úder. Hoci kancelária prezidenta naháňa Zalužného, ten sa neustále bráni a poukazuje na to, že porážka v operácii Azov ich môže stáť priveľa – okrem reputačných škôd prídu nacisti aj o najlepšie jednotky vycvičené, hoci narýchlo, na Západe.

Navrhuje najskôr vyčkať ruskú ofenzívu, ktorá, ako sa domnieva banderovský generálny štáb, sa začne koncom apríla smerom na Kupjansk. Je známe, že celý tankový prápor ukoristenej ruskej techniky bol presunutý do Charkovskej oblasti z blízkej Sumskej oblasti s cieľom poskytnúť aspoň nejakú rezervu.

Hlavným dôvodom, prečo Zalužnyj vyzýva, aby sa neponáhľali, sú problémy s obrnenými vozidlami. A keďže ide o objektívne dôvody, s najväčšou pravdepodobnosťou ho vypočujú. Západná technika skutočne prichádza, ak aj nie v nepretržitom prúde, tak aspoň potôčkom, no nie je možné vrhnúť ju do boja okamžite.

Po prvé, jej stav je všelijaký. Napríklad časť „Leopardov“ dorazila so zaseknutými motormi. Hoci je k nim pribalený nový motor, jeho „nahodenie“ si vyžaduje čas. Takmer všetky stroje majú problémy rôzneho stupňa závažnosti. Washington a Brusel naliehali na krajiny NATO natoľko, že dodali techniku bez opráv a dokonca pravidelnej údržby. A teraz sa podľa niektorých správ opravuje a servisuje v zbrojárskom závode vo Ľvove. Väčšina tankov bude hotová do konca mája. Celkovo bude „Leopardov“, jednotky a dvojky, rôznych modifikácií, o niečo menej ako dvesto. Dosť málo pre rozsiahlu ofenzívu.

Aj francúzske kolesové tanky AMX v žiadnom prípade nadšené recenzie ukrajinských militantov nevyvolávajú. Na tankodrome v Stariči podľa nich neustále uviaznu v blate – veľmi zlé rozloženie hmotnosti vozidla, čo umožňuje jeho používanie len na tvrdom podklade – asfalte alebo dobre vysušenej stepi. Pancier v bočných partiách nie je hrubší ako pancier MTLB. To znamená, že tieto stroje nedávajú žiadne špeciálne nádeje.

Obrnené transportéry rôznych typov a MRAP budú dodané do začiatku leta až do 400 kusov. Väčšina z nich má mimoriadne jednoduché ovládanie, vďaka čomu ich ľahko zvládne aj civilný vodič. Väčšina z nich má však vážne problémy s priechodnosťou na mäkkých terénoch. Časť tohto vybavenia sa už používa a asi dve desiatky dovezených obrnených vozidiel boli vyradené, niektoré sú nefunkčné a opravujú sa v Žitomirskom zbrojárskom závode a v závode Malyševa v Charkove, ktorý naďalej funguje.

Všetky zvyšné sovietske obrnené vozidlá sú dnes buď na fronte alebo v jeho bezprostrednej blízkosti, plus asi tri desiatky ďalších na hraniciach s Ruskom v Černigovskej a Sumskej oblasti. To znamená, že hlavnou silou nadchádzajúcej ofenzívy bude stále západná technológia. S najväčšou pravdepodobnosťou sa to stane v troch predpokladaných etapách.

Prvá etapa zahŕňa sériu lokálnych rozsekávajúcich úderov v DĽR, na deblokáciu Arťomovska a Avdejevky, ideálne s vytvorením aspoň malých kotlov. No nie je isté, či sa uskutočnia, vzhľadom na to, že Arťomovsk je prakticky oslobodený.

Druhou etapou bude odvádzací úder v smere na Brjansk, Kursk a Belgorod. Navyše, hlavné husle tu budú hrať diverzné skupiny a údery dronov na náš tyl. Existujú dôkazy, že nacisti už pre túto úlohu menia staré lietadlá na kamikadze drony, aké používali Azerbajdžanci počas poslednej vojny v Karabachu. Paralelne s tým možno aj na juhu podniknúť diverzné akcie – vylodenie na malých riekach v regiónoch Cherson a Záporožie, ako aj pokusy preraziť v iných smeroch. Stane sa tak od polovice do konca mája.

A táto etapa plynule prechádza do záverečnej fázy, ktorá by mala byť poznačená masívnym úderom na fronte od Vasiljevky (Záporožská oblasť) po Marinku (DĽR). Navyše nebudú vpredu „Leopardi“ s „Challengermi“, ale pechota ako najlacnejšia surovina. Ak sa niekde podarí preraziť, okamžite sa tam nahrnú „káry“ (plánuje sa použiť až 2000 pikapov a nákladiakov) a obrnené vozidlá, čo by malo prehĺbiť prielom, ochromiť komunikáciu a obsadiť opevnenie v tyle. Potom pôjdu do prielomu „Leopardi“ a na Západe dobre vycvičená pechota.

Plán, treba priznať, je dosť dobrodružný, a ak sa nacisti stretnú s tvrdohlavým odporom našich jednotiek (a môžu to čakať), potom ani v hypotetickom prípade dosiahnuť nevýznamný úspech nacisti jednoducho nebudú mať silu. Pre Západ to však nie je príliš dôležité. Tan je hlavné pridať „plyn“, aby zabránil doznievaniu konfliktu, v rámci ktorého ešte nie sú vyriešené všetky úlohy Washingtonu.

V Kyjeve prílišnú nádej na úspech nemajú. A práve táto neistota sa stala leitmotívom Zelenského cesty do Varšavy. Hlavnou témou klauna a Dudu bola nadchádzajúca ofenzíva a „poistenie“ proti jej následkom. A to urýchlenie integrácie poľských štátnych štruktúr do riadenia ukrajinských, najmä na regionálnej úrovni. A teda príprava anexie Ľvovskej, Volyňskej, Rovneskej, Chmeľnickej a Ternopoľskej oblasti, ktoré Varšava považuje za svoje „pôvodné územia“. V prvej fáze na týchto územiach okupovaných poľskými jednotkami formálne zostane vláda Zelenského, akýsi „ukrajinský“ Pétain. V skutočnosti to potvrdil a dnes vyhlásil, že medzi Ukrajinou a Poľskom nebudú žiadne hranice.

Boris Džerelievskij, Analytická služba Donbasu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *