25. februára 2024

Fico podkuruje Pellegrinimu, tvrdí slovenský politológ

0

Trend alternatívnej neprofesionálnej politiky sa obracia smerom k profesionálnym politikom a štandardným stranám. Povedal to politológ z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslav Řádek v relácii Karty na stôl.

Na Slovensku podľa neho okolo roku 2009 vznikla móda alternatívnej neprofesionálnej politiky, pretože ľudia boli unavení z profesionálnych politikov, ktorí zlyhávali. „Ľudia sa začali viac zaujímať o excentrikov a výstredné typy v politike,“ pokračoval.

Do kategórie alternatívnych neprofesionálnych politikov podľa neho spadá napríklad strana SaS, ktorá vznikla ako výberová strana s nízkym počtom členov. Tiež sú to strany OĽaNO a Sme rodina, ktoré sa v posledných voľbách dostali k moci spolu s SaS. Teraz sa však trend znova obracia.

„Ľudia by už radšej privítali menej výstredných politikov, ktorí počúvajú ľudí a dokážu komunikovať,“ hovorí Řádek. Podľa neho preto nie je prekvapením, že v prieskumoch volebných preferencií stúpa Smer-SD, ktorý už v prieskumoch predbieha Hlas-SD. „Dalo sa to očakávať aj vzhľadom k nedávnym pochodom za mier na slovenských námestiach,“ myslí si.

Řádek sa domnieva, že lídrovi Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu „podkuruje“ Robert Fico, ktorý je radikálnejším politikom a častokrát ho núti, aby sa k rôznym témam vyjadroval jasne.

Šéf Hlasu-SD pritom balansuje medzi dvoma pólmi – na jednej strane nechce stratiť imidž politika ústretového k Západu, na druhej strane vie, že na Slovensku je náklonnosť k Rusku a východu citeľná.

Problémom Hlasu-SD je podľa politológa aj to, že Pellegrini sa podvedome štylizuje do úlohy budúceho premiéra, čo môže byť nešťastné, pretože jeho voliči sa môžu rozhodnúťť, že dajú hlas radšej niekomu inému.

ZDROJ: Plus 7 dní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *