24. júna 2024

J. Crey: High-tech válka: Turecko má ve výzbroji vojenské bezpilotní letouny s kulomety

Zdielajte

Článek od Jovan Crey publikiovaný na dronewatch.news.

Asisguard, technologická firma Z turecké Ankary, která se specializuje na vojenské technologie, vyvinula dron nazvaný Songar vybavený kulometem, který dokáže zasáhnout cíle s vysokou přesností a dokáže vypálit obrovské množství kulek.

Výkonný kulomet dronu může  vystřelit jednotlivé rány nebo 15ranné dávky a nést až 200 nábojů. Kulomet bude vybaven ke střelbě kulek třídy NATO ráže 5,56 x 45 mm.

Osm rotujících lopatek může pohánět 25kilogramový dron, aby létal ve výšce až 2,7 míle (4,34km) nad zemí a uletěl vzdálenost až šest mil (9,66km) . Podle jeho vývojářů může dron díky svému laserovému zaměřovacímu systému zasáhnout určené cíle o velikosti pouhých šesti palců ze vzdálenosti 650 stop. Má robotické výztuhy, které udrží rovnováhu při zpětném rázu a střelbě.

S drony Songar lze létat také ve skupinách, a to až po třech, přičemž všechny lze ovládat pouze jedním ovladačem. Dron lze používat také v noci kvůli jeho špičkovému systému nočního vidění, který má dosah 10 kilometrů . Ovladačem operatér dronu vybere cíl pouze jednoduchým umístěním zaměřovacího kříže na obrazovce dálkového ovladače. Dron lze samozřejmě použít také jen pro pozorovací a průzkumné mise.

Během oznámení projektu na Mezinárodním veletrhu obranného průmyslu v Turecku Asisguard popsal Songarn jako „první turecký dron s automatickou a stabilizovanou střelbou“. Turecká armáda bude tím prvním klientem, který si drony Songar zakoupí.

Drony jsou nebezpečné a výhodné

„Drony je extrémně těžké zastavit. Existuje oprávněná obava, že by některé ozbrojené skupiny mohly okopírovat tuto technologii a vyrábět si vlastní improvizované verze,“ řekl Robert Bunker z Institutu strategických studií americké armády v Pensylvánii. „Songar může také otevřít nová pole působnosti ve vojenském využití dronů.“

Drony jsou rovněž jednou z předních technologických inovací, pokud jde o boj proti terorismu a ozbrojeným povstáním. Drony lze v podstatě rozdělit do tří základních kategorií : na taktické, strategické a operační.

Taktické bezpilotní letouny jsou autonomní letadla krátkého doletu pohybující se v malých výškách, která létají pouze do výšky 20 mil nebo méně. Tyto drony dnes již poměrně běžně používají například policejní složky ve vyspělých zemích pro kontrolu davu a nebo pro ostrahu hranic.

Strategické drony jsou pak ty, které se používají například pro zpravodajské mise na dlouhé vzdálenosti na nepřátelských územích. Některé modely tohoto dronu mohou létat 40 hodin v kuse ve výšce až 20 000 metrů nad mořem a urazit až na 3 000 námořních mil.

Operační drony jsou potom ty, které jsou přímo nasazeny k boji a to za účelem průzkumu a nebo ozbrojeného útoku.

Mít drony využitelné pro bojové operace je výhodné, protože dron vydává pouze nízký hluk, což mu často umožňuje dokončit zpravodajské operace, aniž by byl odhalen. Dokáže navíc pokrýt i oblast mnohem větší než by to dokázalo pilotované letadlo.

Navíc se mohou dostat až do bezprostřední blízkosti svých cílů, aby tak získali mnohem přesnější informace o nepřátelích. A konečně mohou být také vyslány na velmi choulostivé mise, které mohou být příliš nebezpečné pro pilotovaná letadla.

Obrovský vojenský arzenál Turecka

Když se dron dostane do plného provozu v turecké armádě, tak posílí celkovou sílu letadel v zemi, která má dnes k dispozici celkem již více než 1000 vojenských letadel. Skládá se z přibližně 200 stíhacích letadel, 80 dopravních letadel, 276 cvičných letadel a 497 vrtulníků.

Pro rok 2021 byli turecké síly považovány za 11. nejsilnější  armádu na světě . Má na 355 000 aktivních vojáků a k tomu zhruba 380 000 záložníků. To dnes řadí tuto zemi na 15. místo  na světě co do počtu vojáků a na 17. místo  , pokud jde o záložníky.

Jejich stále více se rozšiřující vojenská síla lze přičíst hlavně jejich každoročním vojenským výdajům, které mají roční rozpočet 19 miliard dolarů. V roce 2019 země vydala na obranu 1,89 procenta svého hrubého domácího produktu.

Turecko je spolu s USA také členem Severoatlantické aliance a má dnes hned po USA druhou nejsilnější vojenskou sílu v této organizaci.

Navštivte webovou stránku militarytechnology.news , kde se dozvíte ještě více o současném technologickém pokroku ve vojenských silách.

AUTOR: Jovan Crey

ZDROJ:  dronewatch.news.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *