25. februára 2024

Odvolaný Naď je nezastaviteľný! Vyzbrojovať a vyzbrojovať…Rokuje už aj s Brazíliou!

2

Slovensko a Brazília by mohli prehĺbiť spoluprácu v oblasti vyzbrojovania a obranného priemyslu. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď bude o téme v stredu (12. 4.) diskutovať so svojím brazílskym náprotivkom Josém Muciom v Riu de Janeiro, kam odcestoval na medzinárodnú výstavu pre obranu a bezpečnosť LAAD. Potenciál spolupráce s Brazíliou vidí slovenský rezort obrany tiež v oblasti výcviku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ako aj v oblasti vzdelávania či likvidácie výbušnín.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.

„Viaceré európske krajiny vrátane Českej republiky či Maďarska majú vybudované diplomatické vzťahy s Brazíliou práve cez obchodné vzťahy v obrannom priemysle. SR v rámci vybraných produktov spoločností Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu môže ponúknuť viacero zaujímavých výrobkov,“ načrtla hovorkyňa. Ako upozornila, rozvoj spolupráce môže priniesť slovenskému zbrojárskemu priemyslu získanie významných partnerov a skúseností z regiónov, kde SR nemá silné zastúpenie.

Brazília podľa ministerstva kontinuálne prejavuje záujem o zintenzívnenie vzájomnej vojenskej spolupráce. „Rozšírila napríklad svoj diplomatický personál pre SR a v roku 2021 akreditovala nerezidentného pridelenca obrany pre SR so sídlom v Prahe. Ustanovením Brazílsko-slovenskej obchodnej komory v Bratislave v roku 2017 a Slovensko-brazílskej obchodnej komory v Sao Paulo v roku 2018 sa tiež vytvorili podmienky na ďalšie rozširovanie obchodno-ekonomickej spolupráce,“ priblížila Kakaščíková.

Slovenský a brazílsky rezort obrany uzavreli memorandum o porozumení v roku 1997. Krajiny majú podľa MO SR dobrú vzájomnú bilaterálnu spoluprácu v oblasti bezpečnosti a obrany, ako aj dobre nastavené smerovanie spolupráce v oblasti bezpečnostného a obranného priemyslu. „Na vojenskej úrovni však nie sú realizované žiadne spoločné aktivity. Práve tu vidíme priestor a z tohto dôvodu bude minister Naď rokovať so svojím náprotivkom a tiež miestnymi spoločnosťami z obranného priemyslu,“ vysvetlila hovorkyňa. Ministri budú hovoriť aj o možnej pozitívnej úlohe Brazílie v pomoci Ukrajine proti ruskej agresii.

Posledné stretnutia predstaviteľov rezortov obrany SR a Brazílie sa uskutočnili naposledy v rokoch 2013 až 2014. V roku 2013 sa zúčastnil na medzinárodnej výstave pre obranu a bezpečnosť LAAD v Riu de Janeiro minister obrany SR Martin Glváč a rokoval s brazílskym ministrom obrany Celsom Amorimom, ktorý navštívil SR v októbri 2013. „Počas jeho návštevy sa prvýkrát uskutočnilo aj stretnutie ministrov obrany krajín V4 a Brazílie. Štátny tajomník MO SR navštívil Brazíliu v rámci výstavy LAAD v roku 2014,“ doplnila hovorkyňa.

2 thoughts on “Odvolaný Naď je nezastaviteľný! Vyzbrojovať a vyzbrojovať…Rokuje už aj s Brazíliou!

  1. Určite dojedná aspoň 1 milión fúkacích trubičiek a 10 miliónov otrávených šípov od amazonských indiánov. Počet žiab je tajný, lebo ich budú pestovať Američania na Lešti. Otrávené šípy a trubičky potom darujeme Banderistanu (ukrajine ) za významnej účasti našich skvelých presstitútov .

  2. s kym chce ten blazon rokovat brazilia ma 215 milionov obyvatelo a slovensko ledva 5 a on sa chce rovnat brazilii ved to je uplny blazon vytrhnuty z reality treba ho cim skor odstavit a zavriet lebo pokapeme ako mysi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *