25. februára 2024

Kauza 7/51 – Ako Matovič zneužil onkologických pacientov

0
51 káuz vládnej chunty, ktorá sa chcela zapísať do dejín

51 káuz vládnej chunty, ktorá sa chcela zapísať do dejín

Opäť sa vráťme do roku 2020 a do predvolebnej kampane. Pamätáte si na veľký sľub OĽANO, ako sa bude starať o onkologických pacientov?

Urobili veľkú anketu s otázkou: Súhlasíte s tým, aby zdravotná poisťovňa musela pacientovi s podozrením na nádorové ochorenie zabezpečiť operáciu do 14 dní od indikácie operácie klinickým onkológom? Inak preplatí operáciu v ľubovoľnej krajine v EÚ. Súhlasilo 95 percent hlasujúcich a tento sľub pretavili aj do vládneho programu. Ubehli tri roky a šesť mesiacov a na sľub sa zabudlo.

A pritom zdravotníctvo malo OĽANO plne v rukách. Najskôr ho riadil Marek Krajčí, o ktorom som v minulých kauzách už hovoril, potom Vladimír Lengvarský, ktorý mohol navrhnúť čokoľvek, ale Matovič ho nemal rád a všetky jeho návrhy tak boli odsúdené na neúspech. A keď sa zistilo, že Lengvarský len sľubuje a v skutočnosti nedokázal obstarať ani sanitky za európske peniaze, vystriedal ho patológ Michal Palkovič.

Patológ, aké príznačné.

A výsledok trojročného pôsobenia OĽANO v zdravotníctve je taký, že kým v minulosti vedeli onkologickí pacienti dostať inovatívne lieky od poisťovní aspoň na výnimku, dnes už reálne nie je možné ani to.

V zásade to funguje tak, že ak sa o ochorení dozviete na začiatku roka, akú takú šancu máte, ak v apríli alebo neskôr, už na vaše lieky nie sú peniaze…

A každá situácia, aj táto má riešenie:

Keď nové lieky prichádzajú na trh, treba ich kategorizovať. Veď hodnota ľudského života je nevyčísliteľná…

Martin Dorčák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *