13. júna 2024

„PRIESKUM“: Voľby by vyhral SMER! HLAS si polepšil a výrazne dobehol náskok progresívcov

Prieskum: Pellegrini by v prezidentských voľbách porazil Korčoka. A to výrazne v prvom aj druhom kole

Zdielajte

Na prelome mesiacov by voľby vyhral Smer-SSD, najdôveryhodnejším politikom je Fico. Prieskum pre televíziu TA3 zrealizovala agentúra SANEP od 27. august do 2. septembra. Zúčastnilo sa na ňom 1635 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18+ rokov.

Parlamentné voľby by vyhral Smer so ziskom 21,4 percent hlasov. Strana si pohoršila oproti polovici augusta o 0,6 percenta. V prípade, že by sa voliči, ktorí teraz zvažujú voľbu Smeru už ako svoju druhú možnosť, nakoniec predsa len rozhodli dať svoj hlas práve strane Roberta Fica, potom by SMER mohol vo voľbách získať až 27 percent voličských hlasov. 

Výsledky prieskumu agentúry SANEP. Foto: ta3.com

Hlas dobieha progresívcov

Druhé miesto by obsadila strana Progresívne Slovensko na čele s jej predsedom Michalom Šimečkom so ziskom 15,6 percent. Strana si oproti polovici augusta pohoršila o 0,2 percent voličskej priazne. Volebný potenciál strany Progresívne Slovensko sa v súčasnej dobe pohybuje okolo 20 percent. 

HLAS-SD by koncom augusta skončil na treťom mieste so ziskom 15 percent a strana si tak oproti polovici augusta polepšila o 2 percentá voličských hlasov. 

SNS, KDH i SASKA v parlamente

Štvrtá by teraz skončila Republika so ziskom 8,4 percent. Za Republikou nasleduje koalícia OĽaNO/Za ľudí/KU so ziskom 6,5 percenta, ktorá by sa ale do Národnej rady SK nedostala, pretože hranica pre vstup do Národnej rady je v prípade koalícií stanovena na sedem percent. 

Ďalej následujú strana SaS (6,1 percenta) a KDH (6 percent). Do parlamentu by sa ďalej dostalo aj hnutie Sme rodina (5,9 percenta) a strana SNS so ziskom 5,5 percenta. 

Kto by sa do parlamentu nedostal?

Pred bránami parlamentu by ostali Demokrati (3 percenta) a Aliancia-Szövetség (2,7 percent). Potrebných päť percent by nezískala ani krajne pravicová politická strana ĽSNS (2 percenta) a zoskupenie Modrí, Most-Híd (1,2 percenta). 

Ak by sa voľby do parlamentu konali v čase konania tohoto prieskumu, tak by sa 14,9 % opýtaných nevedelo rozhodnúť, ktorú stranu voliť. Ďalších 19,2 % deklarovalo, že by voliť nešli. Rozhodnutých by bolo 65,9 % oprávnených voličov.

Zdroj: www.ta3.com/eReport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *