Šéf NAKA napísal na súd. Chce vypovedať v korupčnej kauze Kováčika

0
Šéf NAKA napísal na súd. Chce vypovedať v korupčnej kauze Kováčika

Šéf NAKA napísal na súd. Chce vypovedať v korupčnej kauze Kováčika


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


JÚLIA PIRAŇA MIKOLÁŠIKOVÁ

Viem, prečo Ján Káľavský klame. Tvrdí v liste Ľubomír Daňko.

Korupčná kauza bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča alias pána X sa stáva čoraz viac bizardnejšou. V úvode procesu so spochybňovaním kľúčového svedka súhlasila prítomná prokurátorka Martina Kellerová, ktorá zastupovala dozorového prokurátora Michala Šúreka.

Prípad začali pojednávať ešte vlani 8. septembra a najpodstatnejšie dôkazy už boli vykonané. Zdá sa, že sa rúca a prokurátor neunesie dôkazné bremeno. Kauza smeruje k oslobodeniu.

No a v závere procesu sa samosudcovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi hlásia noví svedkovia a domáhajú sa vypočutia. Nedávno sme sa dozvedeli, že prácu operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) nahrádza advokát Peter Kubina. Vraj na základe prosby klientov požiadal súd, aby ich opätovne vypočul. Ide o kľúčového a jediného priameho svedka prípadu Bernarda Slobodníka, ktorý bol policajný funkcionár a dnes je z neho najznámejší kajúcnik a aj bývalého námestníka spravodajskej služby Borisa Beňu.

Nedávno sa riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko, ktorý tento korupčný prípad vyšetroval, na jednej z tlačových besied zmienil, že aj on by mal k prípadu na súde čo povedať.

V  korupčnej kauze ide  o to, že  Peter Košč mal dať cez Bernarda Slobodníka 50-tisíc eur v knihe Dušanovi Kováčikovi. Dôvodom bolo, aby sa nevyšetrovali dve kauzy, jedna sa týkala úniku informácií z polície a druhá pozemkov a samotného Petra Košča.

Ešte ako vyšetrovateľ išiel Ľubomír Daňko 23. marca 2021 Petra Košča zadržať, no  nezistil si, že ten aj s rodinou opustili schengenský priestor niekoľko dní pred tým a spiatočné letenky má kúpené na 25. marca 2021.

Nuž a odvtedy je pán X na úteku a je na neho vydaný medzinárodný a európsky zatykač. Policajný prezident ho označuje za hlavu gangu temných síl.  Nedávno ho obvinili aj v kauze Rozuzlenie.

Podľa informácií z policajného prostredia, ten istý Ľubomír Daňko, no už ako riaditeľ NAKA, ešte 7.augusta napísal list, ktorý bol na Špecializovaný trestný súd doručený 14. augusta. Uvádza v ňom, že žiada, aby ho súd vypočul, nakoľko má informácie o tom, že bývalý šéf  bratislavských operatívcov NAKA Ján Káľavský uvádza nepravdu.

Jána Káľavského pred časom odsúdili za korupciu na sedem rokov a uložili mu aj peňažný trest vo výške päťtisíc eur. Je na neho vydaný zatykač a žije v Bosne a Hercegovine, v tejto balkánskej krajine požiadal o azyl. Na súde ešte vypočutý nebol a jeho výsluch cez telemost je naplánovaný na túto stredu na súde v Pezinku.

„Mám vedomosť o motíve, prečo Ján Káľavský uvádza vedome nepravdivé skutočnosti o jeho vzťahu k Petrovi Koščovi,“  napísal Ľubomír Daňko v liste, s tým, že všetko vraj vie aj zdokladovať.  

A odkiaľ vie, čo vypovedá Ján Káľavský? Impulzom pre napísanie listu bola medializovaná výpoveď jeho predchodcu na pozícii riaditeľa NAKA Branislava Zuriana zo súdu.

Branislav Zurian 28. júla na súde opísal, ako za ním 27.marca 2021 prišiel Ján Káľasvký oznámil mu, že má informácie o manipulácii korupčnej kauzy Dušana Kováčika a Petra Košča. Vtedajší riaditeľ NAKA o tom spísal úradný záznam a tiež informoval prokuratúru aj inšpekciu. Teda postupoval tak, ako mu zákon káže.

Ľubomír Daňko ďalej v liste tvrdí, že má informácie o tom, či bolo alebo nebolo vyšetrovanie prípadu manipulované. List poslal na vedomie aj dozovému prokurátorovi Michalovi Šúrekovi.   

Existenciu uvedeného listu pre môj blog potvrdil Erik Mágál – advokát Dušana Kováčika. Vyjadriť sa však nechcel, keďže list ešte nečítali na pojednávaní na súde a sudca nerozhodol, ako ho vybaví.

Nuž, a čo  vlastne robil Ľubomír Daňko počas vyšetrovania, nevedno. Jeho stanovisko k zaslaniu listu na súd zisťujem.

Článok budeme aktualizovať.


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou po voľbách nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *