12. apríla 2024

Video-Deti si mysleli, že otec zomrel, pretože telefonáty mu vo väzbe nepovolili

0

P. Vidašič: Deti si mysleli, že otec zomrel, pretože telefonáty mu vo väzbe nepovolili


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Ľudské a ústavné práva tu v posledných rokoch nemali garantované všetci. Dúfajme, že tá doba končí. Treba to všetko spravodlivo vyšetriť a uzavrieť. Ide o spravodlivosť a o ľudskosť a kto to nechápe, nemá v zložkách a na súdoch čo robiť.

„Aj keď som prijal vaše pozvanie, veľmi dlho som rozmýšľal, že aj týmto rozhovorom si vykoledujem ďalšie obvinenie z nejakej šuplíkovej kauzy,“ hovorí v rozhovore 51-ročný bývalý podnikateľ PATRIK VIDAŠIČ, ktorý na Špecializovanom trestnom súde čelí obžalobe pre podozrenie z podporovania údajnej zločineckej skupiny tzv. takáčovcov.

Po takmer troch rokoch dokazovania je prípad takmer na začiatku, pretože jeden zo sudcov trojčlenného senátu odišiel na Najvyšší súd a väčšinu svedkov bude treba vypočuť nanovo. Proti zvyšným dvom sudcom podal P. Vidašič námietku zaujatosti. Policajná inšpekcia totiž v roku 2021 nahrala, ako sa o nich vyšetrovatelia NAKA rozprávajú, že títo dvaja sudcovia okamžite neprepustia P. Vidašiča z väzby na slobodu, hoci vedeli, že je v nej už nezákonne. Vytvorili tak policajtom priestor, aby pripravili ďalšie obvinenie, pre ktoré P. Vidašiča následne opätovne zadržali a uväznili.

Ide o udalosti z leta 2021. Vtedy končila P. Vidašičovi lehota väzby v kauze tzv. takáčovcov, ale špeciálna prokuratúra na neho podala obžalobu a tak Špecializovaný trestný súd už nemal čas, aby v zákonnej lehote rozhodol o prípadnom predĺžení väzby. Od 6. júla 2021 v nej bol nezákonne.

Keď 22. júla 2021 v leopoldovskej väznici začala procedúra jeho prepustenia na slobodu, všímal si, že príslušníkom väzenskej stráže to ide pomaly a z toho podľa vlastných slov vytušil, že pred väznicou ho bude čakať polícia a opätovne ho zadrží. Stalo sa. „Toto je jeden z najťažších momentov, ktoré musíte ustáť, pretože pred basou vás čaká rodina,“ opisuje. Obvinený bol na základe niekoľko mesiacov starej výpovede.

Vyšetrovatelia NAKA už od 7. júla 2021 vedeli, že P. Vidašič je v nezákonnej väzbe a vedeli, že bude prepustený. Prezrádzajú to odposluchy, ktoré v tom čase vyhotovila policajná inšpekcia. „Treba vyrobiť skutok a treba ich ísť zobrať,“ znie na nahrávkach. Cíti P. Vidašič zadosťučinenie, že nahrávky potvrdzujú podozrenie, ktoré má už od roku 2021, ale žiaden orgán presadzovania práva mu neveril? „Nie je to zadosťučinenie,“ odpovedá.

Odposluchy už predložil Európskemu súdu pre ľudské práva, ktorý teraz vyhodnocuje, či sa bude detailne zaoberať jeho sťažnosťou na otočku pred väznicou v júli 2021.

V rozhovore opisuje podmienky v cele policajného zaistenia aj vo väzbe. Vysvetľuje, prečo je korešpondencia pre obvineného dôležitá a akékoľvek jej zdržiavanie má vplyv na jeho psychické rozpoloženie: „Niekto spochybňuje to, či vás takto dokážu prinútiť k tomu, aby ste spolupracovali. Exmanželka písala jednému zo známych kajúcnikov niečo v tom zmysle, že jeho deti, ktoré vtedy mali tri a päť rokov, nevedeli ešte čítať, si myslia, že zomrel, pretože sa im neozýva. Písala, že oni neveria tomu, že by im nezatelefonoval, ak by bol nažive. On síce písal listy svojej exmanželke, písal jej, že prečítaj im ich, ale to dieťa čítať ešte nevie, oni si mysleli, že mama klame. Takže áno, toto je spôsob, ktorým vás orgány činné v trestnom konaní lámu.“

V minulosti čelil P. Vidašič obžalobe z účasti na mafiánskych vraždách a bol spod nej právoplatne oslobodený. Aj ten prípad stál na výpovedi spolupracujúceho svedka. Nesúdil ho špecializovaný súd, ale Okresný súd Bratislava I a Krajský súd v Bratislave. P. Vidašič v rozhovore opisuje rozdiely v ich prístupe; tie bratislavské urobili posudok v súvislosti s vierohodnosťou korunného svedka, čo bol jeden z dôležitých dôkazov pri jeho oslobodení spod obžaloby, špecializovaný súd sa ho zdráha objednať, hoci v kauze tzv. takáčovcov sa jeden z korunných svedkov sám priznáva, že krivo vypovedal. „Možno som naivný, ale predstavujem si, že Špecializovaný trestný súd bude konať tak, ako konal okresný a krajský súd, že sme si s prokurátorom rovní s argumentami.“

Adam Valček/JNS


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *