23. apríla 2024

V. Putin – Príhovor na Rudom námestí po víťazstve v prezidentských voľbách

0

Putinovo drvivé víťazstvo pri rekordnej účasti nenecháva nikoho na pochybách, že je absolútne legitímnou hlavou štátu;


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Výsledky prezidentských volieb v Rusku v marci 2024 vytvárajú úplne novú politickú situáciu v krajine a vo svete. Táto situácia je nepríjemná pre liberálne elity, nepríjemná pre kryptoliberálov umierneného liberálno-konzervatívneho, centristického typu, ale ak budeme tvrdiť, že voľby mali charakter plebiscitu alebo referenda a boli bez falzifikátov, potom budeme musieť uznať výsledky, ktoré ukázala ÚVK. Aké sú tieto výsledky?

  1. Putinovo drvivé víťazstvo pri rekordnej účasti nenecháva nikoho na pochybách, že je absolútne legitímnou hlavou štátu;
  2. Putinov kurz (centristicko-pravicovo-konzervatívny) akceptuje väčšina obyvateľov krajiny ako zodpovedajúci požiadavkám voličov všetkých hlavných spoločenských vrstiev, základ spoločenského konsenzu a novej spoločenskej zmluvy;
  3. Druhé miesto N. Charitonova je samostatným fenoménom a stojí za to sa pri ňom osobitne zastaviť.

Po prvé: všetci odborníci dávali Charitonovovi posledné štvrté miesto. Jednak pre nepopularitu KPRF, jednak pre nepopularitu Charitonova a jednak pre výsledky pomalej volebnej kampane tohto kandidáta. A všetci sa mýlili.

Po druhé: v Rusku existuje vážny dopyt po stredoľavom, ľavicovo-konzervatívnom politickom vektore. Ide o tému sociálnej spravodlivosti, zodpovednosti elít a hlavnej úlohy štátu v ekonomike a politike, ako aj o netriedne chápanie internacionalizmu. Stredoľavé požiadavky voličov a stredopravé sympatie elít sú disonanciou, ktorú môže zmierniť len konsenzuálne zvolený prezident, ktorým je podľa výsledkov posledných volieb Putin.

Po tretie: veľa sa hovorilo o tom, že druhé miesto vo voľbách znamená veľa pre stranu, ktorá ho získa. A toto druhé miesto pripadlo buď Davankovi, alebo Sluckému. To, že ho získal Charitonov, svedčí o tom, že voľby neboli zmanipulované. Orgány by nikdy nevytiahli ľavicovú stranu na druhé miesto. Davankov a Sluckij však ukázali, že ani oni osobne, ani ich strany nie sú v Rusku populárne.

V skutočnosti je posledné miesto Sluckého neúspechom LDPR, jej lídra a tých členov elity, ktorí na nich stavili. A ak nejakej strane hrozí, že vo voľbách nedosiahne minimálnu hranicu a vyhliadky na spojenie s inými stranami, nie je to KPRF, ako sa mnohí domnievali. Druhé miesto v prezidentských voľbách s jasne slabým kandidátom je sociologický fakt ako lekársky fakt.

Ideálne by bolo, keby Putin vážnejšie zohľadnil ľavicovo-konzervatívne sympatie obyvateľstva, ktoré nesú odtlačok sovietskej ideológie, a na základe toho by mal urobiť personálne zmeny aj stanoviť politické ciele. Stredoľavá ekonomika a stredopravá politika je kombinácia, ktorá má dnes maximálnu podporu obyvateľstva a poskytuje imunitu voči akýmkoľvek vnútroelitným intrigám.

  1. Západ sa dostal do pasce svojimi sľubmi, že neuzná výsledok Putinových volieb. Ak tak urobí, dostane sa do izolácie: ani globálny Juh, ani globálny Východ, ani Latinská Amerika túto nelegitímnosť neuzná. Stane sa ďalšou deliacou čiarou medzi Západom a všetkými ostatnými. Žiadne kontakty a rokovania (a ich potreba v nasledujúcich šiestich rokoch bude nepochybne kritická) nebudú možné. A Západ si to uvedomuje.

Rozhodne sa po májovej inaugurácii Putina neuznať? Vyzerá to veľmi pochybne. S najväčšou pravdepodobnosťou sa Západ bude riadiť trockistickou formulkou „ani vojna, ani mier“. Nebude ani uznanie, ani neuznanie. Štruktúry ako Rada Európy a jednotliví politici budú hovoriť o neuznaní a Západ sa obmedzí na to, že nebude Putinovi gratulovať a bude to komentovať nahnevane.

Vladimir Putin: Krym sú predovšetkým ľudia

A to bude pre Západ kolosálna porážka. Všetko bude porážkou: uznanie, neuznanie a vyhýbanie sa jasnému stanovisku. Len sila porážky bude iná. Ale výsledok je rovnaký. Nelegitímny Zelenskyj proti legitímnemu Putinovi je facka Západu. A to, že zvyšok sveta v tejto otázke Západ nepodporí, je vážna rana. Svet sa od Putinovho zvolenia zmenil. Západ prehral bitku, čo bude mať globálne dôsledky.

Zdroj / Diplomatrutube YT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *