26. mája 2024

Aktivisti s latečkom a avokádovým chlebíkom Zem nezachránia

0

Katarína Roth Neveďalová: Aktivisti so sójovým latečkom a avokádovým chlebíkom Zem nezachránia


👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈


Päťdesiate deviate vydanie Diskusie na palete s poslankyňou Európskeho parlamentu za Smer-SSD Katarínou Roth Neveďalovou. Ako jedna z tvárí prvej päťky na kandidátke Smeru-SSD do nadchádzajúcich eurovolieb zdôraznila, že ambíciou strany, ako aj jej osobným cieľom je voľby vyhrať a byť v Európskom parlamente “zdravým rozumom”, ktorý tam dnes podľa nej chýba. Ako dodala, v Bruseli a Štrasburgu prevláda aktivizmus, napríklad v rámci ideológie Green Dealu. Súhlasí s moderátorom, že rozhodnutia EÚ sa odtrhli od reality. Rozhodnutia únie ovplyvňujú úradníci, ktorí príliš dlho žijú v “bruselskej bubline”, a preto nepoznajú problémy bežných ľudí v členských krajinách, myslí si.

V ďalšom volebnom období by chcela prispieť k zlepšeniu života občanov a zvýšeniu pracovných príležitostí podporou slovenského priemyslu a poľnohospodárov. Očakáva, že europarlament bude po júnových voľbách iný a nebude v ňom priestor pre iracionálne tendencie, ktoré v súčasnosti prevládajú vo vedení EÚ. Podľa prieskumov sa má posilniť extrémnejšia časť politického spektra napravo i naľavo. Verí, že v spojitosti s tým sa spomalí integrácia a obmedzí sa schvaľovanie nezmyselných rozhodnutí, pri ktorých sa neraz nemyslí na ich dôsledky.

Prekáža jej napríklad vykorisťovanie tretích krajín zo strany EÚ, odkiaľ dovážame vzácne suroviny, ktoré však takmer nerecyklujeme – hoci spomenuté krajiny poučujeme, aby sa správali ekologicky. Označila to za novodobý kolonializmus. Poukázala na to, že aktivistickí politici, ktorí “so sójovým latečkom a avokádom v ruke často rozprávajú o Green Deale, lebo je to “sexi na Instagrame”, v skutočnosti svojím životným štýlom vytvárajú tzv. uhlíkovú stopu.

Potvrdila, že EÚ má dnes oveľa väčší vplyv na bežný život Slovákov, ako to bolo v období, keď po prvý raz nastupovala na miesto europoslankyne. Mali by si to podľa jej slov uvedomiť aj naši občania a v čo najhojnejšom počte sa zúčastniť európskych volieb. To, že Európska únia “sa nás týka”, ilustrovala nedávno schváleným právom na opravu výrobkov, ktoré núti výrobcov väčšmi myslieť na produkciu náhradných dielov, čím prináša ekologickejší prístup. Pripustila, že EÚ v tomto smere “objavila teplú vodu” a obnovila prax, ktorú sme u nás poznali už za čias socializmu.

Hovorí, že únia je dobrý projekt, ale dnes ju riadia nesprávni ľudia na čele s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorých treba vymeniť. V tejto súvislosti spomenula kauzu Pfizergate a dvojaký meter, ktorý používa Brusel vo vzťahu k svojim prešľapom a k problémom v členských krajinách. Rovnako je presvedčená, že treba nahradiť slovenských progresívno-liberálnych europoslancov, ktorí “kydajú” na vlastný štát.

Spomenula aj potrebu pokračovať v suverénnej zahraničnej politike SR “na štyri svetové strany”, ktorú sa snaží uskutočňovať vláda Roberta Fica. Fakt, že to opozícia a niektoré kruhy v EÚ označujú za “orbanizáciu Slovenska”, komentovala ako neprijateľnú kritiku toho, že ako štát máme právo na svoj názor a na vlastnú politiku. Upozornila, že v rámci EÚ je dôležité spolupracovať aj s ekonomicky silnými štátmi zoskupenia BRICS. Takisto treba myslieť na to, že po skončení vojny na Ukrajine zostane Rusko hospodársky i geopoliticky významnou krajinou, s ktorou bude nevyhnutné spolupracovať.

Za pozitívum označila rozhodnutie aktuálneho kabinetu nedodávať zbrane na Ukrajinu. Na otázku, či je správne, že súkromné zbrojárske spoločnosti zbrane na ukrajinský front naďalej dodávajú, reagovala, že ide o zložitú otázku. Sama je pacifistkou a zbraní sa bojí, ale uznáva, že je treba rešpektovať slobodu podnikania a nie je možné firmám zakazovať s kýmkoľvek obchodovať.

Keby podľa nej slovenské zbrojárske firmy prestali Ukrajine dodávať zbrane a muníciu, okamžite by ich nahradili iní zahraniční výrobcovia. Na záver pripomenula nevyhnutosť zásadnej reformy EÚ, aby sa v únii “nehovorilo o nás bez nás”.

Diskusia na palete


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *