26. mája 2024

G. Murín-Likvidátori slobody slova sa pasujú za jej „ochrancu“

0

Gustáv Murín o RTVS – pre tých so stratou pamäti: Najväčší likvidátori slobody slova sa dnes pasujú za „ochrancu“ slobody slova


👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈


Spisovateľ a publicista Gustáv Murín v rozhovore pre český web Parlamentní listy komentoval „pseudo-krízu“ v RTVS.

Spisovateľ a publicista Gustáv Murín sa vyjadril k situácii v Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS), ktorú označil za “pseudo-krízu”. V rozhovore pre český web Parlamentní listy poukázal na to, že tí, ktorí v minulosti zasahovali do právneho štátu a zneužívali moc, sa teraz snažia prezentovať ako ochrancovia slobody slova. Murín, ktorý má dlhoročné skúsenosti s RTVS, použil termín “double-speak” z Orwellovej knihy “1984” na opis situácie, kde sa klamstvá šíria pod zásterkou pravdy12.

Podľa Murína každá nová vláda menila redakciu spravodajstva verejnoprávnej televízie, čo viedlo k nestabilite a konfliktom záujmov. Spomenul tiež udalosti z roku 1999, kedy bolo tridsať redaktorov a nepohodlných pracovníkov STV nútených opustiť svoje pracoviská, čo nazval “Deratizáciou STV” a poukázal na podobné situácie v iných krajinách, kde sa podobné zásahy do verejnoprávnych médií stretli s malým alebo žiadnym odporom zo strany ochrancov demokracie1.

Tento rozhovor odhaľuje Murínove názory na súčasnú politickú a mediálnu situáciu na Slovensku a zdôrazňuje potrebu pamätať si históriu a byť ostražitý voči pokusom o manipuláciu verejnej mienky.

RTVS (pôvodne Slovenská televízia a Slovenský rozhlas) pôsobím od gymnaziálnych čias – ako moderátor relácií, autor rozhlasových hier, autor televíznej inscenácie, brigádnik v produkcii a mnohokrát ako hosť. Túto skúsenosť trvajúcu už viac ako polstoročie som zúročil aj v mojej najnovšej e-knihe rozhovorov (viď TU). Takže viem o čom hovorím, keď sa ma v českom portáli Parlamentní listy opýtali na súčasnú „pseudo-krízu“ v RTVS:

Co se podle Vás dá od tohoto kroku očekávat?

Žijeme to, čo Orwell predpovedal vo svojom románe „1984“, vládne nám double-speak! V románe tak „Ministerstvo pravdy“ šírilo najväčšie klamstvá. A presne to zažívame dnes na Slovensku, kde tí, čo tu tri a pol roka likvidovali právny štát a brutálne zneužívali svoju moc jačie, že vraj náprava tej deformácie ohrozuje právny štát?!

Najväčší likvidátori slobody slova sa dnes pasujú za „ochrancu“ slobody slova, keď chce nová vláda napraviť to, ako zdeformovali na svoj obraz verejnoprávne médiá. A zároveň počítajú s totálnou stratou pamäti občanov. Preto v Čechách zúfalci, ako herec Mádl, broja proti seniorom, ktorí si veľmi pamätajú (veď preto sa už v Čechách nehovorí, že sa niekto „pomátl“, ale, že sa „pomádl“). Takže v prvom rade: každá nová vláda menila redakciu spravodajstva verejnoprávnej televízie. Tam totiž samotní redaktori radi skĺzavajú k službičkám aktuálnej moci. A potom sa čuduje, keď sa vláda zmení, že je to neudržateľné.

Tak za premiéra Dzurindu (podporovateľa kandidáta na prezidenta Korčoka, obdivovateľa NATO

-rozvedčíka Pavla a vzorného sluhu zaoceánskych záujmov) došlo k „Deratizácii STV“. Tridsať redaktorov a nepohodlných pracovníkov STV bolo ráno 2. januára 1999 za asistencie bezpečnostnej služby nútených opustiť pracovisko a napriek protestom sa muselo presunúť na 28. poschodie výškovej budovy, kde vedenie verejnoprávnej televízie zriadilo tzv. Stredisko pre vyrovnanie pracovnoprávnych vzťahov. Tam mali byť zamestnanci televízie sústredení počas výpovednej lehoty, ktorá mala vtedy podľa zákona trvať päť mesiacov.

Bola to absurdná situácia

– redaktori a iní zamestnanci mali dostávať základný plat, ale nesmeli pracovať, nesmeli navštevovať obvyklé pracoviská a kontaktovať sa s kolegami. Na všetko dohliadal ozbrojený pracovník súkromnej bezpečnostnej služby… Ponižujúce? Áno! Sťažoval sa niekto z bdelých ochrancov demokracie v Čechách, alebo nedaj Bože na Západe? Nikto! Keď sa nedávno Donald Tusk dostal v Poľsku k moci, už o dva týždne na to vyhádzal celé vedenie ich verejnoprávnej televízie na hrane zákona! Sťažoval sa snáď niekto z bdelých ochrancov demokracie v Čechách, alebo nedaj Bože na Západe? Nikto! A zrazu toľko povyku, keď sa to isté deje dnes na Slovensku ďaleko kultivovanejšou cestou? Pritom niekoľko najviac viditeľných exponentov RTVS vo svojich manipuláciách a dokonca dezinformáciách ešte pritvrdzuje. To nie je náhoda, to je posledný útok zločinnej bruselskej kamarily (pani Lajnová je predsa už vyšetrovaná hoci laxne) a jej poskokov na demokraciu na Slovensku pod zámienkou „záchrany demokracie“ podľa double-speaku…

Je namístě obava nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko, že vláda chce touto změnou nejen odstranit současné vedení RTVS, ale především si podmanit média?

Strana „Progresívne Slovensko“ vedená výsadkárom z Bruselu, Šimčekom, je vraj „strana odborníkov“. To sú takí „odborníci“, že chceli odvolávať ministra novej vlády, keď ešte nebol ministrom a jedna ich exponentka nevedela odpovedať na otázku, kedy vnikla Československá republika a kto bol jej prvým prezidentom! Čokoľvek vyhlási táto zúfalá svorka komsomolcov, pridajte k tomu opačné znamienko a budete blízko pravde. Nie, „ovládnuť“ médiá na Slovensku nie je možné. Veď za nich „kope“ celú zo zahraničia platenú žltú tlač (v USA začiatkom minulého storočia tak boli označené noviny, ktorým sa nedalo dôverovať ani to, že vyšli na papieri). Jediné, čo je možné, je vrátiť verejnoprávnu televíziu a rozhlasu ich pôvodné poslanie. Najnovšie v RTVS prišli so sloganom „Verejnoprávnosť má zmysel“. Má to jedinú chybičku – oni nemajú zmysel pre verejnoprávnosť…

Další opoziční strana Svoboda a Solidarita se obává, že se z RTVS stane „dezinformační médium“, které bude šířit provládní a proruskou propagandu a že se Slovensko vrací do „tvrdého socialismu“. Není ale fungování veřejnoprávní televize v Česku i na Slovensku důkazem, že to médium se vždy přikloní na jednu stranu a šíří buď vládní, nebo protivládní propagandu? Nebo jak to vidíte Vy?

Presne tak, RTVS odnedávna vehementne bojuje proti „dezinformáciám“. Prečo? No, aby na nich mohla mať monopol! Oni zatajujú, čo sa nehodí a nafukujú, čo sa hodí. Je to priamo hrôza akí sú poplatní minulej moci. Máme tu „moderátorku“ Jančkárovú, ktorá v rozhovore s pánmi Mečiarom a Klausom vyhlásila, že ČSFR sa mala zachovať ako je tomu v Írsku, kde samotným Írom v logickom zjednotení ostrova bráni anglická armáda! Aj s tými väznenými a postrieľanými vlastencami! Táto pani nemoderuje, ona vnucuje hosťom svoje zvrátené ideologické nápady. Veď aj preto z toho rozhovoru pán Klaus (nasledovaný Mečiarom) odišiel! V Čechách nemáte potuchy aké zverstvá tu takí exponenti RTVS páchajú. Veď si len uvedomme, že generálnym riaditeľom (ktorého ja poznám osobne viac ako 30 rokov) je poskok istého Matoviča, čo je jasný sociopat, ktorý ako premiér (expresne z tejto funkcie vyhnaný vlastnými!) priviedol Slovensko na pokraj bankrotu a má zodpovednosť za smrť tisícov občanov jeho bláznivými proti-pandemickými nápadmi psychopata…

Nesouhlas s tímto rozhodnutím slovenské vlády vyjádřilo přes 1200 zaměstnanců RTVS. Obávají se, že se RTVS stane služkou moci a zájmů politiků a oni nebudou moci zaručit objektivitu, nezávislost a pravdivost, které jim stanoví nejen zákon a etické kodexy, ale především jejich morálka. Jak velký vliv na klíčové změny má nebo může mít hlas zaměstnanců (v ČT proběhla na přelomu let 2000 a 2001 spacáková revoluce, při níž si zaměstnanci vydupali, co chtěli) veřejnoprávních médií?   

Je to búrka v nočníku. Veľmi, ale veľmi pochybujem, že je to skutočne 1 200 zamestnancov, čo protestuje. Nezabúdajme, že žijeme rok „1984“. Tu vybraní exponenti RTVS hlásajú, čo sa im hodí, a zatajujú, čo sa im nehodí. V skutočnosti so službou minulej vládnej lozy pošpinilo a svoju profesiu zradilo len pár najexponovanejších jednotlivcov. Ale veď už spomínaná strana novodobých komsomolcov z „Progresívneho Slovenska“ je tu preto, aby strašila, že už nikdy nebudeme mať dobré vzťahy s Českom (ako keby efemérny poskok Fiala reprezentoval celé Čechy), že nás obsadia Rusi ( ktorí nemajú dôvod ísť ďalej ako na hranice Donbasu), Európska únia nás „vydedí“ (v skutočnosti zločinná kamarila pani Lajnovej končí a preto sú tak zúriví) a nakoniec si nás kúpia Číňania. Sú to absurdity, ale oni sú na tento double-speak školení…


Gustáv Murín – slovenský prírodovedec, biológ, spisovateľ, esejista, publicista, dramatik, scenárista a bloger. Debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 70 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky). Celkove sa predalo viac než 275 000 výtlačkov všetkých kníh autora. Vydal tiež 61 E-kníh, 9 audio-kníh, 8 DVD a 4 knihy v Braillovom písme. Až 486 textov autora bolo preložených do 51 jazykov. Literárne prezentácie absolvoval v 85 mestách a obciach Slovenska a 30 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.

Murín je známy autor kníh o slovenskej mafii v 90. rokoch a bol tiež scenáristom dokumentárnej série Mafiáni na RTVS. V roku 2018 mu bola spoločnosťou svetských humanistov na Slovensku Prometheus udelená cena Humanista roka 2018, ktorá sa udeľuje za výrazné, výnimočné počiny a významné aktivity pri presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku. Je taktiež nositeľom novinárskej Ceny V.M. Krameria za rok 2020.

Zdroj: tulacky.net/ JNS


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *