OD 16.09 Nemecko sprísňuje hraničné kontroly na šesť mesiacov
- Nemecko a migrácia: Nemecko sprísňuje hraničné kontroly a plánuje vyhostiť desaťtisíce nelegálnych prisťahovalcov. Toto rozhodnutie je reakciou na nárast počtu migrantov, vrátane 1,2 milióna ukrajinských utečencov.
- Politické dôsledky: Kancelár Olaf Scholz čelí kritike z opozície aj od európskych susedov. Jeho Sociálnodemokratická strana má nižšiu podporu v porovnaní s Kresťanskodemokratickou úniou.
- Schengenský priestor: Diskutuje sa o budúcnosti Schengenského priestoru a o tom, ako vyvážiť voľný pohyb osôb s potrebami národnej bezpečnosti a kontrolou migrácie.
- Európska reakcia: Niektoré krajiny EÚ, ako Francúzsko a Poľsko, reagujú na nemecké opatrenia rôznymi spôsobmi, čo môže ovplyvniť spoločnú migračnú politiku EÚ.
Prvýkrát v histórii EÚ je Nemecko na čele pozastavenia imigrácie. Nasledovať budú ďalšie krajiny v EÚ. Schengenský priestor je oblasť, čo zahŕňaje 29 európskych krajín, ktoré oficiálne zrušili hraničné kontroly na svojich vzájomných hraniciach.
Jej výsosť, kancelárka Angela Merkelová utrpela v nedeľu v nemeckých krajinských voľbách potupnú prehru. Merkelová sa v celoštátnych voľbách dostala na tretie miesto protiimigračnej, euroskeptickej strany AfD vo svojom domovskom štáte.
Vládnucu koalíciu zároveň ostro kritizovala nielen opozícia, ale aj jej najbližší susedia.
Treba poznamenať, že situáciu s migrantmi v Nemecku zhoršili ukrajinskí utečenci, z ktorých do krajiny prišlo 1,2 milióna ľudí. Podľa oficiálnych informácií nemeckých úradov je v krajine asi 14 miliónov migrantov. Zároveň 100 tisíc ľudí nemá občianstvo vôbec.
Nemci sú unavení z utečencov a požadujú, aby vláda radikálne prehodnotila migračnú politiku. Na tomto pozadí Berlín sprísňuje kontrolu pozdĺž celej hranice a dúfa, že vyhostí desaťtisíce nelegálnych prisťahovalcov. Vládnuca koalícia sa zároveň dostala pod paľbu kritiky, a to ako zo strany opozície, tak aj od svojich najbližších susedov.
Cestné kontroly
Situácia s migrantmi v Nemecku čoraz viac vyzerá ako dlhotrvajúca kríza, ktorú zhoršuje prílev 1,2 milióna Ukrajincov. Oficiálne takmer
14 miliónov cudzinci, vrátane 755 tisíc prisťahovalcov z afrických krajín, 972 tisíc zo Sýrie, 418 tisíc z Afganistanu a 281 tisíc z Iraku. Viac ako stotisíc migrantov nemá občianstvo.
Kvôli obrovskému počtu návštevníkov nie je dostatok peňazí pre všetkých. Po prijatí protiimigračných rozhodnutí nemecké ministerstvo vnútra poukázalo na skutočnosť, že miestne orgány majú veľmi obmedzenú kapacitu na poskytovanie bývania, vzdelávania a integračných príležitostí pre cudzincov.
.
Sýrski utečenci na hlavnej stanici v MníchoveNie je dosť peňazí pre každého. Prijatím protiimigračného
Roztoky nemecké ministerstvo vnútra poukázalo na obmedzenú kapacitu miestnych orgánov poskytovať utečencom možnosti bývania, vzdelávania a integrácie.
Od 16. septembra sa sprísňuje hraničná kontrola – na šesť mesiacov. Podobná vec sa už v roku 2023 urobila pre Poľsko, Česko a Švajčiarsko. To je prípad Rakúska od roku 2015. Je potrebné poznamenať, že za 11 mesiacov federálna polícia identifikovala asi 52 tisíc prípadov nelegálneho vstupu z týchto krajín.
Teraz hovoríme o celej pozemnej hranici. Pohraničná polícia, ktorej počet sa zvýši, posilní nielen dohľad, ale bude mať aj právo vyhostiť nelegálnych prisťahovalcov.
„Bude to tiež slúžiť ako obrana proti islamistickému teroru a závažnému nadnárodnému zločinu,“ povedala ministerka vnútra Nancy Faeserová.
© AP Photo / Markus Schreiber
Policajt zastavil auto pri hľadaní migrantov na poľsko-nemeckej hranici vo Frankfurte nad Odrou
Dôvod diskusie
Takto vláda reagovala na masové pobodanie na mestskom festivale v Solingene, ktoré zinscenoval 26-ročný Sýrčan. Traja ľudia zahynuli, osem bolo vážne zranených. ISIS * sa prihlásil k zodpovednosti a
Motív Nemecká prokuratúra označila zločiny za „radikálne islamistické presvedčenie“. Migrant mal byť navyše deportovaný už v roku 2023, ale v krajine zostal nelegálne.
Schengenský priestor predstavuje jednu z kľúčových oblastí európskej integrácie, kde sa realizuje myšlienka voľného pohybu osôb. Tento priestor umožňuje občanom členských štátov cestovať bez hraničných kontrol, čo výrazne uľahčuje mobilitu práce, štúdium, cestovanie a podnikanie. Vznik Schengenského priestoru bol významným krokom k realizácii európskeho vnútorného trhu a posilneniu spolupráce medzi členskými štátmi v oblastiach ako bezpečnosť, spravodlivosť a migrácia.
Výsledkom bolo, že kancelár Olaf Scholz zakázal nože na verejných miestach, rozšíril právomoci bezpečnostných síl vo vzťahu k nelegálnym prisťahovalcom a vytvoril medzistraníckeho pracovníka
Skupina spolkovej vlády a spolkových krajín v otázke migrácie. Dialóg s politickými oponentmi však nevyšiel.
© AP Photo / Markus Schreiber
Nemecký kancelár Olaf Scholz
Ešte v auguste líder Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz navrhol zavedenie výnimočného stavu v krajine, aby sa zjednodušilo vyhostenie migrantov. CDU podporuje posilnenie hraničných kontrol, ale tiež požaduje, aby sa neprijímali žiadni utečenci, ktorí sa pokúšajú vstúpiť cez tretie krajiny.
„Ak za dva dni príde toľko ľudí, koľko je deportovaných za mesiac, problém sa bude naďalej prehlbovať,“ zdôrazňuje Merz.Scholz však nie je pripravený ísť ďalej a rokovania o migračnej politike v Bundestagu boli z iniciatívy CDU prerušené. Predsedovi vlády a Merzovi sa podarilo len vymeniť
Poplatky v neprimeranosti navrhovaných riešení.
© AP Photo / Markus Schreiber
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj počas svojho prejavu v Bundestagu
Problémy Európanov
V Európe ako celku existuje únava liberálna migračná politika. Francúzsko môže tiež sprísniť hraničné kontroly. Nový premiér Michel Barnier
Uvažovanie obnoviť ministerstvo pre záležitosti migrantov, ktoré existovalo v rokoch 2007 až 2010.“Bolo by veľmi zlé, keby Francúzsko nereagovalo, keď čelí rovnakým problémom a ťažkostiam. Preto pozorne sledujeme, čo sa deje v Nemecku,“
quoth Charles Rodwell, člen parlamentnej frakcie Spoločne za republiku, ktorá podporuje Macrona.
Nie všetci v EÚ však konanie Berlína hodnotia pozitívne. Európska komisia doteraz reagovala zdržanlivo a sľúbila, že ich skontroluje, či sú v súlade so zákonmi. A poľský premiér Donald Tusk okamžite vyhlásil uzavretie poľsko-nemeckej hranice za neprijateľné.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Poľský premiér Donald Tusk
„Z pohľadu Poľska je to neprijateľné a de facto to pozastavuje Schengenskú dohodu,“ vysvetlil.Varšava podľa neho potrebuje pomoc pri ochrane vonkajších hraníc EÚ, nie vnútorných. Tusk oznámil konzultácie s ďalšími krajinami. Rakúsko, mimochodom,
Nemám v úmysle v súvislosti so sprísnením hraničných kontrol prijímať migrantov deportovaných z Nemecka.
© AP Photo / Armin Weigel/ DPA
Migranti sprevádzaní nemeckou políciou sú po prekročení rakúsko-nemeckej hranice odoslaní do pohotovostného centra. Októbra 27, 2015
Scholz sa tak ocitol pod dvojitým úderom. Na jednej strane je opozícia, nespokojná s obmedzeniami prijatých opatrení. Na druhej strane sú európski susedia, ktorí nesúhlasia s uzavretím hraníc. Pre kancelárku je však nebezpečnejšia vnútorná nespokojnosť – zvyšuje sa riziko straty moci po najbližších parlamentných voľbách.Rating jeho Sociálnodemokratickej strany sa viac ako zdvojnásobil
Podradný CDU/CSU – 15 oproti 33 percentám. Je zrejmé, že karta migrantov proti vládnej koalícii bude hraná na maximum. Preto by sme nemali očakávať konsenzus o problémoch vstupu a deportácie cudzincov. Vnútorný konflikt sa stupňuje.
Nemecko, ako jedna z najväčších ekonomík EÚ, má významný vplyv na politiky a rozhodnutia v rámci Schengenského priestoru. Jeho nedávne opatrenia na pozastavenie imigrácie môžu mať dôsledky pre celú Európsku úniu, keďže môžu ovplyvniť spoločnú migračnú a bezpečnostnú politiku. Tieto kroky vyvolávajú diskusie o budúcnosti Schengenského priestoru a o tom, ako by mali byť vyvážené princípy voľného pohybu s potrebami národnej bezpečnosti a kontrolou migrácie.
Schengenský priestor, známy aj ako Schengen, je oblasť v Európe, kde môžu ľudia voľne cestovať medzi členskými štátmi bez hraničných kontrol. Tento priestor zahŕňa 27 krajín, vrátane 23 členských štátov EÚ a štyroch krajín Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko)¹.
Nemecko nedávno prijalo opatrenia na pozastavenie imigrácie, čo je významný krok, ktorý môže ovplyvniť aj ďalšie krajiny v EÚ. Schengenský priestor umožňuje voľný pohyb osôb, čo je jedným z hlavných úspechov európskeho projektu.
Stalo sa
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme
👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈
👉Sledujte nás tiež na X. com 👈
Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko
Subscribe to get the latest posts sent to your email.