8. decembra 2024

Ukrajina: Ak nebudeme v NATO, začneme vyvíjať jadrové zbrane

atomovytestdelo

Ukrajina: Ak nebudeme v NATO, začneme vyvíjať jadrové zbrane/ilustračné foto

Zdielajte....

Ukrajina: Ak nebudeme v NATO, začneme vyvíjať jadrové zbrane: Ukrajina varovala, že môže obnoviť svoj jadrový program, ak nebude prijatá do NATO.

Po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA sa objavili plány na ukončenie vojny na Ukrajine, ktoré zahŕňali vytvorenie demilitarizovanej zóny stráženej vojakmi z krajín EÚ a Veľkej Británie.

Konflikt na Ukrajine trvá už 992 dní a Donald Trump sľúbil, že ak bude zvolený za prezidenta Spojených štátov, situáciu rýchlo ukončí.

Bývalý ukrajinský dôstojník Tatarigami naznačil, že ruský prezident Vladimir Putin musí byť pod tlakom, aby sa zabránilo ďalšiemu útoku na Ukrajinu.

Julian McBride, bývalý príslušník americkej námornej pechoty, varoval, že ak Ukrajina nevidí svoju budúcnosť v NATO, môže sa vrátiť k svojmu jadrovému programu, čo by mohlo spustiť dominový efekt šírenia jadrových zbraní.

Po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA unikajú niektoré informácie o tom, ako by mohli vyzerať Trumpove plány na ukončenie vojny na Ukrajine. Ukrajinci dávajú jasne najavo, že niektoré nápady sa im vôbec nepáčia. A trvajú na tom, že ruský vládca Vladimír Putin musí byť pod tlakom. Ukrajina varovala, že môže obnoviť svoj jadrový program.

Ukrajina: Ak nebudeme v NATO, začneme vyvíjať jadrové zbrane

Konflikt na Ukrajine trvá už 992 dní a Donald Trump sľúbil, že ak bude zvolený za prezidenta Spojených štátov, situáciu rýchlo ukončí. Skutočne sa stal prezidentom a ukázalo sa, že jedným z plánov jeho poradcov bolo zmraziť konflikt na Ukrajine, udržať územia, ktoré Rusom vzali, od Ukrajincov a vytvoriť niečo ako demilitarizovanú zónu, ktorú by strážili vojaci z krajín EÚ a Veľkej Británie.

Mnohým Ukrajincom, dokonca aj tým, ktorí žijú v Českej republike, sa vôbec nepáči jeden z Trumpových plánov. Jedným z nich je Basy Kapustej, Ukrajinec, ktorý dlhodobo žije v Českej republike. Načrtol, ako by takáto „demilitarizovaná zóna“ mala vyzerať. Kapustej verí, že celá zóna by mala ležať na ruskom území, aby Ukrajina mohla byť skutočne slobodná. Slobodný aj so svojím Krymským polostrovom. Pridaná príslušná mapa.

„Jediná demilitarizovaná zóna, ktorá je prípustná!“ napísal na mapu.

vojna na Ukrajine

Bývalý ukrajinský dôstojník, ktorý na sociálnych sieťach vystupuje pod menom Tatarigami, napriek všetkej kritike, ktorú v minulosti vyjadril na adresu ukrajinskej armády, naznačil, že ruský prezident Vladimir Putin musí byť pod tlakom.

„Keď Rusko v roku 1996 podpísalo Chasavjurtskú dohodu s Čečenskom, priznalo porážku a stiahlo sa, čím sa Čečensko stalo de facto nezávislým štátom. Pamätajte, že keď Rusi tvrdia, že Putin si musí „zachovať tvár“, aby zabránil kolapsu Ruska, je to súčasť príručky KGB,“ napísal Tatarigami.

Rovnakým dychom dodal, že ak na to Rusi dostanú najmenšiu príležitosť, opäť zaútočia na Ukrajinu. Čerpal z čečenských skúseností, kde bola podpísaná mierová dohoda, v ktorej Čečensko získalo relatívnu nezávislosť, ale netrvalo dlho a Rusi sa vrátili do Čečenska s puškami a granátmi.

„Preskupili sa, prezbrojili a spustili ďalšiu inváziu, tentoraz s oveľa väčším úspechom,“ opísal Tatarigami čečenskú skúsenosť s Rusmi. „Akákoľvek mierová dohoda by preto mala obsahovať bezpečnostné záruky pre Ukrajinu s obrannou doložkou, podporovanou silným odstrašujúcim účinkom, ako je zahraničná vojenská prítomnosť,“ zdôraznil bývalý ukrajinský dôstojník.

Julian McBride, bývalý príslušník americkej námornej pechoty, forenzný antropológ a novinár, v článku pre Kyiv Independent varoval, že ak Ukrajina nevidí svoju budúcnosť v NATO, mohla by sa vrátiť k svojmu jadrovému programu. A tak spustí dominový efekt, keď iné krajiny začnú vyvíjať jadrové zbrane.

„Ak členstvo zostane mimo dosahu, Ukrajina môže reštartovať svoj jadrový program a spustiť dominový efekt šírenia jadrových zbraní,“ napísal publicista a dodal, že Západ ponesie prinajmenšom nepriamu zodpovednosť za takéto nové kolo potenciálneho jadrového zbrojenia. Práve tým, že odmietne poskytnúť Ukrajine lepšie bezpečnostné záruky.

Pripomenul, že prvú potenciálnu cestu Ukrajiny do NATO zmarila nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Čo je rozhodnutie, za ktoré sa ešte neospravedlnila,“ poznamenal McBride. V tom okamihu chuť Ukrajiny vstúpiť do NATO trochu opadla, ale s februárom 2022 a rozsiahlym ruským útokom na Ukrajinu krajina opäť hľadá záruky svojej bezpečnosti.

Po dvoch rokoch rokovaní, bez bezpečnostných záruk hlavných západných mocností a tiež po zablokovanej ceste do NATO ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že riešenie vojny bude zahŕňať členstvo v NATO alebo cestu k jadrovým zbraniam.

Po rozpade Sovietskeho zväzu zdedila Ukrajina jeden z najväčších existujúcich jadrových arzenálov, keďže na jej hraniciach sa nachádzalo veľa raketových síl zo sovietskej éry.

Americký Pentagon medzitým oznámil, že na Ukrajinu vyšle malý tím odborníkov.

„Pentagon v piatok oznámil, že vyšle na Ukrajinu ‚malý počet‘ amerických dodávateľov obrany, aby opravili pokročilé zbrane americkej výroby, vrátane stíhačiek F-16, bojových vozidiel Bradley a systémov protivzdušnej obrany darovaných západnými spojencami (Ukrajine) uprostred ruskej invázie,“ napísal Washington Post.

Odkazy na zdroje v texte PL



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading