27. apríla 2025

Politiko: Skorumpovaný Brusel sa zmieta v novom korupčnom škandále

eu swift

Skorumpovaný Brusel sa zmieta v novom korupčnom škandále

Zdielajte....

Abstrakt

Skorumpovaný Brusel sa zmieta v novom korupčnom škandále. Korupčný škandál týkajúci sa čínskeho technologického giganta Huawei a Európskeho parlamentu sa vyšetruje v Belgicku, pričom úradníci skúmajú obvinenia z aktívnej korupcie, vrátane úplatkov a darov. Polícia uskutočnila razie vo viacerých lokalitách a zadržala niekoľko osôb, vrátane prominentných lobistov Huawei. Tento prípad podnietil diskusie o etických praktikách v Bruseli a tlačí na Európsky parlament, aby prijal reformy v oblasti transparentnosti a zodpovednosti.

Kľúčové body

  • Vyšetrovanie sa zaoberá obvineniami z korupcie v súvislosti s Huawei a jeho lobistickými aktivitami v EÚ.
  • Incidenty vyšetrovanej korupcie zahŕňajú úplatky, dary a politické výhody medzi rokmi 2021 a 2025.
  • Polícia vykonala razie na 21 miestach a zatkla viacerých podozrivých, vrátane lobistov z Huawei.
  • Huawei vyhlásilo, že berie obvinenia vážne a je pripravená spolupracovať s vyšetrovateľmi.
  • Európsky parlament zablokoval prístup lobistov Huawei do svojich priestorov a suspendoval kontakty so spoločnosťou.
  • Tento škandál vyvolal obavy o transparentnosť a etické normy v EÚ, najmä po predchádzajúcich aférach vo vedení parlamentu.
  • Politici v EÚ volajú po reformách na posilnenie transparentnosti a proti korupcii v inštitúciách po tomto incidente.

BRUSEL – Mocenské centrum Európskej únie sa zmieta v novom korupčnom škandále čínskeho technologického giganta Huawei a Európskeho parlamentu.

Vyšetrovatelia vyšetrujú obvinenia z „aktívnej korupcie v Európskom parlamente“, uviedla vo štvrtok belgická federálna prokuratúra a neskôr dodala, že „údajné úplatky údajne prospeli Huawei“.

Prípad má ozveny korupčného škandálu v Katare z roku 2022 , pri ktorom bolo niekoľko členov zákonodarného zboru zatknutých a vyšetrovaných. Vdýchne nový život dlhodobým obavám z pochybných lobistických praktík v Bruseli – tentoraz s kontroverznou čínskou technologickou firmou v centre aféry.

Ako prvé o tom informovali holandský investigatívny spravodajský portál Follow The Money a belgické publikácie Le Soir a Knack .

Tu je to, čo o prípade zatiaľ vieme, na základe informácií od belgických federálnych prokurátorov a rozhovorov s viac ako dvoma desiatkami predstaviteľov EÚ a priemyslu, ktorých sa škandál dotkol:

Aké sú obvinenia?

Nové oblasti vyšetrovania sa týkajú Huawei, čínskeho technologického giganta, ktorý bol kedysi veľmocou lobingu v Európe , ako aj Parlamentu.

Incidenty, ktoré sa vyšetrujú, zahŕňajú „odmenu za zaujatie politických pozícií, nadmerné dary ako jedlo a cestovné výdavky a pravidelné pozvania na futbalové zápasy… s cieľom presadzovať čisto súkromné ​​komerčné záujmy v kontexte politických rozhodnutí,“ uviedla belgická prokuratúra vo vyhlásení.

Uviedli, že k údajnému pochybeniu dochádzalo „pravidelne a veľmi diskrétne od roku 2021 až do dnešného dňa“.

Polícia vykonala razie na 21 adresách v Bruseli, Flámsku, Valónsku a Portugalsku a zatkla niekoľko ľudí.

Podľa Follow The Money, Le Soir a Knack vyšetrovatelia skúmajú aktivity spojené s 15 bývalými a súčasnými europoslancami. V publikáciách sa uvádza, že kľúčovým podozrivým bol jeden vysoký lobista z Huawei v Bruseli. POLITICO tieto informácie nezávisle neoverilo.

Dvaja ľudia pracujúci v budove hlavnej lobingovej kancelárie Huawei pre Európsku úniu v Bruseli povedali POLITICO, že vo štvrtok ráno videli vchádzať policajtov a dodali, že na poludnie boli stále v priestoroch. Policajti neskôr opustili bruselské kancelárie Huawei so štyrmi krabicami s dokumentmi a rôznymi zaistenými materiálmi.

Čo povedal Huawei?

Spoločnosť sa vo štvrtok snažila reagovať na vývoj. Hovorca vo vyhlásení uviedol: „Huawei berie tieto obvinenia vážne a bude urýchlene komunikovať s vyšetrovateľom, aby ďalej pochopil situáciu. Spoločnosť Huawei uplatňuje politiku nulovej tolerancie voči korupcii alebo inému nesprávnemu konaniu a zaväzujeme sa vždy dodržiavať všetky príslušné zákony a nariadenia.“

Čo sa deje v parlamente?

Prokuratúra vo štvrtok popoludní oznámila, že „požiadala o pripevnenie pečatí na priestory Európskeho parlamentu, konkrétnejšie na kancelárie pridelené dvom asistentom poslancov, ktorých sa to údajne týkalo“.

Jedny dvere do kancelárií, ktoré sú súčasťou talianskej delegácie v Európskej ľudovej strane (EPP), boli neskôr označené nápismi „SCELLES JUDICIAIRES“ a „Absolútne zakázané otvárať tieto dvere“ a zapečatené modro-bielou policajnou páskou.

Druhá zapečatená kancelária, súčasť bulharskej delegácie v skupine Renew Europe, patrila Adamovi Mouchtarovi, dlhoročnému úradníkovi a súčasnému asistentovi novozvoleného europoslanca Nikolu Minčeva. Mouchtar bol tiež spoluzakladateľom skupiny s názvom EU40, ktorej predsedníčkou bola grécka politička Eva Kaili – kľúčová postava vo vyšetrovaní korupcie v Katare .

Zdroj: Politico



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading