25. februára 2024

Odchádzajúci minister Hirman odhalil, ako Sulík na výstave Expo v Dubaji šafáril so štátnymi peniazmi

0

Odchádzajúci minister Hirman odhalil, ako Sulík na výstave Expo v Dubaji šafáril so štátnymi peniazmi: „Faktúra za jedlo a nápoje z reštaurácie dosiahla sumu 54-tisíc eur, účet za ubytovanie viac ako 180-tisíc eur. Celkový účet presiahol milión eur!“

SLOVENSKO: Minister Hirman už skôr na tlačovej konferencii povedal, že za skoro osem mesiacov v úrade sa borí s veľmi závažnými nedostatkami, ktoré sa v súvislosti s medzinárodnou výstavou objavujú. Chýbajú podľa neho základné dokumenty či faktúry a ďalšie náležitosti spojené s financovaním či organizovaním podujatia. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v piatok 12. mája v tejto súvislosti informoval, že jeho úrad sa už financovaním slovenskej účasti na výstave Expo v Dubaji zaoberá. 

Neuhradené účty za stovky tisíc eur. Jedlo, pitie aj apartmány. Reč je o kostlivcoch v skrini z výstavy Expo v Dubaji, ktorých vo štvrtok vytiahol dosluhujúci minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) na svojho predchodcu Richarda Sulíka (SaS).

Hirman hovorí o vážnych podozreniach. Podľa neho už aktuálne nevyrovnané finančné záväzky vo vzťahu k Expo Dubaj presahujú milión eur.

Faktúry prichádzajú napríklad za konzumáciu jedla a nápojov za vyše 54-tisíc eur. Tiež nie je vyrovnané ubytovanie v apartmánoch, ktoré boli prenajaté pre účely ministerstva.

„Dokopy tam bolo 8 apartmánov. Z nich len tri máme vydokladované, že boli obsadzované pracovníkmi ministerstva hospodárstva. Zvyšné apartmány využívali osoby, ktoré neboli zamestnancami ministerstva hospodárstva na základe nám nedokladovaných skutočností. Len táto suma pohľadávky presahuje 180-tisíc eur a takto by som mohol pokračovať,“ prezradil detaily pre Pravdu minister Hirman. Audit ešte stále prebieha a podávajú sa súdne žaloby.

VIDEO: Karel Hirman prezrádza, čo našiel po Sulíkovi z Dubaja

Zodpovedný za výstavu bol práve Sulíkov tím. Ten sa ale bráni, že ide len o Hirmanovu predvolebnú kampaň. „V prípade, že má podnety na súdne žaloby, mal by určite konať. Politická kampaň sa robí dobrým programom a kvalitnými výsledkami, nie takto,“ uviedol Sulík s tým, že podujatie bolo hodnotené ako úspešná prezentácia Slovenska v zahraničí.

Hirman upozorňuje, že celkové pohľadávky aj záväzky z podujatia presahujú spolu jeden milión eur. To, čo požaduje zaplatiť rezort hospodárstva, je pol milióna eur. Niečo viac ako 400-tisíc od ministerstva žiadajú zaplatiť subjekty za údajné neplnenie záväzkov.

„Zatiaľ môžem konštatovať, že nám tu ostal jeden veľký bordel v dokladoch. Nevydokladované výdaje a použitie štátneho majetku v sumách stoviek tisíc eur. Na druhej strane sú tu údajné pohľadávky za údajne poskytnuté služby a neviem, čo všetko v rádoch desiatkach a stovkách tisíc eur,“ pokračuje Hirman.

Účty chýbajú, v dokladoch je neporiadok

Napríklad nezaplatený účet z reštaurácie za 54-tisíc eur. Hirman hovorí, že ide o účet v reštaurácii v pavilóne, ktorý údajne malo uhradiť ministerstvo, lebo na účte boli veci konzumované ľuďmi z ministerstva. Nie je to vydokladované a nie je podľa ministra vôbec jasné, kto využíval účet ministerstva. Inak povedané, za štátne peniaze mohli konzumovať aj tí, ktorí na to nemali nárok.

„Je to čierna diera a ďalšie cifry nabiehajú,“ povedal Hirman. „V každom prípade to máme na stole a uplatňujú si to voči nám a moji nástupcovia to budú musieť riešiť tak, aby daňový poplatník za tieto výlety a služby neplatil alebo aspoň platil čo najmenej,“ dodal šéf rezortu.

Žaloby sa podávajú na poskytovateľov služieb či fyzické osoby, ktoré neoprávnene využívali prostriedky alebo zariadenia ministerstva hospodárstva spojené s expozíciou v Dubaji. Sú to ľudia, ktorí nie sú zamestnancami ministerstva a nemajú doklady, na základe ktorých boli ubytovaní v apartmánoch, ktoré spadali pod rezort hospodárstva.

Minister Hirman už skôr na tlačovej konferencii povedal, že za skoro osem mesiacov v úrade sa borí s veľmi závažnými nedostatkami, ktoré sa v súvislosti s medzinárodnou výstavou objavujú. Chýbajú podľa neho základné dokumenty či faktúry a ďalšie náležitosti spojené s financovaním či organizovaním podujatia.

Financovanie zo štátnych zdrojov sa podľa neho zmenilo aj na rodinné výlety a výlety kamarátov.

Sulík zareagoval slovami, že ak sa za osem mesiacov nebol doteraz schopný zorientovať v problematike, nedokazuje to príliš veľa o jeho manažérskych kvalitách.

Hirmana prekvapili tiež ďalšie výdavky. „Napríklad iba pred pár týždňami sa nám podarilo stiahnuť až po veľkých peripetiách peniaze z účtu v banke v Dubaji. V uplynulých dňoch sa nám konečne podarilo precliť tri kontajnery s rôznym tovarom, ktorý bol súčasťou pavilónu. Za toto „stojné“ sme museli zaplatiť 25-tisíc eur, lebo sme jednoducho na to nemali doklady a museli sme ich zháňať,“ povedal pre Pravdu.

Vládnym špeciálom do Dubaja

Narážal tým aj na v minulosti medializovanú kauzu Sulíka, ktorý za štátne peniaze zobral do Dubaja svoju dcéru. Výstava bola otvorená 1. októbra 2021 a trvala až do konca marca 2022. Sulík sa na nej zúčastnil osobne niekoľkokrát.

V novembri sa prevalila kauza, že tam letel aj so svojou dcérou, ktorá v tom čase bola koncipientkou v bratislavskej advokátskej kancelárii. Navyše na náklady štátu, za čo zožal Sulík veľkú kritiku a obvinenia z papalášstva a rodinkárstva. Šéf SaS neskôr priznal, že cesta jeho dcéry na svetovú výstavu Expo v Dubaji bola zlyhaním.

Denník Pravda v tom čase informoval, že napriek tomu, že ju so sebou vtedy vzal len z rodinných dôvodov, jeho rezort s ňou podpísal zmluvu ako s právnou expertkou na energetiku.

Ministerstvo hospodárstva sa jeho dcére navyše zaviazalo uhradiť cestovné náklady. Sulík sa bránil, že nešlo o úmysel. Avizoval, že zmluvu dá zrušiť, náklady na vládny špeciál za dcéru zaplatí sám a nič podobné sa už viac nezopakuje.

Jedným z mnohých prešľapov spojených s výstavou bolo aj zverejnenie osobných údajov slovenskej delegácie, ktorá do Dubaja pricestovala. Tie sa objavili na internete v nezaheslovanom súbore aj so všetkými citlivými osobnými údajmi členov delegácie. Onedlho ich zmazali. Sulíka to vtedy zaskočilo.

„Neviem, ako sa to stalo, sám som tým bol zaskočený. Otázka je, či to bol cielený útok hackerov alebo ľahostajnosť niektorého zo zamestnancov. Zisťujeme to. Podľa najnovších informácií to vyzerá, že zamestnanci ministerstva hospodárstva nepochybili,“ hovoril v novembri 2021.

Priestor na prezentáciu Slovenska

Expo je medzinárodná výstava, kde krajiny z celého sveta prezentujú svoju kultúru či technické novinky. Naposledy bola slávnostne otvorená v Dubaji začiatkom októbra 2021 a trvala do konca marca 2022. Presunutá bola v dôsledku pandémie z roku 2020 na rok 2021.

Asi najviac sa do pamäti vrylo v slovenskom pavilóne športové auto s pohonom na vodík. Unikátny prototyp modrého športiaka vznikol v spolupráci Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group. Ďalšou technickou zaujímavosťou bol vírnik Nisus, čo je moderný stroj kombinujúci rekreačné a profesionálne lietanie z dielne topoľčianskej firmy Jokertrike.

Prípadom sa už zaoberá Generálna prokuratúra

Prokuratúra sa zaoberá organizáciou a financovaním slovenskej účasti na svetovej výstave Expo Dubaj počas vedenia predchádzajúceho ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Na sociálnej sieti to potvrdil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

„Vo veci organizovania a financovania slovenskej účasti na výstave Expo Dubaj zo strany Ministerstva hospodárstva SR už orgány prokuratúry konajú,“ uviedol.

ZDROJ: pravda.sk / ta3.com / YouTubeUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *