PÁPEŽ PREKLIAL GLOBSEC! Vydávať dve percentá HDP na zbrojenie je šialené, odkazuje

0

SLOVENSKO: Keď si Zuzana Čaputová vymohla naposledy návštevu u pápeža Františka, pontifik jej okrem iného daroval výtlačok svojich minuloročných prejavov proti vojne na Ukrajine, upozornil na sociálnej sieti analytik a mierový aktivista Eduard Chmelár.

Rovnako upozornil, že prezidentka o tomto dare nikdy nehovorila, nikdy z tej knihy necitovala, nikdy sa neodvolávala na jej myšlienky. Ani v našich médiách nič z tejto publikácie nezaznelo, dokonca nebola ani preložená do slovenčiny. Je najvyšší čas, aby sme práve dnes, v predvečer sabatu militaristov Globsec, ale aj pri príležitosti blížiaceho sa summitu NATO, ktorý má rozhodnúť o ďalšom masívnom zvyšovaní zbrojenia, odcitovali všetkým jeho účastníkom jeden dôležitý postoj pápeža Františka, na ktorého autoritu sa všetci tak radi odvolávajú:

„Zahanbil som sa, keď som sa dočítal, že v reakcii na to, čo sa teraz deje, sa isté zoskupenie štátov zaviazalo vydať tuším dve percentá svojho HDP na nákup zbraní. To je šialené! Skutočná odpoveď nespočíva v ďalších zbraniach, ďalších sankciách, ďalších politicko-vojenských spojenectvách, ale v odlišnom nastavení, v inom spôsobe riadenia súčasného globalizovaného sveta – bez súčasného cerenia zubov – v inom spôsobe nastavenia medzinárodných vzťahov…“

Výdavky na zbrojenie sú škandalózne

 „Je strašné, aké čiastky sa míňajú na zbrane! Musíme vytvoriť povedomie o tom, že míňanie na zbrane špiní dušu, špiní srdce, špiní celé ľudstvo. Na čo je dobré, že sa na medzinárodnej úrovni všetci spoločne slávnostne zaviažeme ku kampaniam proti chudobe, hladu a zhoršovaniu stavu planéty, ak potom opäť prepadneme starému zlozvyku vedenia vojen, starej stratégii zbrojnej sily, ktorá vracia všetko a všetkých naspäť? Vojna nás vždy vracia späť. Kráčame naspäť. A zasa budeme musieť znova začínať.“

Podľa Chmelára tieto myšlienky sú určené účastníkom konferencie Globsec, sú určené lídrom štátov NATO, ktorí budú v júli rozhodovať o ďalšom zvyšovaní zbrojenia, sú určené všetkým, ktorí meno pápeža Františka tak často berú do úst, no jeho slová nikdy neberú vážne.

Sú tiež určené predsedovi KDH Milanovi Majerskému, ktorý sa pokúšal školiť Danka z toho, čo je to kresťanské, lebo podľa jeho názoru je „kresťanské“ posielať zbrane na Ukrajinu. Kto má právo určovať, čo je to kresťanské? Nejaký šéf mimoparlamentnej strany alebo hlava rímskokatolíckej cirkvi?

Kedy sa KDH postavilo na stranu slabších? Keď podporilo bombardovanie Juhoslávie letectvom NATO? Keď podporilo vpád USA do Iraku? Keď mlčalo o vojne v Jemene, ktorá spôsobila hladomor? Aké farizejstvo nám tu opäť predvádzajú títo černokňažníci?

Pápež František je jedným z najsilnejších hlasov mieru vo svete. Proti vojne sa vyjadruje veľmi jasne a jednoznačne. „Prestaňte!“ kričí. „Vojna je svätokrádež! Vo vojne o všetko prichádzame – o všetko! Vo vojne sa nedá zvíťaziť, všetko je porazené. Žiadne spravodlivé vojny neexistujú: žiadne!“

Pápež František zásadným spôsobom zmenil postoj Vatikánu k vojne, neuznáva nijaké ospravedlnenie vojnových plánov. Preto je obzvlášť ohavnou lžou, že Denník N priniesol vo štvrtok odporný propagandistický článok, že pápež vraj neodsúdil agresora vojny na Ukrajine.

Redaktorka tohto plátku je podľa Chmelára buď príliš tupá na to, aby pochopila jemné odtiene a spôsoby, akými sa vyjadruje hlava katolíckej cirkvi (tým skôr, že sa usiluje vyjednať mier) alebo otvorene klame. Rovnako ako Rasťo Iliev z TA3, ktorý v nedeľu prerazil žurnalistické dno, keď úplne opustil úlohu moderátora a nadával hosťovi, že hovorí hlúposti, nezmysly a konšpirácie bez toho, aby si naštudoval, že okrem jeho liberálnej bublinky sú tu postoje renomovaných svetových politológov, diplomatov a mysliteľov, ktorí už dávno dokázali, že táto vojna nebola nevyprovokovaná.

Ilievovi chýba buď pokora, buď vzdelanie, buď oboje, v každom prípade proti takejto arogancii už dávno mala zasiahnuť mediálna rada – keby nebola prostitútkou tejto vládnej garnitúry.

Prosím, staňte sa aj vy hlasom mieru. Šírte toto pápežovo posolstvo a pripomínajte politikom, že to, čo sa chystajú urobiť, nerobia v našom mene, že zbrojenie nie je cesta, že cesta je diplomacia. A ak bude niekto hystericky poukazovať na nereálne podmienky, ktoré si kladie Moskva a Kyjev na začatie mierových rozhovorov, tak mu odkážte, že to nie je dôkaz, že mier je nemožný, že to je dôkaz, že tieto dva štáty nedokážu dospieť k mieru bez medzinárodného sprostredkovateľa, a že teda výraznejšie diplomatické úsilie je nevyhnutné. Lebo iba húževnaté úsilie o mier, pán Majerský – iba to je kresťanské, odkázal na záver situačnej analýzy Eduard Chmelár.

ZDROJ: FB Eduard ChmelárUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *