TASS: Exploze u pilíře Kerčského mostu, 2 mrtví! Na klíčové cestě na Krym byla zastavena doprava

0

UKRAJINA/RUSKO: Kvůli „mimořádné události“ byla dnes brzy ráno přerušena doprava na mostě, který spojuje pevninské Rusko s anektovaným Krymem. Server ruskojazyčné verze BBC píše o dvojici explozí, agentura TASS s odvoláním na ruské úřady o dvou mrtvých a zraněném dítěti.

Výbuchy bylo podle zdrojů, na něž se odvolává BBC, slyšet po 3:00 místního času (4:00 SELČ) z města Kerč, v němž most ústí na Krym. Ruské úřady uvedly, že se incident, jehož povahu zatím neupřesnily, stal u 145. pilíře mostu. Podle agentury Ukrinform byla poškozena část mostu mezi nejméně dvojicí pilířů. Ruské ministerstvo dopravy podle agentury TASS uvedlo, že byla poškozena vozovka, ale nikoliv mostní podpěry.

Událost si vyžádala životy muže a ženy a také zranění jejich dcery, která utrpěla středně těžká poranění hlavy a má být transportována vrtulníkem do nemocnice. Podle BBC bylo rodičům 40, respektive 36 let a dívce je 14. Na záběrech z místa, které se šíří na sociálních sítích, je vidět poničené auto, v jehož předním rozbitém skle je „zaseknutá“ jedna zraněná osoba.

Proruské úřady informovaly o zastavení automobilového provozu a vyzvaly obyvatele, aby na most nevjížděli. Přerušena je podle agentury TASS také zdejší trajektová a železniční doprava. Provoz na železnici má být ale obnoven do 9:00 (10:00 SELČ).

„Vzhledem k současné situaci žádám obyvatele a hosty poloostrova, aby se zdrželi cestování přes Krymský most a z bezpečnostních důvodů zvolili alternativní pozemní trasu přes nové regiony,“ napsal na telegramu šéf Ruskem dosazené správy Krymu Sergej Aksjonov. Jako „nové regiony“ Rusko označuje ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast, které zčásti okupuje.

Přes tuto výzvu se na příjezdu k mostu z ruského Krasnodarského kraje podle ruských médií vytvořila dopravní zácpa o délce asi čtyři kilometry. Krym je oblíbenou destinací ruských turistů. Ruské úřady i proto zdůraznily, že poloostrov je dostatečně zásoben pohonnými látkami i jídlem.

Krymský, či též Kerčský most o délce zhruba 19 kilometrů spojuje od května 2018 ruskou pevninu s anektovaným Krymem, který většina mezinárodního společenství nadále považuje za součást Ukrajiny. Loni v říjnu ho poškodila exploze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu. Kyjev se k útoku podle agentury Reuters přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.

ZDROJ:  TASS/Echo24/BBC/ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *