The Guardian: Prigožin poverený novou úlohou!

0

RUSKO: Jevgenij Prigožin, šéf ruskej Wagnerovej skupiny, zverejnil svoj video odkaz. Nahrávka, ktorá vznikla pravdepodobne v Afrike, sa objavila na kanáli Telegram spojenom s Wagnerom.

Jevgenij Prigožin, vodca skupiny Wagnerovcov, ktorá bojovala na ruskej strane a dosiahla rozhodujúce víťazstvo v bitke pri Bakhmute, koncom júna oznámil, že po zásahu raketou vyrazia proti ruskému ministerstvu obrany.

Povstanie žoldnierov bolo nakoniec ukončené paktom, ktorý v zásade zaručoval, že Prigožin a vedenie Wagnerovcov odídu do Bieloruska a väčšina žoldnierov sa pripojí k oficiálnej ruskej armáde.

To prvé sa zrejme nezrealizovalo.

Bieloruský prezident Alyaksandr Lukašenko usporiadal niekoľko dní po udalostiach  tlačovú konferenciu , na ktorej okrem iného uviedol, že nevie, kde sa Jevgenij Prigožin momentálne nachádza, ale je isté, že nie v Bielorusku. Wagnerova rebélia bola najvážnejšou hrozbou pre ruského prezidenta, ktorej musel čeliť počas viac ako dvoch desaťročí vlády.

Urobilo by to Afriku slobodnejšou

Vodca žoldnierov sa práve prihlásil z Afriky, na videu ho vidieť v poľnom vzorovanom oblečení, s puškou v ruke, uprostred poľa. V diaľke vidno niekoľko ozbrojených vojakov a terénne auto.

Urobíme Rusko ešte väčším a Afriku ešte slobodnejšou na každom kontinente. Prinášame spravodlivosť a šťastie ľuďom v Afrike. Wagner plní stanovené úlohy, vyhlásil Prigožin

Podľa kanálov Telegramu, Prigožin verbuje bojovníkov pre svoju africkú misiu a požiadal o podporu aj investorov v Rusku, uvádza The Guardian .

Stredoafrická republika je jednou z krajín, kde pôsobili Wagnerovi žoldnieri a kde sú obvinení z porušovania ľudských práv.

Od roku 2014 Kremeľ využíva Wagnerovu skupinu ako nástroj na rozšírenie ruskej prítomnosti na Blízkom východe a v Afrike.

ZDROJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *