24. júna 2024

Širiteľ hoaxov a dezinformácií Saskár Žiak sa odmieta ospravedlniť Blahovi- Prečo by som to mal robiť?

Širiteľ hoaxov a dezinformácií Saskár Žiak

Širiteľ hoaxov a dezinformácií Saskár Žiak

Zdielajte

Bývalý poslanec NR SR a súčasný kandidát SaS Miroslav Žiak sa odmieta ospravedlniť Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) za šírenie klamstiev o jeho osobe. Žiak v utorok uverejnil video, na ktorom ľuďom ukazoval údajný Blahov ruský pas, ktorý mal dokazovať to, že Blaha je ruským občanom. Potom Žiak zverejnil ďalší status na sociálnej sieti.

Blaha obratom reagoval, pričom Žiakovi vysvetlil, že pas, ktorý vo svojom videu šíri, mu nepatrí. Nemá tým pádom ani ruské občianstvo.

SaS sa oháňa bojom proti dezinformáciám, no sama ich šíri

SaS často hovorí o boji proti dezinformáciám a hoaxom. Strana však sama použila hoax a slabý falzifikát, podľa všetkého vyrobený v jednoduchej aplikácii, na podanie trestného oznámenia na Generálnej prokuratúre SR. Podporu dokonca exposlanec hľadal aj na Lipšicovom úrade špeciálnej prokuratúry.

Video z tohto podania Žiak uverejnil až po Blahovej reakcii, čiže už mal informácie priamo od dotknutej osoby, že ruský pas nevlastní. Žiak vo svojom prvom videu obviňuje Blahu dokonca z vlastizrady, čo sa v kontexte neskorších zistení ukázalo ako úplne scestné.

Žiak sám seba vníma nekriticky

A to nie je všetko. Blaha neskôr počas dňa uviedol, že falzifikát pasu je ľahko odhaliteľný aj z dvoch ďalších dôvodov. Blaha na konci roku 2019 ešte nenosil účes, ktorý má na fotke v pase, ktorý Žiak šíril. Politikom Smeru-SD sa navyše podarilo odhaliť jednoduchú aplikáciu, v ktorej pas vyrobili.

Žiak aj napriek tomu v utorok večer trval na tom, že jeho nekritický počin bol prejavom kritického myslenia. „Vďaka všetkým vám, ktorí ste od zverejnenia anonymných informácií ma kontaktovali a pomáhali mi preveriť vierohodnosť dokumentov, podarilo sa zistiť, že sa jedná o falzifikát. Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa do toho vrhli. Ste úžasní a toto je rozdiel medzi deziformátormi a nami,“ napísal Žiak.

Obvinenie z vlastizrady na základe hoaxu

Nuž, ak si politik predstavuje prácu s overovaním informácií tak, že najprv niekoho oficiálne obviní z vlastizrady a až potom pristúpi k overovaniu faktov, tak to je v podstate len jeho vlastná negatívna vizitka. Politik zároveň tvrdí, že pravosť dokumentu overoval dva týždne. Je potom ale celkom zaujímavé, že nepravosť dokumentu po uverejnení vyvrátili do pár minút. Existujú len dve možné vysvetlenia. Buď Žiak cielene šíril hoax, na ktorý sa nechali nachytať aj korporátne médiá, alebo nemá zvládnutú elementárnu prácu s overovaním informácií.

Vo finále sa Žiak rozhodol zachovať alibisticky. Na otázky svojich vlastných fanúšikov, z ktorých mnohí boli sklamaní z jeho konania odpovedal, že od začiatku tvrdil, že pravosťou dokumentu si nie je istý. Zabudol však dodať, že zároveň naznačoval, že jeho amatérsky pohľad je, že dokument môže byť pravý a ak nie je, ide o kvalitný fake. Dnes už vieme, že ani jedno z týchto tvrdení sa nepotvrdilo.

„Ospravedlníte sa Blahovi?“

„Nechcel by som byť vo vašej koži teraz. Jedna vec je priznať si chybu a ospravedlniť sa verejnosti. Druhá je, že mali by ste sa ospravedlniť aj Blahovi,“ napísal Žiakovi jeden z fanúšikov na sociálnej sieti.

„Prečo Blahovi? Niekoľkokrát som povedal, že je to neoverená informácia,“ znela jedna z Žiakových alibistických odpovedí.

eReport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *