12. apríla 2024

Lipšic tvrdí, že ho prenasledovalo auto! Šeliga: To je šialené!

0

Lipšic tvrdí, že ho prenasledovalo auto! Šeliga: To je šialené!


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) sa v stredu (22. 9.) zrealizuje poslanecký prieskum Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách. Závermi výboru sú aj výzvy ministrovi vnútra, napríklad k analýze fungovania Úradu inšpekčnej služby. Rovnako chcú poslanci, aby bola schválená komisia na kontrolu odposluchov. Výbor bol neverejný. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic pred jeho zasadnutím naznačil, že ho sledovali.

Prezídium Policajného zboru vyzval výbor k prijatiu opatrení, aby sa zamedzilo k masívnemu úniku informácií, ktoré sú účelové, majú spôsobovať chaos a ovplyvňovať verejnú mienku.

Rokovanie výboru sa uskutočnilo neverejne, trvalo takmer štyri hodiny. Na otázky poslancov odpovedali zástupca riaditeľa ÚIS Martin Mackovič, prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová, prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Podľa viacerých účastníkov sa diskusia týkala najmä paragrafu 363, únikov zo spisov či medializovaných rozhodnutí prokurátorov.

Policajného prezidenta by si mal minister vybrať sám

Výbor považuje za potrebné schváliť zmeny v menovaní a odvolávaní popredných predstaviteľov štátnej správy. Krúpa zároveň vyzval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby zmenil voľbu policajného prezidenta a viceprezidentov. „Brannobezpečnostný výbor by viac nemal byť ten, ktorý volí policajného prezidenta, mal by to byť minister vnútra, aby mal priamo za neho zodpovednosť,“ vyhlásil. Šéfa rezortu vnútra vyzval Krúpa v mene výboru aj k tomu, aby zanalyzoval situáciu na ÚIS, prehodnotil jeho štatút a zvážil, či a v akej dobe je potrebná reforma.

Chcú zdržanlivosť od Generálnej prokuratúry SR

Prezídium Policajného zboru vyzval výbor k prijatiu opatrení, aby sa zamedzilo k masívnemu úniku informácií, „ktoré sú účelové, majú spôsobovať chaos a ovplyvňovať verejnú mienku“.

Na generálnu a špeciálnu prokuratúru apelujú poslanci tiež, aby sa snažili citlivo a za zatvorenými dverami riešiť vzájomné nezhody.

V mene výboru Krúpa žiada aj zvolanie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS). Ten má preveriť informácie o aktivitách SIS, najmä v kontexte ÚIS. Koalíciu žiadajú o schválenie komisie na kontrolu odposluchov.

„Taktiež budeme požadovať od Generálnej prokuratúry SR zdržanlivosť pri niektorých opatreniach, ktoré sú hlavne politicky citlivé a, samozrejme, väčšiu transparentnosť pri vysvetľovaní ich rozhodnutí,“ uviedol predseda výboru. Na generálnu a špeciálnu prokuratúru apelujú poslanci tiež, aby sa snažili citlivo a za zatvorenými dverami riešiť vzájomné nezhody.

Vojna v polícii? Lipšic: Povedal som to ako všeobecnú vec

Ministra vnútra podľa Krúpu účasť na výbore ešte len čaká, minimálne po poslaneckom prieskume na ÚIS. Zhodnotil, že piatková zostava umožnila otvorenú diskusiu bez tlaku, ktorý by pri Mikulcovi mohli pociťovať jeho podriadení.

Lipšic sa po výbore vyjadril k svojmu medializovanému výroku, že za tzv. vojnou v polícii je SIS. „Povedal som to ako všeobecnú vec, ktorá vyplýva z dokazovania v konkrétnych trestných veciach. Je potvrdzovaná aj nedávnym vyjadrením riaditeľa SIS, ktorý verejne komentuje procesné úkony,“ poznamenal.

Sleduje Lipšica Slovenská informačná služba?

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) chce iniciovať mimoriadne rokovanie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS). Dôvodom sú podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica tajnou službou. Uviedol to v piatok po tom, ako sa zúčastnil na mimoriadnom rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Lipšic pred piatkovým rokovaním Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, na ktorý bol prizvaný, naznačil, že ho cestou prenasledovalo auto s neexistujúcimi ‚ešpézetkami‘.

„Sú indície, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je sledovaný Slovenskou informačnou službou. V tejto súvislosti požiadam listom ešte dnes Mariána Saloňa (Smer-SD, predseda výboru, poznámka TASR), aby zvolal mimoriadny výbor,“ povedal Šeliga. Podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora označil za „šialené“.

Lipšic pred piatkovým rokovaním Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, na ktorý bol prizvaný, naznačil, že ho cestou prenasledovalo auto s neexistujúcimi ‚ešpézetkami‘.

eReport


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *