21. júla 2024

PREČO SA STAL HLAVNÝ PRÚD SLEPOU ULIČKOU

PREČO SA STAL HLAVNÝ PRÚD SLEPOU ULIČKOU

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


Autor textu: Ďateľ/ilustrácia JNS

V jednom odseku zrodenom v hlave šéfredaktora Aktualít Petra Bárdyho je možné nájsť všetko, čo v priebehu uplynulých dvoch dekád viedlo k tomu, že z hlavného mediálneho prúdu sa stala slepá propagandistická ulička.

Takže dajme najprv slovo maestrovi Bárdymu:

„Policajný prezident Štefan Hamran nedostal šancu odísť z polície na vlastnú žiadosť, Fico prišiel do sídla Únie a správa sa tam ako obchodný zástupca šmejdov alebo ako hovorca Putinovej agentúry pre zahraničné vzťahy, čaká sa ovládnutie RTVS, ministrami sú kádre typu Martina Šimkovičová, Tomáš Taraba, Robert Kaliňák, štátnymi tajomníkmi sú Pavol Gašpar alebo Kuffovci, Tibor Gašpar je predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť, Roman Michelko, tvár dezinformačnej scény, je predseda výboru pre kultúru a médiá…“

A teraz si to rozoberme bod po bode.

Ad Hamran: Nový minister vnútra dovolil odísť vrchného žandára z polície na vlastnú žiadosť, len ho odvolal z funkcie tri dni pred tým, ako sa Štefanovi Hamranovi končí služobný pomer. Odvolanie z funkcie a ukončenie služobného pomeru sú dve diametrálne odlišné veci, avšak pánovi šéfredaktorovi to očividne uniká. Ak by Hamrana minister nenechal odísť na vlastnú žiadosť a prepustil by ho na takzvané éčko, ako som už písal v minulosti, bolo by to niečo celkom úplne iné. Áno, minister poslal Hamrana na zvyšné tri dni na Okresné riaditeľstvo PZ v Poprade, čo si mohol odpustiť, ale nikto mu nesiahol na sociálne náležitosti, ako to naznačuje šéfredaktor Aktualít. (Mimochodom, podobným spôsobom sa dnes v SME zavzdušňuje aj istá Holinová, čo síce nič nevie, ale na všetko má názor.)

Ad Robert Fico na pôde EÚ: Ako sa môže Bárdy živiť komentovaním politických udalostí, keď nedokáže čítať základnú politickú matematiku? Výroky slovenského premiéra boli adresované predovšetkým slovenskému publiku a ľuďom, čo sa v nedávnych voľbách orientovali v otázke Koho voliť? podľa toho, ako sa politik/strana vymedzoval/a voči Ukrajine, Rusku a podobne.

Ad „čaká sa ovládnutie RTVS“: To čo je? Čaká „sa“? Samo sa to čaká, či ako to myslel náš titan ducha? Po prvé, Bárdy by sa nemal skrývať za zvratné slovesá, ale otvorene priznať, že on a jeho kolegovia očakávajú zmeny v RTVS. Po druhé, RTVS bola tri roky ovládaná takou jednostrannosťou, že je s tým potrebné niečo urobiť. Samozrejme, nová vládna koalícia by sa pri tom mohla vyvarovať opačného extrému, ale to bude témou na diskusiu, ak sa to aj naozaj stane.

Ad Šimkovičová, Taraba, Kuffovci, Gašpar, Kaliňák & Co.: Nikto nedokáže ušiť také veľké vrece ako Bárdy, aby doň bezhlavo nahádzal každého, koho mu jedovatá slina na jazyk prinesie. Ako môže niekto s priemerne vyvinutou rozlišovacou schopnosťou porovnávať napríklad Martinu Šimkovičovú s Robertom Kaliňákom? Na bývalého ministra vnútra majú rôzni ľudia rôzne názory, ale bez ohľadu na subjektívne dojmy v dejinách modernej slovenskej politiky azda neexistoval pracovitejší a výkonnejší minister ako on. O pani Šimkovičovej a jej schopnostiach toho veľa nevieme, avšak súdiac podľa jej verbálnych výkonov je možné predpokladať, že to žiadna výstavná skriňa tejto vlády nebude. Rovnako by sa dalo hľadať rôzne odtiene sivej v prípade bratov Kuffovcov alebo Pavla Gašpara, ale to nie je podstatné. Dôležité je zdôrazniť, že nielen Bárdy, ale absolútna väčšina slovenských novinároch nemá alebo stratila schopnosť vnímať a pomenúvať realitu v perspektíve nachádzajúcej sa aspoň jedno podlažie nad povrchom.

Ad Tibor Gašpar: V parlamente sú dvaja bývalí prezidenti policajného zboru. Tibor Gašpar a Jaroslav Spišiak. Niekomu môže vyhovovať viac jeden, inému druhý. Obaja majú minulosť a obaja majú plusy aj mínusy. O oboch je možné konštatovať, že poznajú Policajný zbor dokonale, a preto majú nespochybniteľnú kompetenciu viesť bezpečnostný výbor. Voľba padla na Tibora Gašpara okrem iného aj preto, lebo nová vládna koalícia má podozrenie, že Jaroslav Spišiak v postavení poradcu ministra vnútra mal prsty vo viacerých deformáciách trestných konaní vedených na NAKA.

Ak by bola pri moci opozícia, šéfom výboru (a možno aj ministrom vnútra) by bol Jaroslav Spišiak a Tibor Gašpar by bol odsunutý na vedľajšiu koľaj, pretože PS a spol. ho považujú za osobu zodpovednú za deformácie z obdobia vlády Fico 3.0. Taká je politická realita, nie je na tom nič zložité, ale šéfredaktor Bárdy to prezentuje tak, akoby nastal koniec sveta.

Ad Roman Michelko: Úprimne sa priznám, že nezdieľam nadšenie takzvaných alternatívnych médií z Romana Michelka, ale to je môj subjektívny problém. Na druhej strane je evidentné, že dotyčný je intelektuálne aj psychologicky komponovaný človek. Navyše okolnosť, že napriek obrovskej mediálnej presile sa dokázal za uplynulých osem rokov presadiť tak ďaleko, až to dotiahol do parlamentu, niečo vypovedá o jeho schopnostiach. Peter Bárdy má výtlak len preto, lebo má za chrbtom nadnárodný Ringier. Ak by sa mal postaviť na jednu štartovaciu čiaru s Michelkom, s najväčšou pravdepodobnosťou by zhorel ako fakľa.

Bárdyho komentár je oveľa dlhší a je v ňom ukrytých množstvo iných periel ducha. Nie je namieste rozoberať všetky. Stačí jeden odsek (podobných denne vyprodukujú všetky médiá tony), aby človek pochopil, prečo novinári stratili a naďalej strácajú dôveryhodnosť. Ak šéfredaktor urobí v jednom odseku toľko vecných chýba a dopustí sa toľkých prešľapov proti jasnému úsudku, ako potom môžu vyzerať celé noviny, na čele ktorých stojí?

Preto žiaden hlavný prúd, ale slepá ulička.Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *