Video-Profesor Peter Staněk o pandemickej zmluve WHO, jej dôsledkoch a Zuzana Kozumplíková na CIIRC ČVUT celý záznam

0

Profesor Peter Staněk o pandemickej zmluve WHO, jej dôsledkoch a Zuzana Kozumplíková na CIIRC ČVUT celý záznam


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Profesor Peter Staněk je ekonóm a bývalý člen Rady pre rozvojovú spoluprácu. V tomto článku sa vyjadruje k tzv. pandemickej zmluve WHO, ktorá má zabezpečiť lepšiu reakciu na budúce zdravotné krízy. Podľa neho je zmluva nevyvážená a zvýhodňuje bohaté krajiny, ktoré majú väčší vplyv na WHO. Tvrdí, že zmluva by mala byť viac založená na solidarite, spravodlivosti a spolupráci medzi štátmi a občianskou spoločnosťou.

V tomto videu sa dozviete viac o tom, čo je pandemická zmluva WHO, aké má dôsledky pre svet a prečo je Zuzana Kozumplíková, vedúca výskumného tímu na CIIRC ČVUT, kritická voči nej. Pandemická zmluva WHO je návrh medzinárodnej dohody, ktorá by mala zlepšiť spoluprácu a koordináciu pri prevencii a reakcii na budúce pandémie. Zmluva by mala stanoviť spoločné zásady, pravidlá a mechanizmy pre zdieľanie informácií, vzoriek, vakcín a liekov. Zmluva by tiež mala posilniť kapacity a zdroje pre verejné zdravie a podporiť rovnosť prístupu k zdravotnej starostlivosti. Zuzana Kozumplíková je vedúca výskumného tímu na CIIRC ČVUT, ktorý sa zaoberá modelovaním šírenia covid-19 a vývojom digitálnych nástrojov pre monitorovanie a riadenie epidémie. Kozumplíková tvrdí, že pandemická zmluva WHO je neefektívna, nedostatočná a nezohľadňuje potreby jednotlivých krajín. Podľa nej by zmluva mala byť flexibilnejšia, transparentnejšia a participatívnejšia. Kozumplíková tiež upozorňuje na riziká politickej manipulácie, korupcie a nedodržiavania zmluvy zo strany niektorých štátov.


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *