23. apríla 2024

Kauza Rozuzlenie je hanbou NAKA a špeciálnej prokuratúry.

0

Kauza Rozuzlenie je hanbou NAKA a špeciálnej prokuratúry


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Vlani v deň narodenín Petra Košča alias pána X mu vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol obvinenie v kauze Rozuzlenie. Obvinil aj bývalého šéfa riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, jeho nástupcu Michala Aláča, bývalého šéfa bratislavských operatívcov NAKA Jána Káľavského a expríslušníka spravodajskej služby Martina Ciriaka.

Pripisuje im členstvo v zločineckej skupine aj zneužívania právomoci. Podľa uznesenia o obvinení mali ovplyvnovať exponované kauzy a diskreditovať našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcich s temnými silami. Prípad Rozuzlenie je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách.

Bývalý policajný prezident Štefan Hamran, ktorý sa verejne vyjadruje ako politický narcista urobil veľkolepú tlačovku. V prípade vypovedajú ako svedkovia, viacerí príslušníci policajného zboru služobne zaradení na NAKA či Úrade inšpekčnej služby, ktorí dostali status chránených oznamovateľov. Kauza je však napokon veľkým fiaskom a hanbou.

Prvému obvinenému zrušili obvinenie
Niektorí z obvinených podali návrh podľa známeho paragrafu 363 Trestného poriadku a žiadali zrušiť uznesenie o vznesení obvinenia.

Advokát Namir Alyasry, ktorý zastupuje Martina Ciriaka potvrdil, že generálny prokurátor zastúpený prvým námestníkom Jozefom Kanderom zrušil uznesenie o vznesení obvinenia vo vzťahu k jeho klientovi a sprístupnil mi aj uznesenie.

Martin Ciriak Rozuzlenie 36… by julia.mikolasikova

Jozef Kandera dospel k záveru, že uznesením zo 17. augusta 2023 bol vyšetrovateľom NAKA porušený zákon v neprospech exsiskára. „Po preskúmaní veci bolo potrebné konštatovať nezákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia vo vzťahu k osobe obvineného, najmä pre jeho neurčitosť, zmätočnosť, nepreskúmateľnosť a absenciu zákonom vyžadovaných náležitostí,“ uviedol a uznesenie zrušil. Vyšetrovateľovi NAKA dal pokyn znovu konať a rozhodnúť. Celé uznesenie generálnej prokuratúry si môžete prečítať nižšie.

Pán X a exšéf operatívcov

Pán X je na úteku od jari 2021, kedy mu vzniesli obvinenie v korupčnej kauze, súd na neho v tomto prípade vydal medzinárodný a európsky zatykač, vedie sa tak voči nemu konanie, ako voči ušlému. Na Špecializovanom trestnom súde už mal padnúť rozsudok, samosudca Michal Truban však termín zrušil. Vyšlo najavo, že bratislavský Interpol disponuje informáciou o pobyte Petra Košča v Kanade. Presné miesto pobytu a adresa sú neznáme.

Ján Káľavský je od konca leta 2021 v Bosne a Hercegovine. V balkánskej krajine požiadal o azyl. Neprávoplatne je odsúdený v korupčnom prípade na sedem rokov a peňažný trest 5-tisíc eur.

Na súdnom pojednávaní vypovedal cez telemost. Na diaľku takto vypovedá aj ako svedok v rôznych konaniach na súdoch a aj v prípravnom konaní na prokuratúre. Miesto jeho pobytu v Trebinje je tak orgánom činným v trestnom konaní a aj súdom známe.

Advokát Erik Magál v tomto prípade zastupuje pána X aj Jána Káľavského na základe plných mocí od ich príbuzných. Najskôr v mene klientov podal sťažnosti voči uzneseniu o obvinení. Prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry však nerozhodol tri mesiace. Obhajca tak vzal sťažnosti späť a tiež podal návrh v zmysle už spomínaného paragrafu 363 Trestného poriadku.

O ich návrhoch však na generálnej prokuratúre nerozhodli. Zastávajú názor, že uznesenie o vznesení obvinenia vo vzťahu k Petrovi Koščovi a Jánovi Káľavskému nie je právoplatné.

Vyšetrovateľ NAKA im ho totiž poslal na slovenské adresy, aj napriek tomu, že mal informácie o ich neprítomnosti a zásielky sa tak vrátili späť. Prečo ho neposlal Jánovi Káľavskému do Bosny a Hercegoviny, nie je známe. Vyšetrovateľ s prokurátorom však ani nežiadali súd o vydanie zatykačov a nekonali voči dvojici obvinených, ako voči ušlým. Na tento problém som upozornila vo viacerých článkoch.

Podľa Jozefa Kanderu nestačí, že uznesenie o obvinení bolo doručené advokátom. V upovedomení uviedol, že o návrhu podľa paragrafu 363 Trestného poriadku tak konať nemohol.

Pčolinský rozhodnutie ešte nemá

Rozhodnutie v prípade Martina Ciriaka znamená, že z rovnakého dôvodu by mohlo skončiť aj stíhanie Vladimíra Pčolinského, ktorý tiež žiadal zrušenie obvinenia podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Lehota na rozhodnutie však v jeho prípade ešte nepadla a zatiaľ mu žiadna pošta z generálnej prokuratúru neprišla. Michal Aláč takýto návrh nepodal.

Júlia Piraňa Mikolášiková


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *