12. apríla 2024

Videá-Na tlačovke o zmenách v RTVS bol poriadny rozruch

0

Na tlačovke o zmenách v RTVS bol poriadny rozruch


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Na Danka počas tlačovej besedy kričal muž medzi novinármi, že je debil. Predseda SNS za to žiadal ospravedlnenie. Taraba nazval súčasného riaditeľa RTVS Machaja kvôli jeho exekúciám bezdomovcom.
Na tlačovke o zmenách v RTVS bol poriadny rozruch

Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas (STaR), ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS) a prináša balík ďalších významných zmien.

Novinárska „etika“ v priamom prenose

Ministerstvo dnes k návrhu zákona zorganizovalo tlačovú konferenciu, na ktorej sa okrem ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) zúčastnili aj predseda SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko, podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) a generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala.

RTVS cenzuruje iné názory
Ministerka Šimkovičová sa na tlačovke k navrhovaným zmenám vo verejnoprávnej televízii rečnícky pýtala novinárov, či je podľa nich v RTVS všetko v poriadku. Šimkovičová argumentuje tým, že v celosvetovom rebríčku dôveryhodnosti médií je Slovensko na 44. mieste zo 46 hodnotených krajín.

Ľudia si podľa nej čoraz viac vyhľadávajú médiá z alternatívy. „Nie je v poriadku, že vo verejnoprávnom médiu sa cenzurujú isté názory,“ hovorí Šimkovičová a pripomína, ako RTVS nepripustila do relácie Sobotné dialógy nepozvaného podpredsedu Smeru Blahu. Zaujíma ju, prečo Ľuboš Blaha nemohol prísť „ani na vrátnicu RTVS“ a prečo do diskusií nebol počas minulého volebného obdobia pozývaný Tomáš Taraba.

Zdôraznila, že v témach, ako je COVID a Ukrajina sa pripúšťa len jeden názor, a kto má iný, je označovaný za konšpirátora, hoaxera a prívrženca skupín z východu.

Šimkovičová vyzvala mediálny parlamentný výbor, aby si v najbližších dňoch predvolal generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Má vysvetliť svoj osobný bankrot „a veci s tým súvisiace“.

Cieľom je objektívne a vyvážené spravodajstvo
Šéf SNS Danko uviedol, že nemajú ekonomickú dôveru v generálneho riaditeľa Machaja, keďže mal osobný bankrot. Ak pre návrh zákona k zmenám v RTVS dostanú pripomienky z Európskej komisie, budú sa nimi zaoberať. RTVS bude podľa neho aj po zmenách vysielať slobodne.

„Nás zaujíma to, aby spravodajstvo bolo objektívne a vyvážené,“ povedal Danko. Kritizoval bývalú moderátorku Cifrovú Ostrihoňovú, ktorá v RTVS pôsobila a teraz kandiduje za PS do europarlamentu. Označil ju za „manželku slávneho Sajfu, poskoka Kollára“.

Kritizoval aj, že „na RTVS sú napojení ľudia, ktorí z nej žijú“. Naráža na externé firmy, s ktorými RTVS pri projektoch pracuje. „RTVS by skončila bankrotom, pokiaľ by ju štát neustále nedotoval,“ dodal Danko s tým, že chcú z telerozhlasu urobiť prosperujúce médium.

Bezdomovec na čele RTVS
Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyhlásil, že „na čele RTVS je bezdomovec zasypaný exekúciami“. Povedal, že „nezaujíma nás spravodajstvo primárne, ale vysielacia štruktúra“. „Nikdy táto vláda nebude nalievať peniaze do inštitúcie, kde je na čele bezdomovec zasypaný exekúciami,“ vysvetlil Taraba, prečo chcú v SNS zmeniť zákon o RTVS.

T. Taraba : Na čele RTVS stojí bezdomovec, ktorý je zasypaný exekúciami.

Nechcú, aby sa externé firmy nabaľovali na spolupráci s RTVS a inštitúcia ako taká chátrala. „Nezaujíma nás primárne spravodajstvo,“ dodal Taraba.

Podľa jeho názoru sa z verejnoprávnej inštitúcie stala „obyčajná braková komerčná televízia, ktorá nadbieha vysielacím štruktúram súkromných televízií.“ Taraba tiež hovoril o tom, že všetko v RTVS chátra a radosť majú externé firmy, ktoré dostávajú zákazky a tiež povedal, že z RTVS sa stala „liaheň Progresívneho Slovenska“.

Urážky na tlačovke
Na Andreja Danka počas tlačovej besedy kričal muž medzi novinármi, že je debil. Predseda SNS žiadal za to ospravedlnenie. Predpokladal, že to bol človek z médií. Údajne však nešlo o novinára, ale umelca, ktorý nebadane prišiel na jeho vystúpenie.

Po skončení besedy o sebe muž mal povedať, že je vizuálny umelec a do budovy ministerstva sa dostal bez toho, že by ho niekto kontroloval. Novinári sa pred tlačovkou museli na ministerstve kultúry akreditovať.

Zdroj: YouTube – eReport, Denník N


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *