8. októbra 2024

Teroristický útok z 11. septembra v USA sa stal pred 23 rokmi

Teroristický útok z 11. septembra v USA sa stal pred 23 rokmi

Zdielajte....
  • Mohlo to byť aj takto: Článok sa zaoberá rôznymi teóriami o útokoch z 11. septembra, vrátane teórií o riadenej demolácii a použití rakiet namiesto lietadiel.
  • Dizajn WTC: Vysvetľuje jedinečný dizajn veží Svetového obchodného centra, ktorý prispel k ich kolapsu po náraze lietadiel.
  • Útok na Pentagon: Diskutuje o teóriách týkajúcich sa malej diery v Pentagone po náraze lietadla a vysvetľuje, prečo trosky neboli viditeľné.
  • Motívy USA: Analyzuje teórie, že USA zinscenovali útoky ako zámienku na vojnu na Blízkom východe a zavedenie sledovacieho systému.

Veže úhľadne spadli, diera v Pentagóne je príliš malá. Čo prekvapuje konšpiračných teoretikov pri útokoch z 11. septembra. „Amerika zinscenovala útoky z 11. septembra, aby potom terorizovala celý svet.“ „Prečo Dvojičky odolali nárazu lietadla, ale potom úhľadne spadli, akoby z výbušnín?“ tieto otázky si kladú mnohí „nezávisle zmýšľajúci“ (ako sa nazývajú) ľudia už viac ako 20 rokov. Zaujímavé je, že tieto konšpiračné teórie pôvodne vymysleli samotní Američania, ktorí sú vždy podozrievaví voči svojej vláde. Odvtedy novinári a vyšetrovatelia odhalili každého z nich mnohokrát, no napriek tomu dodnes nestrácajú svoj význam.

„Toto nie je teroristický útok, ale demontáž“

Tí, ktorí videli pád Dvojičiek naživo, boli prekvapení dvoma skutočnosťami. Po prvé, deštrukcia bola príliš veľkolepá a natočená z rôznych uhlov, akoby to nebol život, ale drahý katastrofický film. Po druhé, budovy sa veľmi úhľadne zrútili, „zložili“, čo spôsobilo relatívne malé škody na budovách Manhattanu.Lietadlá navyše poškodili len samotný vrchol veží a odolali nárazu a kolaps sa začal o hodinu neskôr. Výsledkom bolo, že niektorí Američania dospeli k záveru, že lietadlá a teroristický útok boli len krytím, dymovou clonou, ale v skutočnosti veže vláda zničila výbušninami, ako pri riadenej demontáži.

Táto teória nezohľadňuje jedinečný dizajn veží Svetového obchodného centra (WTC), ktoré nemajú nič spoločné s konvenčnými montovanými domami alebo klasickými mrakodrapmi, ako je Empire State Building, ktoré sú založené na oceľovom ráme. Tento rám vždy kazil život majiteľom budovy, pretože kvôli nemu neboli vo vnútri žiadne priestranné miestnosti: všade stĺpy, akoby ste neboli v najprestížnejšej kancelárskej budove na svete, ale v sklade v priemyselnej zóne.

Preto sa architekti WTC rozhodli urobiť niečo iné. Rebrovaná fasáda veží nie je len poctou estetike 1970. rokov. V skutočnosti je každé z 59 rebier na každej strane oceľový nosný stĺp, ktorý udrží celú hmotnosť podlahových dosiek. V strede každej veže je súbor ďalších 49 oceľových stĺpov, ktoré odolávali ohýbaniu budovy pred vetrom. Tieto stĺpy boli kompaktne rozmiestnené okolo výťahov a schodísk, čo malo za následok voľný priestor medzi výstužným jadrom a vonkajšími stĺpmi pre kancelárie s oknami do výšky podlahy. Rovnako ako všetky mrakodrapy, aj veže WTC boli navrhnuté s určitou mierou bezpečnosti a museli odolávať paľbe aj priamemu zásahu lietadla.

Lietadlá sú však iné a je nepravdepodobné, že by architekti plánovali, že do veží narazí veľký Boeing-767 s plným nákladom paliva a maximálnou rýchlosťou – v prípade náhodnej kolízie v hmle by to malo byť minimálne. 11. septembra vložky „prerezali“ 34 vonkajších stĺpov v severnej veži a 26 v južnej veži – polovicu od zasiahnutej strany. Trup, ktorý išiel hlboko, zničil aj časť centrálnych stĺpov, ale to nebolo kritické, aj keď sa namiesto Boeingov do budov dostala hliníková tyč rovnakej hmotnosti a tuhosti. V lietadlách však bolo niekoľko desiatok ton petroleja, čo spôsobilo silný požiar. Situáciu zhoršila skutočnosť, že silný úder lietadla prinútil protipožiarnu omietku z energetických stĺpov rozpadnúť.

close

Vonkajšie stĺpy veží WTCJames Leynse/Corbis prostredníctvom Getty Images

Dlhotrvajúci požiar s dobrým prístupom vzduchu viedol k tomu, že oceľ centrálnych stĺpov začala mäknúť a deformovať sa . Vysoká teplota viedla ku komplexnému prerozdeleniu zaťaženia medzi konštrukčné prvky, v dôsledku čoho stropy podlahy v oblasti dopadu prestali držať stĺpov. V televíznom vysielaní to nie je vidieť, ale piloti hasičských vrtuľníkov hlásili päť minút pred zrútením každej z veží, že horné poschodia sa rúcajú.

To spôsobilo postupný kolaps. Horné zrútené poschodia začali tlačiť na spodné. Podľa projektu musí každé poschodie vydržať váhu horných jedenástich poschodí, ale ak spadnú náhle a všetky dohromady, potom najmenej šesť poschodí. Keďže v oboch prípadoch bolo nad zónou ničenia viac ako šesť poschodí, rastúca hrudka železobetónu spadla a zbúrala všetky stropy, ktoré jej stáli v ceste. Prežívajúce bočné a stredové stĺpy dopadli na susedné budovy a spôsobili veľké škody, ale kvôli obrovskému oblaku prachu to bolo ťažké spozorovať.

týmto záverom dospeli všetci odborníci, ktorí vyšetrovali zničenie WTC. Tí, ktorí to považujú za nepresvedčivé, môžu zvážiť iný faktor.Ak boli budovy zničené výbušninami nastraženými americkými špeciálnymi službami, prečo bolo potrebné zapojiť lietadlá s ľuďmi do už aj tak zložitej špeciálnej operácie?Bombový útok CIA na budovu sa dá najľahšie zamaskovať ako teroristický bombový útok na budovu a v roku 1993 islamisti zinscenovali teroristický útok na Severnú vežu so 600-kilogramovou bombou v nákladnom aute v podzemnom parkovisku. Spravodajské agentúry každej krajiny oceňujú jednoduchosť a efektívnosť a plán naraziť do veží lietadlom a potom ich dokončiť výbušninami vyzerá ako fantazmagória, v neposlednom rade preto, že oheň by mohol spáliť bomby.

close

Počas teroristického útoku v New Yorku, 11. septembra 2001Ted S. Warren/AP

„Diera v Pentagone je príliš malá“

Zatiaľ čo celá Amerika (a celý svet) sledovala udalosti v New Yorku, tretie unesené lietadlo, osobný Boeing 757-223, narazil do západného krídla Pentagonu a zabil v ňom 125 ľudí. Toto sa nevysielalo naživo, ale keď sa objavili fotografie z miesta činu, mnohí boli prekvapení: Ako veľké lietadlo zanechalo v budove takú malú dieru? Prečo fotografie neukazujú trosky parníka, jasne viditeľné pri akejkoľvek leteckej havárii, a zničenie budovy, pripomína skôr následky výbuchu. V tejto súvislosti americkí konšpirační teoretici predložili teóriu: zľutovali sa nad lietadlom do Pentagonu a namiesto toho poslali riadenú strelu Tomahawk (toto meno počuli v televízii a pravdepodobne nepoznajú iné americké rakety).

Zdalo by sa, že táto teória je čisté šialenstvo z veľkého množstva dôvodov. Ak sa americkým spravodajským službám podarilo uskutočniť operáciu s lietadlami, ktoré videl celý New York, čo je ťažké pridať k nim ďalšiu? K porušovaniu pravidiel používania vzdušného priestoru v blízkosti Washingtonu stále dochádza pravidelne a Boeing, ktorý by zablúdil z trasy, by nevzbudil podozrenie, ale let nad hlavným mestom riadenej strely s charakteristickým pískaním a vzhľadom by spôsobil všeobecný rozruch. Nakoniec unesené lietadlo sledovali riadiaci letovej prevádzky, pokúsili sa ho kontaktovať a krátko pred haváriou požiadali dopravné lietadlo letectva Národnej gardy, ktoré malo službu v blízkosti, aby sa priblížilo k votrelcovi a identifikovalo ho.

Stručne povedané, ak sprisahanie na vyhodenie veží do vzduchu vyžaduje, aby CIA len potichu umiestnila výbušniny a prinútila islamistov uniesť lietadlo, potom sa špeciálnej operácie museli zúčastniť dispečeri, ktorí hlásili unesené lietadlo, posádka lode (alebo ponorky), ktorá raketu odpálila, ako aj všetci obyvatelia Washingtonu a metropolitnej oblasti, ktorí videli lietadlo, ale nevideli riadenú strelu. Je ľahšie uveriť napríklad, že Spojené štáty v zásade neexistujú a ľudstvo žije v Matrixe z rovnomenného filmu, ale takýto výsmech neodpovedá na otázku: prečo je diera z lietadla taká úzka?

close

Požiar v Pentagóne po tom, čo let 77 narazil do západného krídla budovy 11. septembra 2001Tom Horan/AP

„Lietadlo, ktoré narazilo do budovy, nezanecháva v sebe siluetu krídel, ako v kreslených filmoch,vysvetlil Mete Sozen, profesor inžinierstva na Purdue University. „V našom prípade jedno krídlo lietadla vstúpilo do zeme a druhé odrezalo podporné stĺpy Pentagonu. To, čo zostalo z lietadla, sa počas zrážky správalo skôr ako kvapalina ako pevná látka.“ Ako ďalší argument v prospech porážky Tomahawkom konšpirační teoretici niekedy uvádzajú fotografie prežívajúcich okien vedľa zničenej oblasti – hoci ide o výbuch 500-kilogramovej vysoko výbušnej hlavice, ktorá môže rozbiť okná v celom bloku a na palube lietadla nie je čo vybuchnúť.

Trosky budovy rozobrali záchranári a hasiči a trosky analyzovali odborníci a odfotografovali novinári. Ani jedna raketa nezmizne bez stopy, vždy sa dá identifikovať podľa trosiek, ale nikto nenašiel nič podozrivé. Fotografie mŕtvol posádky a pasažierov nie sú na Západe z morálnych dôvodov akceptované, ale existuje veľa obrázkov trosiek lietadla – niektoré z nich dokonca ukazujú jeho sériové číslo.

Nakoniec bolo lietadlo zachytené bezpečnostnými kamerami predtým, ako narazilo do Pentagonu. Snímková frekvencia je príliš nízka a potom je viditeľná len ako rozmazaná silueta v jednej snímke. Ale môžete vidieť, že táto silueta ide veľmi nízko a takmer sa drží na zemi. Samovražedný pilot môže lietať týmto spôsobom, ale riadené strely sa vyznačujú iným profilom útoku: aby sa priblížili k cieľu, naberú výšku a ponoria sa do požadovaného bodu. Dá sa to ľahko overiť sledovaním videa o použití takýchto zbraní v akomkoľvek vojenskom konflikte.

„Amerika potrebovala zámienku na vojnu na Blízkom východe“

Zástancovia tejto verzie nepopierajú závery odborných komisií o konkrétnych teroristických útokoch. Pripúšťajú, že s najväčšou pravdepodobnosťou je oficiálna verzia udalostí teroristických útokov správna, ale vidia v nej iné pozadie. Podľa ich názoru samotná vláda USA zinscenovala a organizovala útoky, aby vyvolala paniku a využila ju. Vláda má záujem o dve veci: bojovať na Blízkom východe a zaviesť systém sledovania v Spojených štátoch.

S touto teóriou je ťažšie polemizovať, pretože na to, aby ste ju mohli vyvrátiť, musíte mať informácie o práci agentov CIA medzi islamskými teroristami a vedieť, ktoré operácie vykonala a ktoré nie. Keďže takéto údaje neexistujú a takmer všetci pravdepodobne podozriví džihádisti nikomu nič nepovedia, je jednoduchšie ísť opačnou cestou: analyzovať účelnosť takéhoto „útoku pod falošnou vlajkou“.

Ak by sa americkým spravodajským službám podarilo zorganizovať útoky z 11. septembra, bola by to najväčšia, najúspešnejšia a najkomplexnejšia provokácia vo svetových dejinách, kde by zlyhanie znamenalo prinajmenšom koniec kariéry sprisahancov a pravdepodobne aj ich životov. Účelom tejto najväčšej špeciálnej operácie bolo… poskytnúť krytie pre americkú a spojeneckú inváziu do Afganistanu. Pri všetkej úcte k afganskému ľudu, ich krajina neprodukuje nič iné ako heroín pre svetovú ekonomiku, nemá žiadnych spojencov, žiadne obchodné cesty a žiadne ložiská zdrojov, z ktorých by mohla dosiahnuť veľké zisky. Navyše sa takýto prefíkaný plán na zmocnenie sa Afganistanu zmenil na neslávny útek Spojených štátov a ich spojencov z neho – to znamená, že veže, ktoré boli tiež zbúrané márne.

close

Americkí vojaci v Kábule, Afganistan, 2012Hoshang Hashimi/AP

A nakoniec, Spojené štáty, bez ohľadu na svoj postoj k nim a svoju zahraničnú politiku, nikdy nepotrebovali také významné dôvody na vojnu, najmä s krajinou tretieho sveta. Až začiatkom 90. rokov sa Spojeným štátom podarilo bojovať:
Iraku proti Saddámovi Husajnovi,
Somálsku proti miestnym džihádistom,
poraziť sily srbských povstalcov v Bosne,
bombardovať Juhosláviu,
uskutočniť vojenskú operáciu v Sudáne v roku 1998 (konvenčne nazývanú „Nekonečný dosah“).

Žiadna z týchto vojen nemala na ospravedlnenie nič podobné ako 11. september.

Okrem toho sa islamisti už pokúsili vyhodiť do vzduchu Dvojičky, čo neviedlo k žiadnym globálnym následkom. V roku 1998 al-Káida vyhodila do vzduchu americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii, čo možno považovať za dobrý dôvod na vojnu, a opäť nič.

Použitie teroristických útokov ako zámienky na zavedenie systému úplného sledovania znie rozumnejšie, ale aj tu je veľa rozporov.V roku 1995 Timothy McVeigh bombardoval Oklahoma City, zničil federálnu budovu (vrátane materskej školy) a zabil 168 ľudí. Bol to najväčší teroristický útok v histórii Spojených štátov pred 11. septembrom a nebol vykonaný moslimom alebo dokonca černochom, ale bielym Anglosasom. Z hľadiska svetonázoru bol len konšpiračným teoretikom: veril, že vláda sa sprisahala s cieľom zotročiť Američanov, a bol nútený proti nej vyvolať povstanie.

Bola to dokonalá výhovorka na „utiahnutie skrutiek“ a začatie boja proti domácim teroristom v Spojených štátoch, ale nestalo sa tak. Útok z 11. septembra si naopak Američania vyložili ako útok vonkajšieho agresora, s ktorým vnútorné represie nešli.

Útoky sa však stali dobrým spôsobom, ako sa šarlatáni a konšpirační teoretici stali populárnymi, využívajúc prirodzenú americkú podozrievavosť voči úradom a traumu z masových úmrtí.



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme



Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.