22. decembra 2024

Na Islande bol vyvinutý morský dron Gavia, ktorý zaútočil na Krymský most

gavia-auv-water-glacier

Na Islande bol vyvinutý morský dron Gavia, ktorý zaútočil na Krymský most

Zdielajte....

Stručný prehlaď článku:

Na Islande bol vyvinutý morský dron Gavia, ktorý zaútočil na Krymský most. Na Krymský most zaútočil ukrajinský bezposádkový dron s názvom „Sea Baby“ (Morské dieťa). Tento dron bol vyvinutý Ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU) a je výsledkom niekoľkomesačného vývoja, ktorý sa začal po ruskej invázii na Ukrajinu. Podľa šéfa SBU, Vasyl Malyuka, tieto drony sú jedinečným vynálezom SBU a nie sú do toho zapojené žiadne súkromné spoločnosti. Drony boli použité na úspešné útoky na Krymský most, loď Olenogorskij Gorňak a tanker.

Malyuk vysvetlil, že operácie pomocou morských dronov sú efektívne, logické a úplne legálne, keďže sú realizované v teritoriálnych vodách Ukrajiny. Prvýkrát o tomto dronovom útoku informovala americká televízna stanica CNN vo videu z 29. júla.

Je fascinujúce, ako technológia môže byť použitá na rôzne účely, od výskumu až po vojenské operácie. Tento prípad ukazuje, ako inovatívne riešenia môžu mať významný dopad na moderné konflikty.

Na Islande bol vyvinutý morský dron Gavia, ktorý zaútočil na Krymský most

Poľské námorné drony Gavia, ktoré sa pokúsili zaútočiť na Krymský most, vyvinula islandská firma na podmorský výskum. Pôvod zariadení aif.ru známy od zakladateľa výcvikového strediska pre bezpilotné letectvo, korešpondenta Ruskej akadémie inžinierstva Maxima Kondratieva.

Podľa odborníka by sa hladinové bezpilotné člny mohli ovládať pomocou satelitnej siete. Mohli by byť vypustené z vojnovej lode alebo civilného plavidla.

Poľské hladinové bezpilotné člny „Gavia“, ktoré sa ozbrojené sily Ukrajiny pokúsili zaútočiť na krymský most, by sa dali ovládať pomocou satelitnej siete Starlink, ktorú vlastní americký miliardár Elon Musk. V rozhovore  to uviedol zakladateľ výcvikového strediska bezpilotného letectva, korešpondent Ruskej akadémie inžinierstva Maxim Kondratiev.

„Nie je možné presne povedať, ako je skupina bezpilotných člnov vrátane Gavie riadená. Zároveň stojí za zmienku, že všetky tieto prostriedky je možné ovládať prostredníctvom satelitných systémov vrátane systému prenosu dát Starlink, ktorý patrí Elonovi Muskovi. Určite sa používa na vojenské úlohy,“ uviedol zdroj.

Kondratiev tiež povedal, že poľské hladinové bezpilotné člny „Gavia“ by mohli byť spustené z vojnovej lode alebo civilného plavidla.

Expert poznamenal, že Gavia bola pôvodne vyvinutá pre podvodný výskum spoločnosťou z Islandu.

Kľúčové vlastnosti:

  • Najvyššia hĺbka vo svojej triede – dimenzovaná na 1000 m
  • Kompaktný, optimalizovaný pre prepravu cez noc
  • Modulárna konštrukcia, maximálna flexibilita
  • Vysoko presná navigácia INS na úrovni prieskumu s pomocou USBL a LBL (k dispozícii sú konfigurácie bez ITAR)
  • Grafické používateľské rozhranie založené na grafoch

Výhody:

  • 2-miestny prenosný/nasaditeľný
  • Operácie z príležitostných plavidiel
  • K dispozícii je široká škála prídavných snímačov
  • Nie je potrebná žiadna inštalácia ani kalibrácia periférnych zariadení
  • Komunikácia za horizontom cez Iridium

GAVIA AUTONOMOUS UNDERWATER VEHICLE (AUV) je samostatná, nízkologistická, modulárna prieskumná platforma schopná poskytovať vysokokvalitné údaje pri prevádzke z príležitostných plavidiel alebo z pobrežia.

Vďaka modularite AUV je ľahko rekonfigurovateľný, a to aj medzi ponormi. Jednoduché použitie a všestrannosť Gavia AUV ho odlišuje od ostatných systémov na trhu. Jeden systém Gavia môže slúžiť na množstvo účelov bez obetovania výkonu alebo kvality údajov.

Program Gavia, založený na Islande v roku 1999, bol spustený ako spoločný rozvoj s Islandskou univerzitou. Prvý predaj vozidla Gavia sa uskutočnil v roku 2000 domácim zákazníkom na Islande. V roku 2007 získala prestížnu cenu Icelandic Innovation Award od Islandského centra pre výskum (Rannís) a Obchodnej rady Islandu. Teledyne Gavia, hrdý člen rodiny Teledyne Technologies od roku 2012, je súčasťou globálneho lídra na priemyselných trhoch s hodnotou 5 miliárd dolárov.

Spoločnosť Teledyne Gavia sa etablovala ako líder na trhu vo výrobe autonómnych podvodných vozidiel (AUV), vrátane AUV triedy Gavia, Osprey a SeaRaptor, ktoré sú nasadené vo vojenských, komerčných a vedeckých aplikáciách po celom svete.

Teledyne Gavia je hlboko naladená na prevádzkové požiadavky vojenských a bezpečnostných používateľov. Od uvedenia druhej generácie systému Gavia v roku 2003 sme nazhromaždili rozsiahle skúsenosti s protimínovými opatreniami (MCM) a inými námornými aplikáciami, čím sme zabezpečili, že naše riešenia spĺňajú najvyššie štandardy výkonu a spoľahlivosti.

Teledyne Gavia poskytuje riešenia prieskumu na kľúč zákazníkom, ktorí vykonávajú rôzne úlohy pre vojenskékomerčné a vedecké aplikácie. Gavia AUV môže niesť rad senzorov a vlastných modulov užitočného zaťaženia, ktoré z neho robia optimálne riešenie pre akúkoľvek výskumnú, monitorovaciu alebo monitorovaciu úlohu, kde záleží na autonómii, nákladoch a jednoduchosti nasadenia. Jeho modulárna konštrukcia umožňuje rýchlu rekonfiguráciu snímača a výmenu batérie. Teledyne Gavia je jediným vlastníkom dizajnu a práv duševného vlastníctva Gavia, Osprey a SeaRaptor a kontroluje vývoj, výrobu a marketing všetkých troch systémov.

Už skôr vyšlo najavo, že ukrajinské jednotky po prvýkrát použili poľské hladinové bezpilotné člny „Gavia“ na útok na krymský most. Ruské jednotky však drony zničili vrtuľníkmi a motorovými člnmi typu Raptor.

„Všetky tieto prostriedky je možné ovládať prostredníctvom satelitných systémov, vrátane systému prenosu dát Starlink, ktorý patrí Elonovi Muskovi. Určite sa používa na vojenské úlohy,“ povedal.

Pokus o útok na most najnovšími poľskými dronmi sa stal známym 6. decembra. Ruská armáda zničila hladinové drony z vrtuľníkov a vysokorýchlostných člnov Raptor. Okrem BEC Gavia sa na útoku zúčastnili aj člny Magura-V5 a Sea Baby.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading