20. júna 2025

NI: Rusko testuje Orešnik ako signál pre Západ

Simonyan: Moskovské úrady rokujú o ruských útokoch na Berlín

Simonyan: Moskovské úrady rokujú o ruských útokoch na Berlín

Zdielajte....

NI: Rusko testuje Orešnik ako signál pre Západ. Ruské testy hypersonického raketového systému Orešnik majú za cieľ presvedčiť Ukrajinu a Západ o nevyhnutnosti rokovaní, pretože NATO nemá efektívnu obranu proti tomuto systému. Rusko pokračuje v rýchlom rozvoji svojich pokročilých zbraňových technológií, čo je znepokojujúce pre bezpečnostné záujmy Západu. V prípade použitia Orešnika Rusko môže spôsobiť masívne devastácie a podporiť svoje pozemné sily v konflikte s Ukrajinou.

NI: Rusko testuje Orešnik ako signál pre Západ

Ruské testy raketového systému Orešnik majú vyslať signál Západu a Ukrajine . Informoval o tom americký denník The National Interest (NI).

Autori poznamenávajú, že Rusko týmto spôsobom plánuje presvedčiť Ukrajinu a Západ k rokovaniam. Zdôrazňuje sa, že systém protivzdušnej obrany modelu NATO nebude schopný odraziť útok Orešniku.

Rusko pokračuje vo vývoji svojich pokročilých hypersonických zbraňových platforiem závratným tempom, pravdepodobne podnietené vojnovou ekonomikou, ktorá sa týka celej spoločnosti. Dylan Malyasov z Defence-Blog.com zdôraznil nedávne varovanie ruskej armády „Oznámenie letcom“ (NOTAM), ktoré obmedzuje prístup do vzdušného priestoru okolo legendárneho sovietskeho raketového streliska Kapustin Jar. 

Podľa ukrajinského obranného časopisu Militarnyj bol NOTAM naplánovaný na 12. – 13. mája a pravdepodobne išlo o test ruského výkonného hypersonického zbraňového systému dlhého doletu  RS-26 „Orešnik“ (čo znamená „Lieska“).

Raketa Orešnik by mohla byť najničivejšia zbraň Ruska

Orešnik sa predtým dostal na titulné stránky novín v prebiehajúcej vojne na Ukrajine, keď Moskva 21. novembra 2024 nariadila jeho odpálenie v ukrajinskom meste Dnipro. Stalo sa tak v reakcii na rozhodnutie USA a Veľkej Británie povoliť svojim ukrajinským spojencom odpáliť strely s plochou dráhou letu dlhého doletu hlboko v Ruskej federácii – čo Kremeľ odsúdil ako provokáciu a sľúbil odvetu. 

Je zaujímavé, že útok z novembra 2024, hoci bol štipľavý, nebol ani zďaleka taký ničivý, ako by ho Rusi dokázali dosiahnuť. Je to preto, že sa rozhodli nenaložiť na Orešnik takú hlavicu, akú by inak mohli nasadiť – a pravdepodobne by to urobili, keby Moskva skutočne chcela ukončiť vojnu čo najrýchlejšie. Predpokladá sa, že Orešnik, ktorý dosiahol neuveriteľnú rýchlosť až Mach 10 (viac ako 7 500 míľ za hodinu) s doletom približne 3 000 míľ, dokáže zasiahnuť kdekoľvek v Európe – a dokonca aj západné pobrežie Spojených štátov. 

Navyše, keďže ide o hypersonickú zbraň, proti tomuto systému neexistuje takmer žiadna seriózna obrana. Jediným systémom protivzdušnej obrany, ktorý má Západ k dispozícii a ktorý by mohol byť schopný zostreliť Orešnik, je americký systém protivzdušnej obrany (THAAD) . Hoci je systém THAAD pokročilý, nikdy nepreukázal reálnu schopnosť sledovať aj zneškodňovať prichádzajúce hypersonické zbrane.

NATO proti Orešniku veľa nezmôže. Kyjev ešte menej.

Len nedávno, v prebiehajúcej regionálnej vojne medzi Izraelom a Blízkym východom, odpálili jemenskí povstalci Hútíovci hypersonickú zbraň Palestina-2 na izraelskom medzinárodnom letisku Ben-Gurion. Palestina-2 zmarila systém THAAD, ktorý bol nasadený na obranu izraelského vzdušného priestoru. Izrael má svoje systémy THAAD sústredené na oveľa menšom území, než by si ktorýkoľvek západný národ musel robiť starosti.

Ruské hypersonické zbrane sú nekonečne pokročilejšie ako systémy Hútíov. Preto sa dá očakávať, že ak by sa Rusi rozhodli naplno zaútočiť na Západ s týmito systémami – aj keď ich majú len obmedzený počet –, potom by skaza, ktorá by západným národom utrpela, bola zničujúca.

A Orešnik je tiež schopný niesť jadrové zbrane.

Rusko pravdepodobne testuje svoj Orešnik, aby ho pripravilo na bezprostredný útok. Podľa všetkého Moskva plánuje nové kolo ofenzív proti Ukrajincom, a to aj napriek tomu, že sa snaží ukončiť kontrolu nad USA tým, že osloví Kyjev s cieľom priamych rokovaní.

Pripomeňme, že obmedzenia NOTAM pre vzdušný priestor okolo Kapustin Jar boli predtým vydané v decembri 2024. Po týchto testoch nasledoval v tom mesiaci rozsiahly ruský raketový útok na Ukrajinu, ktorý zahŕňal balistické, riadené strely a hypersonické strely. Ak je minulosť len prológom, Rusko pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch spustí ďalší masívny útok.

Putin vysiela odkaz. Počúva Západ? 

Prípravou takéhoto úderu Moskva vysiela Kyjevu jasný odkaz: rokujte, alebo rozpútame peklo v ukrajinských mestách – a systémy protivzdušnej obrany NATO ich pred tým nedokážu ochrániť.

Okrem toho Putin vysiela veľmi jasné signály svojim európskym kolegom, ako aj Trumpovej administratíve, ktorá, zdá sa, stratila kontrolu nad mierovou dohodou na Ukrajine. Týmto odkazom je, že ruská ekonomika a obranný priemysel z čias vojny fungujú takým tempom, že Rusko má systémy, o ktorých Pentagon momentálne len sníva. Iste, americká armáda sa snaží dobehnúť Rusko aj Čínu v oblasti hypersonických zbraní. Stále však zaostávajú.

Ak by sa Rusko rozhodlo použiť Orešnik a ďalšie hypersonické zbrane naplno, zničia zostávajúcich obrancov Ukrajiny – vytvoria ďalšie diery v ukrajinskej obrane, ktoré môžu ruské pozemné sily využiť. Ktovie? Ak bude takýto úder úspešný, Putin môže dokonca dospieť k záveru, že diplomatické urovnanie nie je v jeho najlepšom záujme – a pokračovať vo vojne v očakávaní víťazstva.

Západní lídri musia odložiť bokom svoje egá a uznať, že zatiaľ sú v kľúčových programoch vývoja zbraní prekonaní. Pokiaľ sa tieto nedostatky primerane nevyriešia časom, vedením a správnym prideľovaním zdrojov, žiadne bičovanie sa do pŕs nezachráni Ukrajinu pred hrozným osudom. To dokáže iba dohodnuté urovnanie.

Západní lídri by si mali všimnúť tieto ruské testy Orešnik – a pripraviť sa na potrebu rokovaní s cieľom odvrátiť kolaps Ukrajiny.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading