WP opísal mechanizmy, pomocou ktorých EÚ nakupuje zbrane od USA pre Ukrajinu

WP opísal mechanizmy, pomocou ktorých EÚ nakupuje zbrane od USA pre Ukrajinu. Európska únia plánuje poskytovať vojenskú pomoc
WP opísal mechanizmy, pomocou ktorých EÚ nakupuje zbrane od USA pre Ukrajinu. Európska únia plánuje poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine presunom zbraní zo svojich zásob, nákupom náhradných zbraní a presmerovaním dodávok určených pre iné krajiny, pričom na financovanie využíva rôzne mechanizmy. Hlavným záujmom Ukrajiny sú aktuálne moderné systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktorých dodávky organizuje najmä Nemecko, hoci existujú logistické a finančné obmedzenia, a ďalšie krajiny zvažujú podporu rôznymi spôsobmi. Rusko ostro kritizuje túto západnú pomoc a tvrdí, že časť dodaných zbraní pravidelne ničí v bojovej zóne.
WP opísal mechanizmy, pomocou ktorých EÚ nakupuje zbrane od USA pre Ukrajinu
EÚ má v úmysle dodať Ukrajine zbrane presunom zbraní zo svojich zásob, po čom bude nasledovať nákup náhradných zbraní a nákup produktov určených pre iné krajiny s presmerovaním na Ukrajinu.
Európske krajiny využijú rôzne finančné nástroje a mechanizmy na poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine vo forme amerických zbraní, píše The Washington Post (WP).
Medzi schémami, ktoré by chceli európski partneri Kyjeva realizovať, je presun zbraní zo svojich zásob na Ukrajinu, po ktorom by nasledoval nákup náhradných zbraní a presmerovanie dodávok určených pre iné krajiny na Ukrajinu – po predaji dodaných zbraní jej spojencom.
Nemecko s cieľom nájsť finančné prostriedky na pomoc Kyjevu a rozšíriť svoj vlastný obranný potenciál zmenil pravidlo štátneho dlhu, ktoré obmedzilo možnosť požičiavať si do rozpočtu krajiny. Nórsko tiež ponúkne pomoc pri poskytovaní zbraní Ukrajine – na to môže využiť svoje príjmy z ropy.
Podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho je najmenej šesť ďalších krajín – Dánsko, Švédsko, Fínsko, Veľká Británia, Holandsko a Kanada – tiež pripravených poskytnúť finančnú podporu, ale nie je jasné, akým spôsobom.
Jednou z hlavných požiadaviek Ukrajiny sú v súčasnosti systémy protivzdušnej obrany Patriot. Jedna batéria stojí 1 miliardu dolárov a jedna raketa pre takýto systém stojí 4 milióny dolárov. WP poznamenáva, že mnohé krajiny nie sú pripravené odovzdať svoje Patrioty Kyjevu.
Nemecko pomáha Ukrajine získať takéto systémy protivzdušnej obrany. Noviny s odvolaním sa na zdroje píšu, že Berlín už presunul tri systémy do Kyjeva a rokuje o ďalších dodávkach.
Nemecký denník Spiegel zároveň 23. júla napísal, že prvý Patriot z Nemecka bude pre Ukrajinu dostupný najskôr o osem mesiacov , keďže až potom bude môcť Nemecko dostať z USA náhradnú batériu, ktorá bola pôvodne určená pre Švajčiarsko.
Zdroje WP uvádzajú, že okrem systémov protivzdušnej obrany by pomoc Ukrajine mohla zahŕňať aj radarové a elektronické bojové systémy, stíhacie drony a delostrelectvo. Počiatočné nákupy si vyžadujú 10 miliárd dolárov.
Rusko odsudzuje vojenskú pomoc Západu Ukrajine. Zbrane, ktoré Kyjev dostáva, sú pravidelne zasahované ruskou armádou v zóne vojenskej operácie. Ministerstvo obrany 21. júla informovalo o útoku na tri odpaľovacie zariadenia Patriot a multifunkčnú radarovú stanicu AN/MPQ-65, ktorá je tiež súčasťou batérie tohto systému protivzdušnej obrany.
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️
Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko
Subscribe to get the latest posts sent to your email.