MILOVNÍK LUXUSU HAMRAN JE VÝSMECHOM POLICAJTOV

0

SLOVENSKO: Šéfovi polície pribudli nehnuteľnosti za státisíce eur. K dispozícii má aj ďalšie luxusné BMW.

Policajný prezident Štefan Hamran sa v uplynulých mesiacoch poriadne buchol po vrecku. Svoje poctivo zarobené peniaze však tentoraz neminul na značkové oblečenie, módne doplnky či luxusnú dovolenku. Investoval ich do kúpy niekoľkých nehnuteľností. Nachádzajú sa v Komárne, odkiaľ Štefan Ham­ran pochádza a kde stále žije. Podľa zistení PLUS 7 DNÍ sa majetkové portfólio šéfa polície koncom vlaňajšieho októbra rozšírilo o rozlohou veľkorysý byt, ku ktorému v decembri pribudol aj rodinný dom v centre mesta. Pri súčasných cenách mohli tieto jeho investície prekročiť sumu 400-tisíc eur.

Trhová cena
Úvahy o hodnote vlani nadobudnutého majetku posilňujú aj vyjadrenia samotného policajného prezidenta, ktorý pre PLUS 7 DNÍ uviedol, že nehnuteľnosti kúpil za bežnú trhovú cenu. Tú však nekonkretizoval. Sľúbil, že bližšie informácie budú sprístupnené v jeho majetkovom priznaní. Zdôraznil, že na kúpu nehnuteľností využil finančné prostriedky z hypotekárnych úverov a časť bola zaplatená z vlastných zdrojov. „V súčasnosti platím štyri hypotekárne úvery v celkovej hodnote 280-tisíc eur,“ vyrátal Štefan Hamran. Investovať do kúpy nehnuteľností sa podľa vlastných slov rozhodol na základe odporúčania odborníkov a z dôvodu, že ostatné roky má vyššie príjmy.

Známi susedia
Pri bližšom pohľade do katastra nehnuteľností je zrejmé, že novonadobudnutý byt policajného prezidenta sa nachádza v rovnakom obytnom dome, v akom už jednu nehnuteľnosť vlastní dlhšie obdobie. V decembri kúpený rodinný dom zas stojí v centre Komárna na Palatínovej ulici. Zaujímavé je, že priamo susedí a má spoločný vchod s objektom, ktorý sčasti vlastní a zmrzlináreň v ňom prevádzkuje Eduard Hégely. Ide o otca Evelyn Hégelyovej, ktorá od júla 2021 pôsobí ako štátna radkyňa na policajnom Útvare osobitného určenia známom pod názvom Lynx Commando. „Dotiahol“ ju tam priamo Štefan Hamran, ktorý útvaru dlhé roky velil. Mladučkú Evelyn dokonca vlani začiatkom roka zobral na dovolenku do rakúskeho Innsbrucku. Samozrejme, že tam len nelyžovali, ale vraj aj pracovali. Preto sa do Rakúska odviezli na služobnom vozidle. Na luxusnom BMW v hodnote vyše 180-tisíc eur, ktorého používanie Ham­ranovi odobril priamo minister vnútra Roman Mikulec.

Išlo o auto požičané od súkromnej firmy. Hamran v tejto súvislosti zdôrazňoval, že štátu tak ušetril nemalé prostriedky. Konkrétne zrejme tým, že topfáro hodné slovenského policajného funkcionára nekupovali, ale iba požičali. Úplne zadarmo to však nebolo, keďže rezort hradil pohonné látky. Do dnešného dňa pritom nevyčíslil, koľko štátnych peňazí na požičanom bavoráku Štefan Hamran počas piatich mesiacov, keď ho mal k dispozícii, prejazdil.

Podnikateľ z kauzy
Za povšimnutie tiež stojí zmienka o firme, ktorá bola vlastníkom tohto BMW. Išlo o českú spoločnosť RENOCAR Premium Services, ktorej jedným z konateľov je Peter Bittó. Jeho meno nie je Slovákom úplne neznáme. Tí s lepšou pamäťou si iste spomenú na kauzu z roku 2014, keď vyšlo najavo, že štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a v Poprade sa na desať rokov zaviazali nakupovať jedlo od externých firiem. Lenže zatiaľ čo iné zdravotnícke zariadenia dostávali stravu pre pacienta aj za menej ako päť eur denne, v štyroch štátnych to malo byť od 8,30 až do 10,80 eura na deň.

Podľa medializovaných informácií sumár zmlúv, ktoré štyri nemocnie podpísali, sa blížil k sume 81 miliónov eur s DPH.

Do súťaže na výber dodávateľa stravy išli pritom opakovane personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Niektoré zo zmlúv podpisoval práve Peter Bittó, ktorý bol v tom čase predsedom predstavenstva spoločnosti Dora Gastro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *