Vzniká nový pakt proti Číne, obdoba Hitlerovho paktu „OSA“ z roku 1936. USA predstavili detaily

0

USA: V San Diegu v Kalifornii je druhá najväčšia námorná základňa Spojených štátov, sídli tam väčšina povrchových plavidiel tichomorskej flotily aj jediná lodenica na výstavbu ponoriek na západnom pobreží. Pokiaľ by vypukla vojna medzi USA a Čínou, San Diego, spolu s Havajú, kde je veliteľstvo tichomorskej flotily, by sa tak stalo centrom amerického vojnového snaženia. Nebola zrejme náhoda, že minulý týždeň tam lídri USA, Austrálie a Británie predstavili detaily nového protičínskeho paktu.

Dohoda známa ako AUKUS bola oznámená už zhruba pred osemnástimi mesiacmi. Bezprostredným výsledkom bola hlboká urazenosť Francúzov. Tí mali dodať Austrálii náhradu za ich starnúce ponorky. V rámci AUKUS sa ale Austrálčania zaviazali zrušiť francúzsky nákup a dostať za nich americké, navyše s jadrovým pohonom namiesto dieselového. Celého obchodu sa tiež mala zúčastniť Veľká Británia. Paríž v reakcii odvolal svojich veľvyslancov z Canberry a Washingtonu a vypočítavo neodvolal ambasádora z Londýna, pretože Briti sú vraj len „piate kolo pri vozidle“. Ako má vyzbrojenie Austrálie ale presne vyzerať a akú rolu v celom projekte vlastne hrá Británia, však nebolo do minulého týždňa jasné.

AUKUS v skutočnosti nie je podlý plán, ako vyfúknuť „žabožrútom“ lukratívny zbrojný kontrakt. Je to zárodok novej aliancie, cez ktorú sa Washington zaväzuje k obrane Pacifiku na nasledujúce desaťročie. Potom, čo ku koncu tejto dekády doslúžia austrálske ponorky, Američania Canberre predajú svoje lode triedy Virginia. Británia, Austrália a USA tiež spoločne vyvinú novú generáciu ponoriek, ktorá má vojsť do služby v roku 2040. V západnej Austrálii navyše vznikne základňa, z ktorej budú operovať britské a americké podmorské plavidlá.

Súčasťou dohody je aj spolupráca na technickej a vedeckej úrovni. Spojené štáty iba druhýkrát v histórii budú s inou krajinou zdieľať svoje jadrové technológie. Pri predstavovaní detailov AUKUS ale nikto nezmienil, prečo je potrebné Austráliu vyzbrojiť a posilniť americkú a britskú vojenskú prítomnosť v oblasti. Nebolo treba, všetci vedia, že AUKUS je namierený proti Číne.

Ide o zárodok protičínskej koalície, akési tichomorské NATO.

úvodné foto: Zľava austrálsky premiér Anthony Albanese, prezident USA Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak na summite AUKUS. San Diego v Kalifornii 13. marca 2023. Foto: Profimedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *