Prelomová hranica civilizácie: Prejav prezidenta Vladimira Putina 9. mája

0

Ruský prezident Vladimir Putin predniesol dnes, 9. mája, 2023 tradičný prejav na Červenom námestí v Moskve. Pre hlavného veliteľa bol prejav už 20. v poradí.

Prezident poďakoval nielen na tribúnach prítomným veteránom Veľkej vlasteneckej vojny, ale aj účastníkom špeciálnej vojenskej operácie a upozornil na dôležitosť návštevy hláv spriatelených a nezávislých štátov.

Vážení veteráni!

Súdruhovia vojaci a námorníci, seržanti a staršiny, námorní poručíci a práporčíci!

Súdruhovia dôstojníci, generáli a admiráli!

Bojovníci a velitelia — účastníci špeciálnej vojenskej operácie!

Blahoželám vám k Dňu víťazstva!

Šťastnému sviatku — na počesť našich otcov, starých otcov a pradedov, ktorí preslávili a zvečnili svoje mená, keď bránili vlasť. Za cenu nezmernej odvahy a obrovských obetí zachránili ľudstvo pred nacizmom.

Dnes je civilizácia opäť v rozhodujúcej, zlomovej hranici. Proti našej vlasti sa opäť rozpútala skutočná vojna, ale odrazili sme medzinárodný terorizmus, ochránime aj obyvateľov Donbasu a zaistíme svoju bezpečnosť.

Pre nás, pre Rusko, neexistujú žiadne nie priateľské a nepriateľské národy ani na Západe, ani na Východe. Ako veľká väčšina ľudí na planéte, aj my chceme vidieť budúcnosť mierovú, slobodnú a stabilnú.

Veríme, že každá ideológia nadradenosti je vo svojej podstate nechutná, zločinná a smrteľná. Západné globalistické elity však stále hovoria o svojej exkluzivite, stavajú ľudí proti sebe a rozdeľujú spoločnosti, vyvolávajú krvavé konflikty a prevraty, zasievajú nenávisť, rusofóbiu, agresívny nacionalizmus a ničia rodinné, tradičné hodnoty, ktoré robia človeka človekom. A to všetko preto, aby naďalej diktovali, vnucovali národom svoju vôľu, svoje práva, pravidlá a vlastne systém lúpeží, násilia a útlaku.

Zdá sa, že zabudli, k čomu viedli šialené snahy nacistov na ovládnutie sveta. Zabudli, kto porazil toto obludné, totálne zlo, kto sa postavil ako múr za svoju rodnú zem a nešetril svoje životy v záujme oslobodenia národov Európy.

Vidíme, ako sa v mnohých krajinách nemilosrdne a chladnokrvne ničia pomníky sovietskych vojakov, búrajú pamätníky veľkých veliteľov, vytvára sa skutočný kult nacistov a ich komplicov a spomienky na skutočných hrdinov sa snažia vymazať a sfalšovať. Takéto znesvätenie počinu a obetí víťaznej generácie je tiež zločinom, priam revanšizmom tých, ktorí cynicky a otvorene pripravovali novú kampaň proti Rusku, ktorí na to zhromaždili neonacistickú špinu z celého sveta.

Ich cieľom – a to nie je nič nové – je dosiahnuť kolaps a zničenie našej krajiny, preškrtnúť výsledky Druhej svetovej vojny, definitívne rozbiť systém globálnej bezpečnosti a medzinárodného práva a uškrtiť akékoľvek suverénne centrá rozvoja.

Prehnané ambície, povýšenosť a arogancia sa nevyhnutne menia na tragédie. To je presne dôvod katastrofy, ktorú teraz zažíva ukrajinský ľud. Stal sa rukojemníkom štátneho prevratu a zločineckého režimu svojich západných pánov, ktorý sa na jeho základe vyvinul, ako spotrebný materiál pri realizácii ich krutých, sebeckých plánov.

Pre nás v Rusku je spomienka na obrancov vlasti posvätná, uchovávame ju v našich srdciach. Vzdávame hold členom odboja, ktorí statočne bojovali proti nacizmu, vojakom spojeneckých armád USA, Veľkej Británie a ďalších štátov. Pamätáme si a ctíme hrdinstvo čínskych vojakov v boji proti japonskému militarizmu.

Som presvedčený, že skúsenosť solidarity a partnerstva počas rokov boja proti spoločnej hrozbe je naším neoceniteľným dedičstvom. Silná podpora práve teraz, keď naberá na obrátkach nezvratné smerovanie k spravodlivejšiemu multipolárnemu svetu založenému na princípoch dôvery a nedeliteľnej bezpečnosti, rovnakých príležitostí pre pôvodný a slobodný rozvoj všetkých krajín a národov.

Je veľmi dôležité, že sa tu v Moskve dnes zišli lídri krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Vidím v tom vďačný postoj k činom našich predkov: bojovali spolu a zvíťazili spolu — všetky národy ZSSR prispeli k spoločnému víťazstvu.

Toto si budeme vždy pamätať. Skláňame hlavy pred svetlou spomienkou na všetkých, ktorým vojna vzala život, pred spomienkou na synov, dcéry, otcov, mamy, starých otcov, manželov, manželky, bratov, sestry, príbuzných, priateľov.

Vladimir PutinUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *