Ódor: Spoločné závery o migrácii na summite stopli Maďarsko a Poľsko (aspoň niekto má rozum)

0

Závery po debate európskych lídrov lídrov venovanej migrácii sú také, že nie sú žiadne závery. Týmito slovami opísal slovenský premiér Ľudovít Ódor diskusie na summite EÚ v Bruseli. Informoval o tom spravodajca TASR.

Ódor po skončení dvojdňového summitu EÚ potvrdil, že najdlhšie rozhovory sa venovali problematike migrácie. K dohode však napokon dospeli len lídri 25 krajín, zatiaľ čo predstavitelia Maďarska a Poľska pri formovaní záverov “nenašli s ostatnými spoločnú reč”.

Predseda Európskej rady Charles Michel podľa Ódora predstaví verejnosti aspoň tie závery, ktoré sa prijali pre väčšinu krajín EÚ.

Frustrovaní lídri

Teraz sme sa rozprávali najmä o tej externej dimenzii migrácie, kde prevažná väčšina krajín, vrátane Talianska, vníma, že je to ten správny záber, že treba viac času, energie a peňazí investovať do diskusií s krajinami migračných trás a pôvodu migrantov. Vieme si predstaviť vzájomne výhodné dohody s týmito krajinami,” povedal Ódor a naznačil, že takúto dohodu Únia chystá napríklad s Tuniskom.

Atmosféru na svojom prvom summite EÚ v pozícii premiéra opísal ako takú, že väčšina lídrov hľadala konsenzus a viedla konštruktívnu diskusiu v snahe pochopiť problémy jednotlivých krajín.

“Aj preto je na konci sklamanie z toho, že aj tie krajiny, ktoré zablokovali závery, tak nemajú nič proti tej externej dimenzii migrácie. V zásade sme sa nedohodli na niečom, čo všetci podporujú, kvôli nejakým udalostiam, ktoré sa udiali skôr. U viacerých lídrov to viedlo k väčšej frustrácii,” povedal premiér.

Talianska snaha

Poľsko-maďarský tandem reagoval na rozhodnutie ministrov vnútra EÚ z 8. júna, ktorí sa dohodli na systéme povinnej solidarity pri rozdeľovaní žiadateľov o azyl. Podľa zatiaľ predbežnej dohody budú musieť členské štáty prijať určitý počet migrantov z krajín EÚ vystavených migračným tlakom. Alebo zaplatiť 20.000 eur za každého odmietnutého migranta.

Ódor pripomenul, že ešte v piatok ráno sa situáciu na summite snažila vyriešiť talianska premiérka Giorgia Meloniová. Jej krajina má problém s nadmerným prílevom migrantov a podporuje diskusie s tretími krajinami o riešení tohto problému. Ani ona však pri rozhovoroch s Viktorom Orbánom a Mateuszom Morawieckim neuspela.

E-ReportPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *