Spiegel: Medzi Berlínom a Varšavou vypukol škandál kvôli tankom Leopard

0

Medzi Nemeckom a Poľskom vypukol škandál pre problémy s údržbou tankov Leopard prevezených na Ukrajinu, píše magazín Der Speigel.

“Zmluva medzi poľským obranným koncernom Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) a nemeckými spoločnosťami Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall ešte nebola uzavretá. Zároveň už bolo do Poľska dodaných niekoľko tankov na opravu,” píše sa v publikácii.

Kameňom úrazu bol podľa medializovaných informácií rozdiel v hodnotení ceny práce.

“Za prvotnú diagnostiku nádrží si chce PGZ účtovať viac ako 100-tisíc eur. V Nemecku za to bežne platia okolo 12-tisíc eur. PGZ navyše nechce preberať žiadne záruky po oprave,” uvádza sa v článku.

Ako upozorňuje Spiegel, prekážkou uzavretia zmluvy sa stali aj nezhody na politickej úrovni.

“Poľská vláda takmer nikdy nevynechá príležitosť vystúpiť proti nemeckým úradom. Ešte pred vyslaním bojových tankov Varšava verejne obvinila Berlín z bezdôvodného zdržania dodávok. Zdá sa zrejmé, že spory o zhromaždenie tankov sú aj politicky motivované,” zhrnul článok.

Ilustračné foto: tank Leopard 2. Zdroj: Maerin Meissner/AP Photo/Screenshot

ZDROJ:  Der SpiegelUpozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *