Štátna volebná komisia SR iba krúti hlavou nad niektorými kandidátkami. Náhradný rodič, kulturista či taxikár

0

SLOVENSKO: Komisia iba krúti hlavou nad niektorými kandidátkami.

Štátna volebná komisia má za sebou proces zaregistrovania kandidátnych listín politických strán do jesenných parlamentných volieb. Tie však vzbudili u predsedu komisie Ladislava Orosza isté výhrady, keďže „nie celkom korešpondujú s obvyklým chápaním pojmu zamestnanie“. Komisia preto odporučila ministerstvu vnútra úpravu zákona pri uvádzaní zamestnania na kandidátnych listinách politických subjektov.

„Mali sme zaujímavú debatu na túto tému. Netýkalo sa to len kandidátnej listiny OĽANO a priatelia, ale aj ďalších, kde boli uvedené údaje o zamestnaní, ktoré nie celkom korešpondujú s obvyklým chápaním pojmu zamestnanie,“ uviedol Orosz pre TASR. Komisia rešpektovala špecifické údaje o zamestnaní aj na základe rozhodnutia komisií z minulosti, apeluje však na strany, aby do budúcna v tejto oblasti vychádzali z účelu volebného zákona. Členovia komisie sformulovali aj legislatívny podnet pre rezort vnútra, aby zvážil úpravu volebného zákona v tejto oblasti.

Čo teda vlastne vzbudilo polemiku? Niektorí kandidáti koalície OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí poňali kolónku zamestnanie dosť neformálne. U Igora Matoviča napríklad svieti titul bojovník proti mafii. Jeho pravá ruka v OĽANO Michal Šipoš si okrem práce poslanca parlamentu pridal aj bojovníka proti hazardu, z predsedníčky za ľudí Veroniky Remišovej je na kandidátke poslankyňa parlamentu veriaca v silu ideálov. Dušan Velič má okrem zamestnania vysokoškolského profesora aj prídavok zástanca environmentálnych a kresťanských hodnôt.

Na snímke v popredí vľavo jednotka kandidátky a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a predseda OĽaNO Igor Matovič. Zdroj: Jaroslav Novák

No podobné neobvyklé zamestnania sa nenachádzajú len na kandidátke matovičovcov, menej vídané profesie a povolania z takmer každej možnej oblasti sa dajú nájsť aj u viacerých iných politických zoskupení. Je možné, že na jeseň budeme vídať v parlamente zaujímavý mix politikov. Čo odhalil bližší pohľad na kandidátky strán?

Na 15. mieste kanditátky SNS nájdeme politológa, vydavateľa a youtubera Romana Michelka. Jeho kanál, ktorý má viac ako 60 000 odberateľov, sa venuje domácej aj zahraničnej politike. Spomína aj spolupráce s InfoVojnou, Zem a Vek či Slobodným vysielačom. Za zmienku rozhodne stojí aj reprezentačný tréner vzpierania Štefan Gribanin či šéfkuchár Ondrej Vanečko.

Romen Michelko

Pri Progresívnom Slovensku na prvý pohľad zaujme Dana Cervanová, ktorá je profesionálnym náhradným rodičom. Vyštudovala obor sociálna práca a dlhodobo sa venuje práci s ľuďmi, konkrétne komunitám ohrozeným sociálnym vylúčením. „Chcem priniesť do politiky čestnosť, spravodlivosť, odbornosť a pokoru,“ uvádza sa na stránke PS.

Republika sa vytasila s ťažkým kalibrom. Slovenský reprezentant v kulturistike Štefan Havlík počas kariéry vrcholového športovca získal titul majstra sveta a päť titulov majstra Európy. Oficiálna stránka uhríkovcov spomína aj absolútne prvenstvo na prestížnej súťaži Arnold Classic a mnohé ďalšie triumfy na medzinárodných pohárových súťažiach. V roku 2022 vrátil vysoké štátne vojenské vyznamenanie úradu prezidenta „ako symbol odporu voči rozkladu právneho štátu, šikane a teroru na občanoch Slovenskej republiky“. Na sociálnej sieti hrdo vystavuje fotku s Arnoldom Schwarzeneggerom.

Republika sa vytasila s ťažkým kalibrom. Slovenský reprezentant v kulturistike Štefan Havlík

Demokrati Eduarda Hegera to majú tiež pestré, ponuka nie je obmedzená iba na ľudí s vysokou školou či odborníkov. O hlasy voličov zabojujú aj vodič taxislužby Milan Simušiak, recepčná Zuzana Šavrnoch a železničiar Peter Brutovský.

Strana ako KDH rozhodne nemá problém s kandidátmi, ktorý majú blízko k viere a náboženstvu. Známou tvárou z minulosti je evanjelizátor a prekladateľ Branislav Škripek, cirkevný klérus reprezentuje evanjelický farár Marián Krivuš z Martina. Politiku by si radi vyskúšali aj známi hokejisti Juraj Mikúš a Dávid Skokan. Na konci kandidátky sa nachádza aj zástupca umeleckej scény, ktorým je pesničkár, scénograf, publicista a dramatik Peter Janků.

Na diskrimináciu v Kotlebovej ĽSNS sa asi nemôže nik sťažovať. Šancu na kandidátke dostali napríklad upratovačka Anežka Dančová, vodič kamiónu Ján Lašut, poštárka Monika Halásová, robotníci Miroslav Brada s Martinom Berákom či zamestnanec strážnej služby František Árvai. Na zoznam sa dostali aj strojník v kameňolome Martin Palko alebo kuchárka Jana Drengubiaková. Lukratívnemu fleku poslanca by sa isto nebránilo ani kvarteto nezamestnaných Anton Socha, Štefan Cabuk, Branislava Mailender a Jaroslav Dudáš.

ZDROJ: plus7dni

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *