VIDEO Hrabko: Prezidentka namiesto vlastného ministra uprednostnila 20 policajtov! Šimko sa môže obrátiť na Ústavný súd

0

Ústava priamo nedefinuje procedúru odobratia poverenia individuálnemu členovi dočasnej vlády, ktorá funguje bez dôvery parlamentu. To vytvára priestor na to, aby exminister vnútra Ivan Šimko podal vo veci svojho odvolania sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko s tým, že rozhodnutie ÚS SR by pre budúcnosť určilo postup, ako v takýchto prípadoch môžu ústavní činitelia postupovať.

Polícia nie je krúžok filatelistov alebo včelárov, povedal o. i. politológ Ivan Hrabko ohľadom odvolania ministra vnútra Ivana Šimka.

Šimka odvolala dvakrát

„Raz Ivana Šimka prezidentka odvolala z rozhodnutia parlamentu, ktorý vláde nevyslovil dôveru. A druhýkrát ho odvolala teraz,“ poznamenal Hrabko. Podľa neho nie je možné, aby prezidentka opakovane „odvolala“ ministra. Ústavne čisté riešenie by podľa neho bolo, keby prezidentka vymenovala novú vládu. Ktorá by bola opäť povinná do 30 dní požiadať o dôveru parlamentu.

Hrabko upozornil, že hoci sa možnosť dočasnej vlády pod gesciou prezidentky považovala za hraničnú a výnimočnú, len v tomto volebnom období už máme druhú takúto vládu. Považuje preto za vhodné, aby bolo známe stanovisko ÚS napríklad k situácii, aká nastala teraz.

Politická chyba hlavy štátu

Samotné odvolanie Šimka považuje Hrabko za politickú chybu hlavy štátu. „Situácia sa dostala do polohy buď-alebo, čo je situácia, ktorej sa politici vyhýbajú ako čert krížu. Lebo potom sa už nedá dosiahnuť kompromis. Prezidentka namiesto vlastného ministra uprednostnila dvadsiatich policajtov,“ poznamenal Hrabko s tým, že pre budúcnosť štátu bolo rozhodnutie prezidentky veľmi nešťastné.

Dodal, že aj Šimko mal podľa neho pred dvoma mesiacmi zvážiť, či za súčasnej situácie ponuku viesť rezort vnútra vôbec prijme. „Situácia sa od čias, keď pôsobil v politike a ministerských funkciách, rapídne zmenila a on jednoducho precenil svoje sily,“ konštatoval Hrabko.

Hrabko k sporu samospráv s premiérom

Na margo sporu samospráv s premiérom Ódorom o vyplatenie 108 miliónov eur ako kompenzácií zvýšených nákladov na energie Hrabko poznamenal, že sa čaká na 15. august, keď predseda vlády avizoval rozhodnutie.

Tieto peniaze samosprávam prisľúbil expremiér Eduard Heger a sú súčasťou rozpočtu. Ale zvýšené výdavky spôsobené dodatočnými legislatívnymi zmenami podľa Hrabka situáciu zmenili. Odhaduje, že premiér napokon rozhodne o vyplatení časti sumy, celú ju však zrejme samosprávy nedostanú.

Zdroj: tasr, yt/@tasrtv/E-Report

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *