Kiska sa dnes potí na súde v Poprade. Zatiaľ to hraje na obeť politického procesu

0

Prokurátor dnes navrhol Andrejovi Kiskovi a Eduardovi Kučkovskému nepodmienečné tresty v rámci sadzby 7 až 12 rokov

POPRAD 4. augusta (SITA) – Na Okresnom súde v Poprade dnes pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým prezidentom Andrejom K. v kauze KTAG. Spolu s ním je vo veci údajného daňového podvodu obžalovaný aj konateľ exprezidentovej spoločnosti KTAG Eduard K. Obaja trvajú na svojej nevine. Cieľom dnešného pojednávania je doplniť dokazovanie výsluchom znalca z odboru ekonómie a účtovníctva a ďalšími listinnými dôkazmi predloženými obhajobou.

Výsluch znalca sa konal v neprítomnosti obžalovaných a týkal sa dvoch vypracovaných posudkov. Znalec ešte v úvode poukázal na dodatočne zistené chyby v písaní znaleckého posudku z roku 2018, ktoré nastali pri prepise súm a tiež pri formulácii. Zároveň sa vyjadril aj k rozdielom výšky dane medzi riadnymi a dodatočnými daňovými priznaniami spoločnosti KTAG. Odpočty boli podľa neho uplatnené v rozpore s daňovými zákonmi, čo spoločnosť KTAG aj priznala. „Spoločnosť KTAG v rámci dodatočne podaných daňových priznaní priznala neoprávnene uplatnenú daň proti riadnym,“ povedal pre médiá po výsluchu súdny znalec v odbore účtovníctvo a daňovníctvo Ľubomír Vasilišin. Potvrdil, že predmetom znaleckého posudku ale nebolo to, či došlo k daňovému podvodu, alebo nie.

Dané znalecké posudky podľa obhajcu obžalovaných Petra Kubinu rovnako nedávajú a ani nemôžu dať odpoveď na kľúčovú právnu otázku sporu. „Tá znie, či plnenia na vstupe, teda tovary a služby, z ktorých sa DPH odpočítavala, súvisia, alebo nesúvisia s plneniami na výstupe, teda s dodávkami tovarov a služieb, z ktorých sa DPH potom platila,“ poznamenal. Ide podľa jeho slov o právnu otázku, ktorú môže zodpovedať iba súd na základe zákona o DPH a príslušnej judikatúry slovenských súdov, ako aj Súdneho dvora Európskej únie. Ako ďalej vysvetlil, jadro sporu spočíva v tom, či spoločnosť KTAG po prezidentskej kampani realizovala nejaké výnosy z prednáškovej činnosti, alebo z vydavateľskej činnosti spojenej s menom pána Kisku a či z týchto činností odvádzala DPH. Pripomenul, že spoločnosť KTAG podala opravné daňové priznania a rozdiel na dani doplatila.

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal ešte na jar 2022 na Okresný súd Poprad obžalobu na Andreja K. pre pokračovací zločin daňového podvodu vo forme organizátora. Spolu s ním obžalovali aj Eduarda K. Obžaloba podľa prokuratúry súvisí s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG, s.r.o., Poprad za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155 184 eur. Pre médiá sa dnes prokurátor odmietol vyjadriť.

Ako neskôr popoludní informovala agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, po vykonaní dokazovania dnes súd odročil hlavné pojednávanie na 20. septembra. Po vypočutí svedka a po prečítaní listinných dôkazov vtedy podľa jej slov očakáva ukončenie dokazovania.

Pôvodne sa mal proces začať už v apríli, termíny pojednávaní však boli zrušené pre kolíziu obhajcu bývalej hlavy štátu. Hlavné súdne pojednávanie sa na okresnom súde začalo 29. júna.

Bývalý prezident a zakladateľ strany Za ľudí sa v minulosti vyjadril, že jeho obvinenie v danej kauze je špinavá politická hra. Na začiatku procesu koncom júna tohto roku Kiska zdôraznil, že ešte nikdy v histórii slovenského a českého súdnictva nebol súdený človek za to, že do nákladov spoločnosti zaúčtoval reálnu činnosť a daňový úrad s týmto účtovaním nesúhlasil. Podľa jeho slov by namiesto neho mal byť súdený expremiér Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Norbert Bödör a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *