Nadčasové vyhlásenie Vojtěcha Filipa v roku 2018 pre britský denník The Guardian. História roku 1968 je sfalšovaná, HLAVNOU SILOU INVÁZNYCH ARMÁD BOLI UKRAJINCI!

0

ČESKO/SLOVENSKO: Opozičné strany kritizujú predsedu KSČM Vojtěcha Filipa za jeho vyjadrenia v britskom denníku The Guardian, v ktorých nepriamo obvinil Ukrajincov z invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Obviňujú Filipa z prekrúcania histórie a varujú, že podobným spôsobom by mohol pripísať zodpovednosť za nacizmus a druhú svetovú vojnu Rakúsku. Filip však tvrdí, že hovoril len pravdu. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil okupáciu za jednu z najväčších tragédií bez ohľadu na národnosť členov politbyra či vojakov.

História roku 1968 je „stopercentne sfalšovaná“, povedal Filip v rozhovore zverejnenom v nedeľu. „Nikto nebude písať, že celá myšlienka je založená na protiruskom stanovisku. V sovietskom politbyre bol v tom čase iba jeden Rus, ktorý hlasoval proti [invázii]. (Vtedajší vodca Sovietskeho zväzu Leonid) Brežnev pochádzal z Ukrajiny. Hlavnou silou inváznych armád boli Ukrajinci,“ citovali britské noviny predsedu KSCM.

Filip dnes popoludní odpovedal na otázky novinárov v Poslaneckej snemovni, že hovoril pravdu. „Prezídium Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu bolo takto zložené. A len pripomínam, že z historických dokumentov je pravda, že Leonid Iľjič Brežnev bol Ukrajinec a hlasoval za. Zástupca Ruskej federácie, Ruska, hlasoval proti, zástupca Litvy sa zdržal hlasovania a ostatní podľa národnosti, vrátane tých, ktorí boli okolo Leonida Brežneva, ktorí boli tiež Ukrajinci,“ povedal komunistický vodca.

„Je tu rozšírené, že jediný, kto to spôsobil, bola Ruská federácia. Ruská federácia však nie je jediným nástupcom Zväzu sovietskych socialistických republík. Bolo ich 15 a všetkých 15 má tento podiel,“ dodal Filip.

„Pre Československo bola okupácia v roku 1968 jednou z najväčších tragédií v histórii a nezáleží na tom, akej národnosti boli členovia politbyra alebo jednotliví vojaci,“ napísal Babiš na Twitteri.

„Komunisti sa nemenia – ani svojimi výmyslami, obdivom k Moskve, zľahčovaním zločinov a falšovaním histórie, v ktorej vždy vynikali. Výročie invázie v auguste 1968 je príležitosťou pripomenúť si, kto sa priblížil k moci vďaka (predsedovi ANO) Andrejovi Babišovi a (predsedovi ČSSD) Jánovi Hamáčkovi,“ napísal na Twitteri predseda ODS Petr Fiala.

„Komunisti majú jasnú zodpovednosť za august 1968 a následnú okupáciu našej krajiny. A nezáleží na tom, či bol Brežnev Rus alebo Ukrajinec, nezáleží na tom, že KSČ bola premenovaná na KSČM,“ dodal predseda parlamentnej skupiny ODS Zbyněk Stanjura.

„Prekrúcanie dejín bolo vždy doménou totalitárov a vodcov protidemokratických siekt. Vojtěch Filip svojimi vyjadreniami o roku 1968 otvorene zaradil medzi ne. Tým, že sa snažil obviniť Rusko z okupácie, stal sa tiež obyčajnou bábkou rastúceho stalinistického krídla KSČM,“ povedal predseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Podľa súdruha Filipa Rusi nenesú vinu za inváziu vojsk v roku 1968, pretože Brežnev bol Ukrajinec. Podľa tejto logiky za svetovú vojnu nenesú vinu Nemci, pretože (nacistický vodca Adolf) Hitler bol Rakúšan,“ napísala na Twitteri podpredsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová.

Podľa nej by bolo stále možné obviňovať Gruzínsko zo smrti miliónov obyvateľov Sovietskeho zväzu, pretože komunistický vodca Stalin bol Gruzínec.

Podobný argument predniesol aj poslanec kresťanských demokratov Marek Výborný. „Rovnakú logiku môžu normalizovať aj Slováci, pretože Husák bol Slovák. Súdruh, vo vašom prípade je možno lepšie mlčať,“ napísal o Filipovi.

Šéf poslancov KDU-ČSL Jan Bartošek za Filipove vyjadrenia kritizoval vládne hnutia ANO a ČSSD. „A takého frajera si hnutie ANO vybralo za 1. podpredsedu Poslaneckej snemovne a šťastne s ním vládnu. Je lepšie úprimne prehrať, ako vyhrať s takýmito spoluhráčmi!“ povedal.

Zdroj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *