23. apríla 2024

Video-Čísla neklamú, prieskumy možno áno. Kde sú tie percentá PS? Štefunko pohorel v hlasovaní v dueli s Kaliňákom na TA3.

0
Kde sú tie percentá PS? Štefunko pohorel v hlasovaní v dueli s Kaliňákom na TA3.

Kde sú tie percentá PS? Štefunko pohorel v hlasovaní v dueli s Kaliňákom na TA3.

Čísla neklamú, prieskumy možno áno. Tak by sa dal zhodnotiť duel dvoch kandidátov do Národnej rady, ktorý odvysielala televízia TA3. V dueli moderovanom Petrom Bielikom sa stretli Ivan Štefunko a Róbert Kaliňák.

Známa spravodajská televízia prináša pred voľbami duely politikov. Dňa 13.9.2023 boli hosťami relácie bývalý minister vnútra za SMER-SSD Róbert Kaliňák a bývalý podpredseda Progresívneho Slovenska, Ivan Štefunko. Každý z diskutujúcich dostal na presvedčenie diváka 10 minút. V relácii majú diváci z domova možnosť hlasovať za hostí.

Matovičov incident aj kampaň „Poďme do nich“

Bielik Štefunkovi pripomenul kampaň „Poďme do nich“, ktorá pobúrila Slovákov v predošlých voľbách. Štefunko pripustil, že kampaň bola chybou a že „ľudia chcú pokoj“.

Reč bola samozrejme aj o aktuálnom incidente Igora Matoviča. Róbert Kaliňák to zhodnotil jednou vetou: „všetci dlhodobo tolerovali agresivitu a aroganciu Igora Matoviča“ a odmietol venovať viac svojho diskusného času na túto tému. 

Migrácia a spravovanie štátu

Hovorilo sa aj o migrácii. Bývalý minister vnútra povedal, že ak vedela vláda zavrieť hranice kvôli Globsecu, musí vedieť zavrieť hranice aj kvôli migrantom. Štefunko povedal, že musíme aplikovať pre boj s migráciou platné zákony ktoré na Slovensku máme. Podľa neho sa momentálne len uplatňujú v súvislosti s migráciou platné slovenské zákony. Kaliňák mu odpovedal, že je vidieť, že sa v tom jednoducho nevyzná.

Kaliňák berie na zodpovednosť za zlé fungovanie štátu aj PS. Štefunko odpovedal, že majú len jedného poslanca a teda žiaden vplyv na riadenie štátu. Róbert Kaliňák upozornil, že PS má už 3 roky množstvo ľudí na vysokých riadiacich pozíciách štátu. PS má teda podľa kandidáta za stranu SMER-SSD zodpovednosť za to, ako dnes Slovensko vyzerá.

Žaloby a sťažnosti pani prezidentky

Reč bola aj o civilnej žalobe prezidentky voči R. Ficovi, aj o krokoch prezidentky voči generálnemu prokurátorovi. Tá iniciovala podanie na ústavný súd.

Kaliňák povedal, že civilná žaloba na najsilnejšieho predstaviteľa opozície je veľmi slabá, ak prezidentka ani raz neskritizovala útoky na občanov. Pripomenul denník SME, kde redaktor napísal, že tí, ktorí sa nechcú zaočkovať, by mali kvičať ako svine na bitúnku. Spomenul aj, že sa nezastala ľudí, ani keď minister obrany nadával ľuďom do opíc. No a nezabudol ani na „dezolátov“ v uliciach TV Markíza. Kaliňák považuje žalobu prezidentky za „brutálne pokrytectvo. Ona chráni len seba, len keď ide o ňu,“ povedal.

Štefunko sa mieni po voľbách angažovať v „zelenej“ agende. Podľa zástupcu strany PS je líder progresívcov, Michal Šimečka, prirodzene skromný, ale veľmi schopný. A pripravený byť premiérom. PS by podľa Štefunka vedelo dobre manažovať všetky rezorty štátu.

Hlasovanie vyhral suverénne Kaliňák

Prišlo aj na rodové otázky a „zelenú“ tému. Štefunko vyzdvihol slová Ursuly von der Leyenovej v jej prejave o tom, aké extrémne dôležité je sa venovať zelenej transformácii. Je sklamaný, aký je prístup Slovenska k tejto téme. Pre PS je mimoriadne dôležité čerpať dotácie EÚ na zelené technológie, ako napríklad solárne panely, zatepľovanie domov a pod. Na to chce PS dať dôraz a prioritu.

Divácke hlasovanie dopadlo mimoriadne priaznivo pre Róberta Kaliňáka. Ten presvedčil až 72% hlasujúcich divákov. Štefunko iba 28%.

eReport/JNS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *