Ako dopadne boj rozumu s jeho atrapou? Šimečku tlačia hore médiá, Fica ľud. Dag Daniš v tom má jasno

0
Ako dopadne volebný súboj Fico vz Šimečka? Zvíťazí výtlak médií a mimovládok, alebo vôľa ľudí?

Ako dopadne volebný súboj Fico vz Šimečka? Zvíťazí výtlak médií a mimovládok, alebo vôľa ľudí?


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Blížiaci sa termín predčasných parlamentných volieb vyplavuje rozličné „informácie“ či už na jednotlivých politikov, alebo na samotné politické strany a hnutia. A najmä na ich programy či prepojenia na rozličné záujmové skupiny alebo jednotlivcov. Prirodzene, nevyhlo sa tomu ani Progresívne Slovensko, ktoré sa, rovnako ako Smer-SSD, drží dlhodobo v popredí predvolebných prieskumov. Je to ale u Šimečkovcov fakt, alebo iba vízia dostať ich čo najvyššie a poraziť Fica?

Šimečka je politický novic, akýsi učeň

Popredné postavenie Progresívneho Slovenska v prieskumoch môže byť fakt, ale aj bublina, ktorá môže spľasnúť rovnako ako tá pred necelými štyrmi rokmi. Ako to s progresívcami skutočne je ukáže až volebný 30. september, ale ešte predtým sa v blogu v internetovom denníku Štandard zamyslel nad nimi novinár a vyštudovaný filozof Dag Daniš, ktorý to okomentoval v rubrike 7 dní v kocke. Podľa Daniša vo finále kampane sledujeme zvláštny úkaz. „Šimečkovi progresívci sú vraj blízko k volebnej porážke Fica. Tvrdia to médiá. Prevažne tie progresívne. A tvrdia to prieskumy. Prevažne tie pre médiá,“ konštatuje hneď v úvode a dodáva, že na tomto obraze je zarážajúca jedna podstatná vec, ktorou je „váhová kategória“ Šimečku. Tá, podľa neho, k Ficovi nesedí, pretože Šimečka je politický novic. Akýsi učeň, ktorý sa prácne zoznamuje s politikou.

Šimečkove strategické schopnosti či rečnícke zručnosti sú podpriemerné.Dag Daniš, redaktor a vyštudovaný filozof

„Jeho strategické schopnosti či rečnícke zručnosti sú podpriemerné. Ešte horšie sú na tom ďalší „lídri“ PS. Ak v niečom vynikajú, tak je to súťaž v neviditeľnosti. Pokiaľ ide o obsah (program) a heslá progresívcov, tie sú prudko menšinové. A pre väčšinu slovenskej spoločnosti neprijateľné,“ skritizoval Šimečku a spol. Daniš, podľa ktorého sa však Šimečkovi progresívci hrajú na majstrov superťažkej váhy. A na vyzývateľa Fica. Za týmto paradoxom treba podľa Damiša hľadať to, čomu sa hovorí doping. V športe je doping chemický, v politike je doping mediálny. „Ak sú kampane médií, agentúr a aktivistov dostatočne silné, dokážu prekresľovať realitu. Alebo rovno vytvárať virtuálnu realitu. Takú, kde sú vraj Fico a Šimečka takmer rovnocenní súperi,“ píše sarkasticky Dag Daniš.

Pomôže PS zaklínadlo „Lebo Fico“?

Progresívci podľa Daniša už nie sú len favoritmi médií a umelo nafukovanou bublinou, už majú aj reálnu podporu veľkej časti spoločnosti. A nielen tej progresívnej. „Väčšinu voličov PS dnes zrejme tvoria stredoví voliči poháňaní zaklínadlom „lebo Fico“. Problém je v tom, že táto podpora je, ako pri každom umelo vyrábanom politickom produkte, krehká. Stojí a padá na kampaniach, ktoré robia z progresívcov jediné východisko v boji proti Smeru. Navyše, táto hra má vždy svoje limity a riziká,“ prízvukuje Daniš a ako vzor pripomína voľby v roku 2020, ktoré dopadli opačne ako mediálne projekcie. A vidíme to aj dnes. „Smer, ktorý médiá hystericky odsudzujú ako „zlo“, je dominantnou stranu. Progresívci, za ktorými stojí väčšina médií a aktivistov, a ktorí sa presadzujú ako „strana s vedúcou úlohou v spoločnosti“, stále zaostávajú,“ poukazuje Daniš,

Smer, ktorý médiá hystericky odsudzujú ako „zlo“, je dominantnou stranu.Dag Daniš, redaktor a vyštudovaný filozof

Podľa Daga Daniša ale zrejme stačí malý výpadok „dopingu“ a progresívcom hrozí, že spadnú za Pellegriniho Hlas. Alebo dokonca ešte nižšie. Teda tam, kam by patrili, ak by nemali nedovolenú podporu. „Porážka Smeru“ podľa neho pritom nie je cieľ progresívcov (volebné víťazstvo PS je veľmi nepravdepodobné), ale len nástroj na udržanie mobilizácie a podpory pre stranu Progresívne Slovensko. „Cieľom je získať pre PS aj tých voličov, ktorí nie sú ani omylom progresívni. Je to pokus presadiť Šimečku ako hegemóna protificovského tábora. S neprimeraným volebným ziskom v objeme, povedzme, 18 percent. Ak sa im to podarí, PS by malo po voľbách v rukách mandáty, ktoré k nim nikdy reálne organicky nepatrili,“ myslí si Daniš.

Ak by tieto mandáty progresívci mali, potom by podľa Daniša mohli svojim slabým dokaličeným partnerom, ktorí prežijú voľby, diktovať témy a pravidlá hry. „Práve v tomto spočíva najväčšia deformácia volieb 2023. V podsúvaní legendy, že proti valcu zo Smeru je východiskom iba valec v rukách progresívcov. A nič medzi tým. Našťastie, ešte stále tu máme pomerný volebný systém a k nemu bohatú ponuku iných strán. Pričom práve tie zo širokého pásma „medzi tým“ rozhodnú o tom, ako to tu bude vyzerať po septembri,“ zakončil svoj blog Dag Daniš, ktorý ním tak trochu odkryl zákulisie doterajšej „úspešnosti“ Progresívneho Slovenska, ktoré sa postavilo do prvej línie v boji proti ľuďmi údajne nenávidenému Smeru-SSD. Kocky sú teda hodené a ľudia rozhodnú, či vyhrá Dávid (Progresívne Slovensko), alebo Goliáš (Smer-SSD)…

Zdroj: Blog standard.sk/eReport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *