26. mája 2024

VIDEO – Noví poslanci zložili slávnostný sľub! Začala sa ustanovujúca schôdza NR SR

0

VIDEO - Noví poslanci zložili slávnostný sľub! Začala sa ustanovujúca schôdza NR SR


👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈


Dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) otvoril v stredu ustanovujúcu schôdzu Národnej rady (NR) SR. V úvode rokovania zaznela štátna hymna. Novozvolení poslanci na schôdzi zložili sľub a ujali sa mandátu. Zvoliť majú aj nového predsedu a podpredsedov parlamentu. Utvoria si kluby a parlamentné výbory.

Voliť budú nového predsedu parlamentu

Následne by mali zákonodarcovia zvoliť nového predsedu parlamentu, ktorému Kollár odovzdá vedenie schôdze. Na prvej schôdzi sa parlament dohodne aj na počte podpredsedov snemovne, mali by byť štyria. V tajnej voľbe budú o nich poslanci hlasovať.

Zákonodarný zbor má zriadiť na prvom stretnutí aj parlamentné výbory. Zároveň rozhodne o počte a poslaní ďalších výborov, ktoré nemá v zákone striktne určené, a dohodne sa na ich zložení.

Schôdzu prerušia, medzitým prezidentka vymenuje vládu

Ustanovujúcu schôdzu by mali počas dňa prerušiť. Počas toho by mala prezidentka Zuzana Čaputová menovať nových ministrov, ktorí z parlamentu nastúpia do vedenia svojich rezortov. V parlamente by ich mali následne vystriedať náhradníci.

Víťazom parlamentných volieb sa stal Smer-SD, obsadí 42 poslaneckých kresiel. Nasledujú Progresívne Slovensko s 32 a Hlas-SD s 27 mandátmi. Do parlamentných lavíc sa dostali aj koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí, ktorá má 16 poslaneckých kresiel. KDH bude zastupovať 12, SaS 11 a SNS desať poslancov.

Dve poslankyne sa schôdze nezúčastňujú

Dve zvolené poslankyne Národnej rady (NR) SR nebudú v stredu na ustanovujúcej schôdzi skladať poslanecký sľub. Z rokovania sa ospravedlnili.

Sľub nebudú v stredu skladať Anna Záborská, ktorá bola zvolená za koalíciu OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí a Jana Vaľová zo Smeru-SD. Sľub zložia na schôdzi, na ktorej sa zúčastnia po prvý raz.

Zdroj: tasr/eReport


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *