12. apríla 2024

HLÁSNA TRÚBA PS – RTVS, SA USVEDČUJE VO VLASTNOM PRIAMOM PRENOSE

0

Matúš Šutaj Eštok


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Krátko pred prezidentskými voľbami má Slovensko „obrovskú kauzu“ – vládna koalícia chce upraviť pôsobenie RTVS, pretože ju v dnešnej podobe nepovažuje za verejnoprávne medium. Opozícia zvoláva protesty za „záchranu“ RTVS, „záchranu demokracie“ a podobné nezmysly. Mám teda jeden návrh: pozrime sa, ako túto „verejnoprávnosť“ prezentuje RTVS na svojich vlastných obrazovkách. Pretože po prečítaní liberálnej tlače má človek dojem, že dnes máme na Slovensku televíziu rangu britskej BBC alebo Českej televízie a že jej generálny riaditeľ Machaj je prvým laureátom Nobelovej ceny za žurnalistiku.

Pozrel som si dnes reláciu O päť minút 12, výkladnú skriňu „verejnoprávnosti“ RTVS. Vyzerala takto:

1. Po úvodnej gratulácií moderátora Makaru novému predsedovi SaS Gröhlingovi k jeho včerajšiemu zvoleniu dostáva tento pán neprerušovaných päť minút na tirády o skvelej budúcnosti SaS.

2. Hoci inokedy moderátor skáče po plafón, ak príde reč na tých, ktorí v štúdiu nie sú – a obzvlášť v súvislosti s vrcholiacou prezidentskou kampaňou – pán Gröhling veselo v priamom prenose rozpráva, že „Korčokovo víťazstvo by sme si želali všetci, aby sme mali nasledovníka Zuzany Čaputovej v jej hodnotách“.

3. Ďalších 45 minút ústrednej politickej diskusie patrí „situácii v RTVS „. Klasický formát dvaja na jedného, kde moderátor a opozičný politik spoločne tlčú po hlave vládneho poslanca.

4. Aby teda celá relácia nebola len o RTVS, lebo už by to asi bolo čudné každému divákovi, ešte sa na 15 minút otvorí téma trestného zákona – zrejme sa dramaturgia relácie domnieva, že za posledných päť mesiacov bolo na túto tému primálo debát.

5. Čakal som až do konca, či aspoň symbolicky venuje RTVS nejaký priestor tomu, čo ľudia naozaj chcú vedieť – či sa ich život bude vyvíjať k lepšiemu, či im štát dokáže pomôcť v ich problémoch, či Slovensko nebude zatiahnuté do vojny. Nič, ani symbolicky. Jediná veta.

Neviem, ako pre RTVS, ale pre mňa ako občana znamená „verejnoprávnosť“ to, že takáto televízia ponúka kvalitné programy, neslúži ako eldorádo súkromných firiem na ich ryžovanie a v spravodajstve a politických diskusiách rieši SKUTOČNÉ PROBLÉMY ĽUDÍ, na ktoré slovenskí občania chcú poznať odpoveď.

Nech si RTVS pozrie akýkoľvek reprezentatívny prieskum toho, čo ľudí na Slovensku naozaj trápi a potom nech sa pozrie do zrkadla, koľko času a priestoru týmto témam venuje. Dnes jej spravodajstvo a politické diskusie nepripomínajú boj za ľudí, ale boj pár funkcionárov RTVS o svoje stoličky.

Matúš Šutaj Eštok FB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *