WP odhalil akú „ranu“ dostal Zelenskyj v Ramsteine
- Zelenskyj nepresvedčil spojencov: Na stretnutí v Ramsteine sa prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému nepodarilo presvedčiť západné štáty, aby povolili použitie zbraní dlhého doletu na útoky na Rusko.
- Postoj USA a spojencov: Spojené štáty a ďalšie krajiny, vrátane Nemecka, odmietli zrušiť obmedzenia na použitie týchto zbraní, pričom šéf Pentagonu Lloyd Austin uviedol, že neexistuje žiadny konkrétny typ zbrane, ktorý by radikálne zmenil situáciu na bojisku.
- Ukrajinské útoky: Ukrajina už používa západné zbrane na útoky hlboko do Ruska, čo Moskva považuje za „blízke agresii“.
WP: Zelenskyj nedokázal presvedčiť spojencov, aby zrušili obmedzenia útokov na Rusko. Šéf Pentagonu pochyboval, že umožniť Ukrajine zaútočiť hlboko do Ruska západnými zbraňami by malo veľký strategický význam. Putin povedal, že takéto útoky sú „blízke agresii“
Prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskyjému sa na stretnutí kontaktnej skupiny na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku nepodarilo presvedčiť západné štáty, aby dali Kyjevu povolenie na použitie zbraní dlhého doletu na útoky na vojenské zariadenia v Rusku, uvádza The Washington Post.
Žiadosť nepodporili Spojené štáty, kľúčový spojenec Ukrajiny a najväčší poskytovateľ vojenskej pomoci. Šéf Pentagonu Lloyd Austin v odpovedi na otázku, prečo Washington nemôže preniesť do Kyjeva zbrane s dlhším doletom ako rakety ATACMS, uviedol, že neexistuje žiadny konkrétny typ zbrane, ktorý by radikálne zmenil situáciu na bojisku. „Diskutovali sme o tankoch a iných zbraniach,“ povedal.
Zelenskyj nedokázal presvedčiť spojencov, aby zrušili obmedzenia útokov na Rusko
V máji Spojené štáty povolili Kyjevu použiť americké zbrane na útoky na vojenské zariadenia v Rusku, ale v obmedzenej miere v oblasti pri Charkove, pričom zdôraznili, že „pozícia týkajúca sa zákazu používania ATACMS alebo zbraní dlhého doletu v Rusku zostáva nezmenená“. Nemecko a množstvo ďalších krajín nasledovalo ich príklad, odvtedy Zelenskyj opakovane vyzýva na zrušenie obmedzení.
Koncom augusta ukrajinská delegácia počas návštevy Washingtonu odovzdala Spojeným štátom zoznam cieľov hlboko na ruskom území, uviedol minister obrany Rustem Umerov. Niekoľko dní predtým hovorca Pentagonu Patrick Ryder uviedol, že súčasná politika ATACMS zostáva v platnosti. O otázke diskutovali aj ministri obrany krajín EÚ, ale nedokázali sa dohodnúť, uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell.
Ako napísal The Guardian, Kyjev verí, že povolenie použitia západných zbraní na údery hlboko do Ruska priblíži rokovania s Moskvou. Kremeľ predtým informoval, že úrady sú otvorené dialógu, no teraz, vzhľadom na ofenzívu ozbrojených síl Ukrajiny v Kurskej oblasti, sa o nich nehovorí. Moskva považuje krajiny, ktoré poskytujú vojenskú podporu Ukrajine, za strany konfliktu.
Ukrajina už útočí hlboko do Ruska západnými zbraňami, priznal začiatkom leta šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva Ukrajiny Kyrylo Budanov. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v máji povedal, že americké zbrane sa už používajú na útoky mimo bojovej zóny. Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina sú ukrajinské útoky západnými zbraňami na ruské územie „blízke agresii“.
Počas invázie do Kurskej oblasti ukrajinská armáda použila britské tanky Challenger 2, informovala Sky News. Ruské ministerstvo obrany opakovane informovalo o pokusoch o útok na Krym britskými raketami Storm Shadow. Belgorod bol napadnutý z viacnásobného odpaľovacieho raketového systému RM-70 Vampire českej výroby.
Písalo sa
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme
👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈
👉Sledujte nás tiež na X. com 👈
Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko
Subscribe to get the latest posts sent to your email.