26. mája 2024

OSN je proti použitiu munície s ochudobneným uránom, ale USA ju budú dodávať Kyjevu

0
OSN je proti použitiu munície s ochudobneným uránom, ale USA ju aj tak budú dodávať Kyjevu

OSN je proti použitiu munície s ochudobneným uránom, ale USA ju aj tak budú dodávať Kyjevu

08.09.2023 · AUTOR: EUGEN RUSNÁK

Foto: Strana.ua

Na frontoch Ukrajiny nie sú zmeny ani čo sa týka intenzity, ani lokalít bojov. Na druhej strane, sa zintenzívňuje „vojna dronov“, pričom ukrajinská armáda útočí na civilné ciele vo viacerých regiónoch Ruska, zjavne sa snažiac vystrašiť domáce obyvateľstvo. Ruská armáda včera atakovala vojenské ciele na  Ukrajine a, podľa správ ukrajinského Generálneho štábu, vypustila 33 dronov, z toho 25 bolo zostrelených ukrajinskými protivzdušnými silami. Väčšina dronov zasahovala objekty v Odeskej a Sumskej oblasti.

Ukrajinské média informovali o viacerých útokov dronov na regióny Ruska. „Dron  bol zostrelený nad Brjanskou oblasťou. V centre mesta Batajsk v Rostovskej oblasti bol poškodený dvojpodlažný neobývaný dom. Drony boli zostrelené aj v Moskovskej oblasti a v  Rostove na Done. V Brjansku boli po útoku dronom poškodené okná v budove železničnej stanice, nádvorí a niekoľko automobilov. Podľa guvernéra Alexandra Bogomaza, bol samotný dron zostrelený a jeho trosky padli na stanicu. Povedal tiež, že pri priblížení k Brjansku bol zostrelený ďalší dron,“ citovali Bogomaza ukrajinskí novinári.

V noci zaútočili drony aj na Rostov na Done. Podľa úradov, boli zostrelené dva drony. Jeden padol mimo mesta a druhý – v centre, v blízkosti Puškinskej ulice, 42. Je to hneď vedľa  veliteľstva Južného vojenského okruhu Ruskej federácie, ktoré v júni zajali Prigožin a Wagnerove jednotky. Na mieste havárie boli poškodené fasády a okná 3 budov, poškodených bolo niekoľko automobilov. Jedna osoba bola ľahko zranená. Súdiac podľa videa miestnych médií, na mieste havárie dronu došlo k silnému výbuchu,“ komentovali udalosti ukrajinské média.

Uviedli tiež, že Pentagón oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 175 miliónov dolárov. „Balík obsahuje munície s ochudobneným uránom pre tanky Abrams. Informuje o tom webová stránka ministerstva obrany USA. Obsahuje aj: vybavenie na podporu ukrajinských systémov protivzdušnej obrany, dodatočnú muníciu pre raketové a delostrelecké systémy s vysokou pohyblivosťou (HIMARS), delostrelecké granáty 155 mm a 105 mm, 81 mm mínometné systémy a granáty, rakety s trubicovým odpaľovaním, optickým sledovaním a drôtovým navádzaním (TOW), protitankové systémy Javelin a AT-4, viac ako 3 milióny nábojov do ručných zbraní, taktické letecké navigačné systémy, takticky chránené komunikačné systémy a pomocné vybavenie, výbušnú muníciu na ničenie prekážok, náhradné diely a iné poľné vybavenie,“ podrobne informovali ukrajinskí novinári.

Podčiarkli, že navyše Spojené štáty plánujú v blízkej budúcnosti poslať Ukrajine druhú partiu  kazetovej munície, ktorá je väčšia ako prvá. „Zdroj povedal pre denník New York Times, že  tieto zbrane zohrali kľúčovú úlohu pri pomoci Ukrajine „udržať dynamiku“, ktorú armáda  nedávno získala na južnom fronte. Ukrajinskí vojaci tiež tvrdia, že americká kazetová munícia sa stala silným doplnkom existujúcich zbraní a nevyhnutnou náhradou za ubúdajúce zásoby 155-milimetrových delostreleckých granátov. Ostatní ukrajinskí vojaci sú zdržanlivejší a tvrdia, že kazetová munícia je neúčinná proti zákopom ruských pozícií, ktoré sú hlavnou prekážkou, ale sú dobré proti nechránenej pechote. Spojené štáty majú státisíce takejto munície a môžu sa stať „jedným z mála dostupných prostriedkov na doplnenie ukrajinských rezerv“ na pozadí nedostatku ďalších zbraní. To znepokojuje aktivistov za ľudské práva, ktorí požadujú ich zákaz na celom svete,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Menšia „zrada“! Ukrajinské média poukázali na to, že „Európska únia nemá čas splniť svoj prísľub dodať Ukrajine milión granátov do februára 2024. Bloomberg uvádza: „V súčasnosti EÚ minula asi polovicu z 2 miliárd eur, vyčlenených na toto úsilie, ale na Ukrajinu dodala iba asi 224 000 munície a 2 300 rakiet z existujúcich zásob.“ Podľa Bloombergu, teraz Európska únia nevyrába viac, ako 300 tisíc granátov ročne. Estónsky minister obrany Hanno Pevkur zároveň uviedol, že EÚ chce v nasledujúcich šiestich mesiacoch zdvojnásobiť výrobu delostreleckých granátov,“ poznamenali ukrajinskí vojenskí analytici.

A oznámili, že ukrajinský prezident znova útočí na európskych partnerov, ktorí mu poskytujú gigantickú vojenskú a finančnú pomoc, ba dokonca vyhráža sa im súdmi. „Volodymyr  Zelenský pohrozil arbitrážou európskym krajinám, ak predlžia obmedzenia vývozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Zákaz ich dovozu platí v Poľsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku, jeho platnosť vyprší 15. septembra. Prezident Ukrajiny včera povedal o svojom úmysle obrátiť sa na súd a prostredníctvom videozáznamu sa obrátil na účastníkov samitu Trojmoria v Rumunsku. Jeho slová cituje webová stránka prezidentskej kancelárie. Fakticky, obvinil partnerov, že ich obmedzenia vývozu poľnohospodárskych výrobkov robia z  „Ukrajiny cieľ z ekonomického alebo politického hľadiska,“ uviedli ukrajinské média.

Poznamenali tiež, že Spojené štáty čoskoro prevedú na Ukrajinu majetok, skonfiškovaný ruským oligarchom. Uviedol to americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na tlačovej konferencii v Kyjeve. „Okrem bezpečnostných potrieb Ukrajiny, po prvýkrát prevádzame na Ukrajinu aktíva, zhabané sankcionovaným ruským oligarchom, ktoré sa teraz použijú na podporu ukrajinských veteránov,“ uviedol šéf ministerstva zahraničných vecí. Tí, ktorí podporovali ruského prezidenta Vladimíra Putina, by, podľa neho, mali platiť za vojnu, rozpútanú Ruskom. Neuviedol, čie konkrétne aktíva sa prevádzajú do Kyjeva. Je však známe, že ide o sumu 5,4 milióna dolárov. Je potrebné poznamenať, že Američania celkovo zmrazili 330 miliárd dolárov, patriacich Ruskej federácii,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Poukázali tiež na to, že OSN je proti použitiu munície s ochudobneným uránom. „Uviedla to kancelária generálneho tajomníka Organizácie po tom, čo Pentagón oznámil presun munície s ochudobneným uránom na Ukrajinu. „Sme proti používaniu munície s ochudobneným uránom kdekoľvek na svete,“ uviedol Farhan Haq, zástupca oficiálneho predstaviteľa generálneho tajomníka Svetovej organizácie. Biely dom zase uviedol, že munície, dodávané do Kyjeva, nepredstavujú rádioaktívnu hrozbu,“ podčiarkli analytici.

Informovali, že ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie uviedlo, že Rusko a Turecko v zásade dosiahli dohodu o dodávke jedného milióna ton obilia. „V blízkej budúcnosti sa začne s vypracovaním technických detailov. Informovala o tom tlačová služba ruského diplomatického rezortu,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Prezentovali aj video s presunom čínskych obrnených vozidiel v provinciách, hraničiacich s Taiwanom. „Na záberoch sa ulicami mesta pohybuje veľké množstvo kolesových obrnených vozidiel (obrnené transportéry, bojové vozidlá pechoty), palubné vojenské nákladné vozidlá. Asi za pol minúty zišlo po ulici najmenej 30 kusov kolesových vozidiel. Ťahače previezli na prívesoch štyri tanky. Videá sú distribuované telegramovými kanálmi, ktoré sa zaoberajú vojenskou tematikou. Podľa dostupných informácií, Čína mobilizuje svoje ozbrojené sily v oblasti dvoch miest najbližších k Taiwanu,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Poukázali na to, že už aj západní vojenskí experti vyvracajú falošné správy ukrajinských politikov, analytikov a médií. Napríklad, prezentovali iný názor na raketový útok na tržnicu v Konstantinovke, z ktorého Kyjev obviňuje Moskvu. Známy nemecký vojenský expert zdôraznil, že úder sa uskutočnil z územia, kontrolovaného ukrajinskými vojskami. „Vojenský analytik nemeckého Bildu Julian Kripke vyhlásil, že včera raketa priletela Konstantinovku zo severozápadu – z územia, kontrolovaného Ukrajinou. Novinár o tom napísal na sociálnej sieti X. „Súdiac podľa toho, kam sa ľudia pozerajú (odkiaľ počujú zvuk) pred zásahom a pravdepodobným odrazom letiaceho projektilu v aute, raketa, ktorá zasiahla Konstantinovku, priôetela zo severozápadu. Dúfam, že sa to dá povedať bez pomenovania mien,“ napísal Repke a zverejnil príslušné obrázky, na ktorých sa obyvatelia mesta pozerajú ním naznačeným smerom,“ uviedli ukrajinskí analytici.

Poukázali na to, že ukrajinské drony útočili na civilné objekty v meste Energodar v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne, ktoré kontroluje ruská armáda. Jeden z dronov vrazil do najvyššieho poschodia 14-poschodovej budovy. „Rusko zverejnilo zábery z dronu, ktorý zasiahol viacpodlažnú budovu v okupovanom Energodare. Propagandisti obvinili z útoku  Ukrajinu a uviedli, že päť útokov dronmi na mesto bolo vykonaných len ráno. Niekoľko dronov bolo zachytených a jeden z dronov bol zničený na území mestského parku,“ informovali ukrajinské média.

ZDROJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *