Čaputová odstúpiť!: Tisíce Slovákov v uliciach sľubujú pochod na Bratislavu

0

Tisíce Slovákov opäť pochodovalo v uliciach slovenských miest za mier. Okrem mierových požiadaviek zaznela aj ďalšia. Požiadavka na abdikáciu prezidentky Čaputovej sa niesla ulicami mesta Nitra, keď ľudia skandovali: Čaputová odstúpiť! Vysoká účasť sa udiala aj v meste Trnava. Prebúdza sa Slovensko?

Úvodom mierového zhromaždenia občanov- Pochod za mier a neutralitu Slovenska zaznela v Nitre kritika slovenských médií hlavného prúdu, ktoré na mierové pochody uvalili informačné embargo. „Nechceme, aby z mesta Nitra boli ruiny!” odznelo v rámci diskusie. „Politici sa nás boja, no my nebudeme bojovať s nimi zbraňami, ale slovom, svojou účasťou a odmietaním akejkoľvek vojny a násilia.” V rámci ďalšej diskusie odznelo, že mier a pokoj bude na Slovensku iba vtedy „ak bude Slovenská republika štátom neutrálnym”.

„Pôjdeme ďalej,” prisľúbil jeden z hlavných organizátorov Pochodov za mier a neutralitu Slovenska a označil súčasnú vládu za „bezpečnostnú hroznu pre celé Slovensko”. „Prečo by sme mali chrániť nakradnuté majetky politikov?” pýtal sa.

V diskusii taktiež odznelo, že je tu snaha proukrajinských aktivistov 24. februára vypnúť osvetlenie Slavína. „Prídeme ho my občania nasvietiť,” avizoval občiansky aktivista. Obyvateľ mesta Nitra v diskusii zase poukázal na potupenie celého slovenského národa zo strany Zelenského, keď nazval svoju jednotku Edelweiss, čiže názvom nacistickej protipartizánskej jednotky, ktorá vraždila aj Slovákov. Ako neskôr doplnil, slovenská vláda, ale i médiá vedú Slovensko do záhuby: „Vaše pomýlené názory, nie sú našimi názormi,” odkázal vláde. V rámci pokračujúcej diskusie s občanmi zaznela aj požiadavka na pokračovanie Pochodov za mier aj po oficiálnom ukončení v Bratislave 3.3.: „Ani kvapka krvi našich detí a nás nesmie byť preliata!” zaznelo z pódia. Bývalý vojak v zálohe, odetý v uniforme zase poukázal na to, že pred mnohými rokmi prisahal na námestí v Nitre vernosť Slovenskej republike a ani teraz sa na tom nič nezmenilo: „My záložáci nikdy nepozdvihneme zbraň proti Rusom!”

V pozadí príhovorov zazneli ostré zvuky plieskajúceho biča, ktorým prítomný Slovák odetý v kroji avizoval, aby sa Slovensko už konečne zobudilo. Účastníčka mierového zhromaždenia všetkým prítomným pripomenula slová Svätého Otca Jána Pavla II., ktorý počas návštevy Slovenska, Slovákov vyzval, aby sa nebáli a tiež povedal vetu, že Slovensko zohrá v novodobých dejinách významnú úlohu. „Máte tiež ten pocit, že nastáva čas byť odvážny? pýtala sa. Po ukončení diskusie sa dav vydal na pochod ulicami mesta. Tisícky Slovákov sa nahlas dožadovalo mieru i odstúpenia prezidentky zo svojho postu. „My chceme mier!, Preč s vládou!, Čaputová odstúpiť!” nieslo sa ulicami Nitry. Jednou zo zaujímavostí v Nitre bola aj vyššia účasť mladých ľudí, ktorí sa začínajú aktívne zapájať do vecí verejných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *